FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Sparta 4:3
17.05.2008

I.Gambrinus liga, 30. kolo: FC Slovan Liberec vs. AC Sparta Praha 4:3 (3:2)

Michal Vít
Slovanu se podařila odveta za porážku ve finále Poháru ČMFS a na domácím trávníku vzal Spartě naději na titul. Naši totiž po skvělém výkonu porazili pražský tým 4:3 a úspěšně tak završili letošní sezónu. K vítězství pomohl dvěma góly Smetana, po jednom pak přidali Nezmar a Papoušek.
30.kolo, sobota 17.5.2008
4:3
(3:2)
AC Sparta PrahaAC Sparta Praha
FC Slovan Liberec: Z. Hauzr - P. Šinglár (69. J. Polák), P. Košťál, M. Holeňák, J. Liška - B. Dočkal, T. Frejlach (84. R. Bejbl), M. Gecov, P. Papoušek - O. Smetana (72. T. Radzinevičius), J. Nezmar.
AC Sparta Praha: T. Poštulka - J. Kladrubský, T. Sivok, T. Řepka, M. Kadlec - P. Voříšek, P. Horváth (46. J. Holenda), K. Vacek (80. K. Kisel), M. Matušovič (54. M. Zeman) - M. Slepička, J. Jeslínek.
Branky: 9. Smetana, 25. Nezmar, 42. Smetana, 49. Papoušek - 7. Slepička, 43. Slepička, 80. Holenda. ŽK: Papoušek - Sivok, Jeslínek. Rozhodčí: Franěk - Filípek, Mencl, Moláček.
Diváci: 6950

Do zápasu jsme vstoupili v lehce pozměněné sestavě. Kvůli kartám nemohl nastoupit Bílek a pro lehké zranění nehrál Janů. V útoku dostal vedle Nezmara příležitost Smetana. Keriče trenér Škorpil šetřil kvůli hrozbě čtvrté žluté karty a tudíž stopky do úvodu příští sezóny.

Největším překvapením pak bylo zařazení Šinglára, který hrál celou sezónu kvůli neprodloužení smlouvy za "B" tým a dostal tak příležitost se s fanoušky Slovanu důstojně rozloučit přímo z trávníku.

Jeho služby pro Slovan při nástupu hráčů také ocenili zástupci klubu, kteří se s ním a Bejblem (konec aktivní kariéry) oficiálně rozloučili. Obdarovali také Hauzra, který odchytal stý zápas za Slovan a také Janů, ten si připsal ještě o 150 startů více než jeho spoluhráč.

Úvod utkání byl v naší režii, když jsme se hned z první akce málem radovali. Smetana však po Papouškově centru z malého vápna tísněný přestřelil branku.

Brankově se však prosadil soupeř, když se v 7. minutě po chybě naší obrany k míči dostal Slepička a podél Hauzra poslal Spartu do vedení - 0:1.

Naše odpověď však byla blesková. Hned o dvě minuty později si na Papouškův přímý kop nejvýše vyskočil Smetana a nedal Poštulkovi šanci - 1:1.

Ve 25. minutě jsme vývoj zápasu obrátili na svou stranu. Po podobné standartce jako při našem prvním gólu se do odraženého balónu opřel z voleje Dočkal a jeho střelu ještě duchaplně umístil Nezmar tečí do sítě - 2:1.

Poté se o rozruch v našem vápně staral zejména Slepička, ale nic z toho nebylo.

Naopak od 37. minuty přišel náš tlak, který ve 42. minutě vyústil v třetí branku Slovanu! Liška vhodil aut do vápna na tísněného Smetanu, ten se obtočil kolem svého strážce a ke vzdálenější tyči obstřelil hostujícího gólmana - 3:1.

Naši fanoušci ještě nestačili pořádně oslavit třetí branku a Slepička svou druhou trefou v utkání dal Spartě naději na bodový zisk - 3:2.

Pět branek v prvním poločase jsme U Nisy dlouho neměli, a tak se nedočkavě očekával druhý poločas.

Ten jsme zahájili vskutku precizně a hned ve 49. minutě jsme se počtvrté mohli zaradovat. Dočkalův centr prodloužil Smetana na zcela volného Papouška, který si ač z mírného úhlu s gólmanem poradil - 4:2.

Našemu záložníkovi tento gól velmi pomohl a od té doby jakoby se na hřišti vznášel. Poštulka měl s jeho častými pokusy velké problémy.

V 63. minutě zahrozila Sparta. Slepička se prosmýkl kolem Lišky, vplul do vápna a zpětnou přihrávkou vyzval ke skórování Holendu. Ten však jeho nabídkou pohrdl a poslal míč vedle naší svatyně.

V 70. minutě špatně vyhodnotil situaci Hauzr a vyběhl proti sprintujícímu Jeslínkovi, který byl u míče dříve a poslal ho přes našeho gólmana do branky, ale těsně před brankovou čárou ho dostihl jeden z vrátivších se obránců.

O šest minut později se do šance dostal i Slovan, který byl hnán do útoku skvělým publikem. Papoušek se dostal ke střele z hranice velkého vápna a Poštulka vytáhl míč na roh. Z něj se na zadní tyči opět z první prosadil Papoušek, ale mířil vedle.

To už ale Sparťané přepnuli na vyšší obrátky a jednu z hlavních rolí hrál Voříšek. Nejprve rozvlnil tvrdou střelou z rohu velkého vápna boční síť a v 80. minutě využil neobsazeného spoluhráče, poslal mu pas mezi naše obránce. Holenda si míč dobře zpracoval a tváří v tvář Hauzrovi se nemýlil - 4:3.

Zbytek utkání jsme však zvládli a taktickou hrou jsme hosty nepustili do tlaku.

Vrátili jsme tak Spartě porážku z finálového zápasu Poháru ČMFS a utli její naděje na titul. Zároveň jsme vítězně zakončili další sezónu, která by se s přimhouřením oka dala považovat za úspěšnou.