FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Sparta 2:0
20.08.2005

I.Gambrinus liga, 3.kolo: FC Slovan Liberec vs. AC Sparta Praha

Lukáš Váňa
Skvělá divácká kulisa dohnala náš tým k vítězství. Fotbalisté hráli s ohromnou chutí a nasazením. Mistrovskou Spartu jsme porazili téměř po dvou letech, soupeři jsme navíc nedopřáli jedinou gólovou příležitost.
3.kolo, sobota 20.8.2005
2:0
(0:0)
AC Sparta PrahaAC Sparta Praha
FC Slovan Liberec: M. Čech - T. Janů, P. Košťál, P. Šinglár, T. Zápotočný - M. Abraham, J. Hamouz (60. Ančic), I. Hodúr (75. Hochmeister), D. Pudil (83. Matula) - F. Hološko, Z. Pospěch
AC Sparta Praha: J. Blažek - M. Kadlec (82. Petráš), P. Lukáš, A. Petrouš, Z. Pospěch - M. Hašek, K. Kisel (65. Kisel), K. Poborský, T. Sivok, L. Zelenka (46. Matušovič) - M. Slepička
Branky: 61. Hodúr, 90 Matula ŽK: Čech,Košťál - Gigar, Došek. Rozhodčí: Jára - Hojsík, Novák, Bouše.
Diváci: 7120

Zápas začal vlažně, oba týmy vyčkávaly co předvede soupeř. Sparta navíc nastoupila v defenzivním rozestavení. V úvodních dvaceti minutách tak hra trochu vázla. Naši hráči postupem času Spartu přehrávali, víc než územní převaha z toho ale nebylo.

V 19. minutě se zrodila první branková příležitost zápasu, z levé strany vedl útok Pudil, který poslal do vápna prudký, přízemní centr. Blažek balon neudržel a Pospěch mohl ze tří metrů skórovat. Na Blažka ale nevyzrál.

Ve 28. minutě zahrál Pudil rohový kop, Zápotočný balon prodloužil na zadní tyč, kde číhal Hološko. Ten se ale k balónu dostal až v hodně ostrém úhlu a přestřelil. Hološko zkoušel Blažka překvapit ještě technickou střelou ve 37. minutě, balon šel ale nad. Ve 40. minutě se dostal do gólové šance Pudil, z malého vápna ale letenského golmana nepřekonal. Brankář Čech musel v prvním poločase řešit jen vysoké centry a přízemní střelu Kisela, víc Sparta nevymyslela.

Ve druhé půli převzali aktivitu hosté, asi čtvrt hodiny nás prakticky nepustili z naší poloviny. Nebezpečí před Čechem hrozilo ale pouze jednou, Slepičkův centr mířil na volného Matušoviče, jeho šanci ale zhatil výborný Hodúr. V 59. minutě vyšel našemu týmu brejk. Rychlý Pospěch si pohrál s Lukášem a zpětnou přihrávkou našel volného Hološka. Tomu ale střela ve vyložené pozici nesedla.

V 61. minutě se už 7120 diváků dočkalo. Střídající Ančic (byl na hřišti asi minutu) utekl po pravé straně a centroval do vápna, Pospěch přiťukl na Hodúra, ten si balon zasekl a z deseti metrů zkušeně vymetl šibenici - 1:0.

V 64. minutě poslal Hodúr geniální kolmici na rozeběhnutého Hološka, jeho pokus o lob ale brankář Blažek přečetl. V 71. minutě si brankář Čech připsal jediný vážnější zákrok. Po sparťanském rohu střílel Petrouš, náš golman ale balon vyrazil. V 74. minutě se odehrál další ze soubojů Hološko Blažek. I tentokrát byl úspěšnější brankář hostí. Ančic poslal na Hološkoka přesný centr, náš útočník pohotově vystřelil na zadní tyč, ale Blažek předvedl excelentní zákrok a Spartu udržel ve hře.

V 84. minutě zase Pospěch hlavičkoval na zadní tyč, Blažek neměl nárok ale balon mířil těsně vedle a dobíhající Matula na něj o kousek nedosáhl. O minutu později letenská obrana srazila nadějně vypadající Pospěchův pokus.

V 90. minutě přišla parádní tečka. Košťál získal balon kousek před naším vápnem, udělal pár kroků a přesnou přihrávkou vyzval ke sprintu Ančice. Ten neodmítl a milimetrovým centrem našel rozeběhnutého Matulu, který z první překonal Blažka - 2:0.

Vítězslav Lavička: "Především si cením toho, že se daří těm hráčům, kteří zůstávali dříve ve stínu. Už v úvodních dvou kolech se ale ukázalo, že nám tým funguje i v novém složení. Věděli jsme, že nesmíme Spartě otevřít hru. Spartu můžete porazit jedině tehdy, pokud podáte kvalitní výkon podložený disciplínou a dodržováním taktiky. To se podařilo. Jsem na svůj tým za dnešní výkon hrdý. Zdůrazňuji na celý tým, byla to totiž kolektivní práce."