FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FC Curych - FCSL 1:2
08.08.2013

Evropská liga, 3. předkolo: FC Zürich vs. FC Slovan Liberec 1:2 (1:0) + video

Lukáš Váňa
Fotbalisté Slovanu si zajistili účast v Play-off Evropské ligy. A opět to bylo díky výkonu ve druhé půli, ve které otočili nepříznivý výsledek. Postup zajistily branky Frýdka a Rybalky.
3. předkolo EL, čtvrtek 8.8.2013, 19:30
FC Zürich FC Zürich
1:2
(1:0)
FC Zürich: Da Costa - P. Koch, R. Koch, Djimsiti, Benito - Schönbächler (87. Kukuruzović), Rikan (75. Buff), Chiumiento, Henrique - Chermiti, Gavranović (75. Etoundi)
FC Slovan Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelić (53. Šural), Fleišman - Sackey (71. Karišik), Rybalka - Frýdek (75. Kalitvincev), Pavelka, Delarge - Rabušic
Branka: 9. Chermiti - 64. Frýdek, 85. Rybalka ŽK: 87. R. Koch - 18. Sackey Rozhodčí: Strömbergsson - Flink, Gustavsson (všichni Švédsko)
Diváci: 5915

Na stadion Letzigrund si našlo cestu několik tisícovek domácích fanoušků a přibližně stovka fandů z Liberce. V příjemném letním počasí diváci viděli opatrný úvod duelu. Oba týmy si byly vědomy důležitosti zápasu a nechtěly se dopustit zbytečné chyby. Možná trochu překvapivě byl trochu aktivnější náš tým. Úvodních 10 minut ale šanci ani na jedné straně nepřineslo.

Ve 12. minutě se dostali k zajímavé standardce od brankové čáry domácí. Po "malém" rohu se k hlavičce dostal Chermiti, mířil ale vysoko nad branku.

V 17. minutě se bohužel měnilo skóre. Rozhodčí "zbaštil" nafilmovaný pád jednoho z domácích hráčů. Standardku z nějakých 25 metrů rozehrál Henrique, nejvýš vyskočil Fleišman, který míč tečoval do hlavy Chermitiho, od kterého se odrazil do naší sítě. Smolný gól - 1:0.

Ve 22. minutě kopal Slovan standardku, domácí brankář si ale vápno pohlídal. Ve 24. minutě přenesl Frýdek hru dlouhým pasem na Fleišmana, na jeho centr do vápna ale Rabušic nedosáhl. O minutu později mohlo být s naším týmem ještě hůř. Schönbächler se prosadil po pravé straně, na jeho centr do vápna si naběhl Chermiti a z první poslal míč do naší tyče!

Domácí byli připravení ve své dokonalé obranné ulitě a čekali na brejky. Výsledek jim tento způsob hry jednoznačně dovoloval. Naši hráči kombinovali před soupeřovým vápnem a snažili se něco vymyslet. Domácí obrana ale fungovala bezchybně. Ve 34. minutě kopal Slovan první rohový kop. Fleišmanův centr si ale pro sebe stáhl brankář Da Costa.

Ve 38. minutě letěl celkem jednoduchý míč za naší obranu. Kováč chtěl hlavou prodloužit na brankáře Kováře, míč se mu po hlavě ale jen lehce otřel a blíž než náš brankář měl k balónu rozeběhnutý Schönbächler. Kovář proti němu vyběhl a před vápnem mu chtěl domácí hráč udělat kličku, tu ale náš brankář vystihl a velkou hrozbu tak odvrátil.

Ve 43. minutě kopal Frýdek rohový kop. Na jeho centr naskočil nejvýš Kelić, v náročné pozici ale mířil nad branku. Poločas zakončil náš třetí roh, ze kterého jsme ale také ohrožení branky nevytěžili. Po úvodních pětačtyřiceti minutách náš tým prohrával 1:0.

Ve 47. minutě kopal přímý kop Rybalka, ani tentokrát jsme ale branku soupeře neohrozili. O minutu později se našemu týmu podařilo naběhnout do vápna ve čtyřech hráčích, Kušnírův centr byl ale nepřesný. V 50. minutě rozehrál Rybalka standardku na Kováče, ten se snažil hlavou míč vrátit před branku. Brankář si ale náš signál pohlídal.

V 53. minutě vystřídal trenér keliće. Patrně šlo o nucené střídání, na stopera se totiž stáhl Sackey. A domácí se hned řítili do šance. Kovář ale střelu Henriqueho vyrazil na roh. Ten jsme ubránili. V 55. minutě se Henrique hnal do další šance. U brankové čáry obešel vyběhnuvšího brankáře, jeho přihrávku před bránu ale nadvakrát odkopl do bezpečí Fleišman. V 59. minutě střílel z úhlu Gavranovič, trefil jen boční síť.

V 64. minutě kopal Slovan další rohový kop. Míč se po souboji vykutálel z vápna přesně proti noze Frýdka, který míč parádně trefil - 1:1.

V 71. minutě se Frýdek parádně uvolnil před vápnem a poslal na Da Costu další pumelici, ten míč neudržel a dorážející Rybalka rozvlnil síť domácí brány. Podle sudího stál ale v ofsajdu. V 74. minutě předvedl parádní narážečku Frýdek s Delargem, v poslední chvíli ale jejich akci zastavila obrana. Za chvíli náš tým opět rozebral domácí obranu, Delarge v dobré pozici na hranici vápna ale střílel vysoko nad.

V 75. minutě musel hřiště opustit aktivní Frýdek, kterého zradil nejspíš stehenní sval. Chvíli na to napálil z 18 metrů míč Schönbächler, Kovář měl plné ruce práce, aby balón vytěsnil na roh. V 79. minutě předvedl parádní brejk Delarge. Před vápnem uvolnil Kalitvinceva, který střílel z dobré pozice jen do brankáře. Na levé straně se mu přitom nabízel zcela volný Rybalka, který by střílel do prázdné branky.

V 80. minutě zahrál domácí hráč ve vápně rukou, rozhodčí ale pokutový kop i přes protesty našeho týmu nenařídil. Po následném rohu Kováč těsně minul hlavou zadní tyč domácí branky.

V 85. minutě nasměřoval Slovan do play-off Evropské ligy Rybalka. Delarge se dostal do vápna, udělal si kličku na dlouhou nohu ale ještě stačil před obráncem vypíchnout míč na Rybalku. Ten si míč posunul ke středu hřiště a technickou střelou na zadní tyč otočil výsledek - 1:2. Závěr utkání si náš tým už zkušeně pohlídal.