FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Kladno 2:0
15.11.2008

Gambrinus liga, 14. kolo: FC Slovan Liberec vs. SK Kladno 2:0 (1:0)

Michal Vít
Ve 14. kole Gambrinus ligy jsme U Nisy porazili Kladno 2:0 po trefách Papouška a Smetany. Utkání jsme měli většinu času pod kontrolou a zaslouženě jsme si tak připsali důležité tři body.
14.kolo, sobota 15.11.2008
2:0
(1:0)
SK KladnoSK Kladno
FC Slovan Liberec: Zlámal - Gebre Selassie, Košťál, Holeňák, Vulin - Dočkal, Frejlach (85. Blažek), Bílek, Papoušek (72. Dort) - Nezmar (68. Smetana), Kerič.
SK Kladno: Pavlík - Gross (62. Šisler), Beneš, Killar, Hajník - Smutný, Herzán, Bartoš, Szabo (77. Zachariáš), Cigánek (33. Jurkič) - Šilhan.
Branky: 38. Papoušek, 87. Smetana. ŽK: Vulin, Killar. ČK: . Rozhodčí: .
Diváci: 3197

Naši trenéři dali v brance znovu příležitost Zlámalovi, který Slovan podržel v posledním utkání na Žižkově. Naopak na levé straně obrany už od začátku nedostal šanci Polák, kterého nahradil Vulin. V útoku se od úvodních minut objevil Nezmar. Ten nahradil Smetanu, který byl připravený na lavičce náhradníků.

Kladno už se v této sezóně U Nisy představilo. V ligové generálce u nás dokázalo vyhrát 1:0 a byl u toho i bývalý hráč a asistent trenéra Slovanu Martin Hřídel, který bude chtít s mužstvem Kladna uspět i v mistrovském utkání. "Do velkého fotbalu jsem herně i trenérsky nakoukl v Liberci, prožil jsem tady to nejlepší. Teď už ale jdu svojí cestou a proti Slovanu nastoupím poprvé v mistráku jako hlavní trenér. Proto budu určitě své hráče speciálně motivovat," poodkryl unikátnost utkání pro svou osobu Hřídel. Hostující trenér však dvakrát do stejné řeky nevstoupil a Slovan tak odčinil blamáž z ligové generálky.

Hned úvodní tlak Slovanu přinesl tři centry z kopačky Dočkala. Zejména ten poslední volal po gólové hlavičce. K míči se však ani jeden z našich nedostal. V 5. minutě nevyužili hosté dvojité zaváhání Zlámala, který si nejprve nahromadil starosti pozdním odkopem a poté mu ve vápně vypadl centr Smutného, ale kladenský Šilhan nedokázal na chybu našeho gólmana včas zareagovat.

Hned poté si hostující Smutný pohrál na pravé straně s Vulinem, který ho nedůsledným bráněním pustil až do vápna, ale Zlámal vyřešil situaci včasným vyběhnutím. 11. minuta přinesla pohotový centr Dočkala, ten zády k brance hlavičkoval Kerič, ale jeho oblouček skončil na vnější síti těsně za břevnem. O pět minut později se po pěkné kombinace Gebre Selassieho s Keričem vřítil do vápna druhý jmenovaný, ale jeho přihrávku před branku hosté stačili zblokovat.

Ve 20. minutě předvedl Dočkal svůj potenciál, když se lobem krásně uvolnil přes Hajníka a osamocený sprintoval do vápna, svůj centr na nabíhajícího Papouška však přetáhl. Čtyři minuty na to přišla první obrovská šance zápasu. Papoušek se elegantně uvolnil po levé lajně nacentroval do vápna, kde Kerič přenechal míč na zcela volného Nezmara, ten pálil z voleje, ale těsně minul levou tyč hostující branky!

Ve 28. minutě měl Slovan znovu hodně blízko k první brance. Na Dočkalův centr šel do souboje gólman Pavlík a Kerič, Pavlíkovi vypadl míč z ruky, Kerič ho v pádu posunul na Papouška, jehož tvrdou střelu ještě dokázal hostující brankář vyrazit do bezpečí! Dvě minuty poté se ke střele odhodlal Szabo a jeho projektyl těsně prosvištěl nad naším břevnem. Hned z protiútoku poslal Gebre Selassie míč do druhé vlny na Dočkala, který měl spoustu prostoru přesně zamířit, ale trefil pouze obránce soupeře. Ve 37. minutě dostal opět více prostoru ke střele Dočkal, ale jeho ránu ještě obránci tečovali těsně vedle branky. Po následujícím rohu jsme se však dostali ke dvěma centrům a jeden z nich vyšel. Zapomenutý Papoušek vypálil tvrdě k tyči a nedal Pavlíkovi šanci - 1:0! Další obrovská šance Slovanu přišla ve 42. minutě, kdy Nezmar perfektně přenesl hru na Dočkala, který v ideální moment vysunul ve vápně Keriče, který však vystřelil těsně nad branku! Do šaten se tak šlo za našeho jednobrankového vedení.

Hned v úvodu druhé půle jsme si vypracovali další šance. Nejprve uvolnil uličkou Papoušek Keriče, ten dával míč před branku na Nezmara, ale hosté dokázali odvrátit míč do bezpečí. Naše akce však pokračovala a na jejím konci byl Nezmar, jehož hlavička skončila v náruči Pavlíka. Kladno poté vyrovnalo hru a čím dál častěji se dokázalo dostat ke střelám. Ty se ovšem Středočechům vůbec nedařily a Zlámal nemusel řešit ošemetnější situace. V 66. minutě mohl Dočkal zvýšit náskok, když se dostal k míči po shrumáži v kladenském vápně. Svou střelu však nedokázal propasírovat mezi hradbou těl. Čtyři minuty poté střílel z voleje Gebre Selassie, ale míč těsně minul levou šibenici.

73. minuta přinesla další minelu našeho gólmana, ten si doklouzl pro míč do náruče, z té mu ale vypadl a Šisler mohl z rohu vápna střílet do osamocené branky. Hostující záložník však zvolil centr, na který ale nikdo ze spoluhráčů nenabíhal. O deset minut později se v brejku hnal zprava na branku Kerič, uvolnil se přes stínujícího obránce, ale těsně před Pavlíkem míč zbrkle kopl mimo branku.

V 87. minutě jsme definitivně potvrdili naše vítězství. Kerič vybojoval míč, předal na Gebre Selassieho, ten okamžitě odcentroval na Dočkala, který ještě uvolnil do vápna Blažka a ten tváří v tvář Pavlíkovi ještě nahrál před prázdnou branku na Smetanu, pro kterého nebylo problém zakončit - 2:0. Slovan tak po dobrém výkonu porazil Kladno 2:0 a připsal si povinné tři body.