FC Slovan Liberec | Slovan se pokusí potvrdit tři body z prvního kola, vyráží do skalpem Boleslavi posilněné Olomouce
04.08.2017

Kryštof Rossmann
Liberec - Naše mužstvo se bude v sobotu od 17:00 pokoušet o druhou ligovou výhru nově rozběhnuté sezóny. Po vítězství nad Zlínem zamíří do Olomouce, kde ho čeká další tvrdý boj. O tom svědčí i událost, kterou určitě budou mít fanoušci obou celků v živé paměti. Během doposud posledního vzájemného zápasu totiž v nastavení udeřil gólman Buchta hlavičkou Matěje Pulkraba.

SK Sigma Olomouc

Staronový účastník soutěže z Olomouce v prvním kole narazil na jednoho z velkých favoritů soutěže. V Mladé Boleslavi předvedl účinnou hru a dvěma góly Šimona Falty těsně před koncem prvního poločasu souboj ovládl. Snížit se sice v závěru podařilo exlibereckému Komličenkovi, ale fotbalisté z Moravy už vítězství nepustili.

Postup do vyšší soutěže bývá vždy spojen s obměnou kádru a jinak tomu nebylo ani u Olomouckých. Odešli například Radek Látal, Jakub Yunis, Jakub Vichta, Martin Šindelář, Jakub Petr a Jakub Habusta. Naopak kádr posílili Antonio Madreulis Romero Urquiola, Zdeněk Linhart, Roman Polom a i liberecký Michal Obročník. Všichni zmiňovaní působí v dresu Sigmy v rámci hostování s opcí.

Moravané, stejně jako Slovan, narazí v následujících kolech na těžké protivníky. Čeká je plzeňská Viktorka, Zbrojovka Brno, na domácí půdě velmi silné Slovácko a pražská Slavia. Olomouc bude chtít souboj proti Liberci zvládnout, úkol to pro ní ale nebude lehký. Statistiky totiž stojí proti Sigmě, ta nejen že má historicky méně vítězství, ale zároveň naposledy nad fotbalisty U Nisy zvítězila v sezóně 2012/2013. V následujících pěti vzájemných soubojích Slovan třikrát vyhrál a dvakrát byla k vidění remíza 1:1.

Z hlediska produktivity jsou na tom oba celky úplně stejně. Ve čtyřiačtyřiceti soutěžních duelech se prosadili shodně třiapadesátkrát. Žlutých karet inkasoval mnohem víc Liberec, který má ale i o šest vítězství více. Sigmu porazil celkem osmnáctkrát, čtrnáctkrát utkání vítěze nenašlo.

FC Slovan Liberec

Kabinu Slovanu opustilo z různých důvodů hned jedenáct jmen. V týmu od léta nepokračují Dúbravka, Baroš, Vůch, Souček, Kouřil, Obročník, Ekpai, Bartošák, Polák, Latka ani Kubyškin. Talentovaný útočník Graiciar po skončení evropského šampionátu hráčů do 19 let podepsal smlouvu s italskou Fiorentinou, v Liberci ale další rok zůstane na hostování.

Po vlně odchodů bylo potřeba mužstvo doplnit o řadu nových fotbalistů. Klub získal na přestup hradeckého záložníka Malinského, na hostování ze Sparty dorazili Pulkrab, Kulhánek a Havelka, s hostování v jiných klubech se pak vrátili Folprecht, Machuča a Knejzlík. Tým zažil ostrý start soutěže s účastníkem skupiny Evropské ligy - zlínským Fastavem.

Souboj to byl dramatický. Ve 26. minutě vyfasoval druhou žlutou kartu Traore a Slovan měl k dispozici dlouhou přesilovku. Ta byla během druhé půle ještě znásobena, jelikož se zranil Petr Jiráček a nemohl pokračovat ve hře. Trenér Bohumil Páník už neměl k dispozici střídání a Liberečtí spustili svůj kolotoč šancí. Kýžený gól vstřelil nakonec v 84. minutě Matěj Pulkrab.

Rozhodující střelec se nyní utká proti soupeři, který mu v posledním vzájemném zápase připravil krušné chvilky. Za stavu 2:1 Pulkrab vystřídal v devadesáté minutě Bakoše a téměř ihned se dostal do křížku s gólmanem Milošem Buchtou. Toho fauloval a olomoucký gólman upadl na trávník. Poté se ale zvedl, libereckého útočníka strčil a následně hlavičkou atakoval, za což viděl od hlavního arbitra červený kartonek. Naše mužstvo tehdy výhru uhájilo, nicméně celý průběh duelu poukázal na to, že v bitvách mezi Slovanem a Sigmou dochází k řadě zajímavých a hlavně nečekaných momentů. Textovou reportáž z duelu naleznete zde. Obrazovou reportáž z tohoto střetnutí můžete zhlédnout ve videoreportáži.