FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Jablonec 0:1
02.11.2014

Podještědské derby Slovanu nevyšlo, místo do branky pálil do tyčí a prohrál 0:1

Liberec - Slovan nastoupil v neděli v posledním utkání 13. kola Synot ligy proti odvěkým rivalům z Jablonce. V průběhu zápasu trefili naši hráči několikrát tyč, propálit Vlastimila Hrubého se jim ale nepovedlo a prohráli tak těsně 0:1.
13.kolo, neděle 2.11.2014, 15:45, U Nisy
0:1
(0:0)
FK JablonecFK Jablonec
FC Slovan Liberec: Kolář – Fleišman (C), Pimpara, Pokorný, Mudra – Obročník, Soungole (46. Jarolím) - Frýdek, Pavelka (71. Luckassen), Delarge (80. Hadaščok) – Šural.
FK Jablonec: Hrubý – Novák, Kysela, Pernica, Romera – Mingazov (86. Čížek), Hübschman (C), Pospíšil (90. Loučka), Rossi, Kopic (74. Crnkič) – Doležal.
Branky: 58. Doležal, ŽK: 17. Pavelka, 75. Šural, 80. Mudra, 90. Jarolím - 37. Romera, Rozhodčí: Královec - Wilczek, Fišer.
Diváci: 7238

Náš tým vstoupil do utkání velmi aktivně a hned v samotném úvodu si vytvořil velkou příležitost ke skórování. Delarge poslal dobrý křižný pas na Josefa Šurala a ten z voleje těsně minul odkrytou polovinu Hrubého branky. O několik minut později pak kopal David Pavelka přímý kop z velmi nebezpečné pozice a nakonec pouze o několik centimetrů minul pravou tyč jablonecké brány. První náznak ohrožení na druhé straně přišel až po čtvrthodině hry, kdy Ondřej Kolář vyboxoval rohový kop pouze ke kopačkám Pospíšila, k tomu ale přistoupila obrana a zakončení mu znemožnila.

Při hostujícím gólmanovi Hrubém stálo také pořádné štěstí. Jan Mudra totiž v 16. minutě vyslal skrz pokutové území přesný pas, který našel kopačky Davida Pavelky. Ten ale v obrovské příležitosti napálil pouze tyč. A nebyl sám, jen o čtyři minuty později ho napodobil spoluhráč Dzon Delarge, který pronikl do pokutového území a za jeho hranou vypálil, s pomočí Hrubého ale také rozduněl brankovou konstrukci.

Hosté mohli ve 23. minutě potrestat chybu stopera Pokorného. Ten pouze promáchl, když jeho směrem mířil pas od Daniela Soungoleho, a před Martinem Doležalem už stál pouze brankář Kolář, možná trochu zaskočený Doležal se ale se zakončením ukvapil a poslal míč příliš vysoko. Hra se na delší čas poněkud uklidnila, na další zajímavé momenty si museli diváci počkat až do 37. minuty. Delarge šikovně poslal po pravém křídle dopředu Pavelku, ten odcentroval před branku a Frýdek ve skluzu nakonec pouze přestřelil. Střeleckou smůlu podtrhl v samotném závěru poločasu Pavelka, který nadvakrát nepropálil zblízka brankáře a několik bránících hráčů k tomu, do kabin se tedy šlo za stavu 0:0.

Na úvod druhé půle si kus štěstí vybral také Ondra Kolář. Kopic napřáhl ve vápně k ráně a tu zastavila až levá tyč. V 58. minutě už se ale skóre měnilo. Po rohovém kopu se míč dostal k Martinu Doležalovi, který neměl sebemenší problém doklepnout ho do sítě. Inkasovaná branka Slovan zaskočila a v několika následujících minutách tak měli převahu Jablonečtí.

Další rána přišla na konci sedmé desetiminutovky, když musel hřiště na nosítkách opustit David Pavelka, místo kterého zamířil na trávník Kevin Luckassen. Hra byla často kouskována a příliš šancí na jedné či druhé straně dlouho nepřinášela. Když už se přeci jen hra přesunula k brankářům, nepřicházelo tolik potřebné zakončení, hosté tedy celkem bez obtíží drželi těsný náskok.

Spolu s nutností skórovat se otevírala vrátka v defenzivě, čehož se Jablonec pokoušel využít. Mingazov z hranice velkého vápna vyzkoušel pozornost Ondřeje Koláře, ten ale neměl se ztlumením jeho střely žádný problém. V samotném závěru sice ještě zkusil na hranici velkého vápna levačkou vypálit Vojtěch Hadaščok, ani jeho pokus už ale nic neměnil na tom, že Jablonec poprvé v historii dokázal na hřišti Slovanu zvítězit.

Samuel Slovák (trenér FC Slovan Liberec): Vzhledem k našemu prvnímu poločasu samozřejmě prohra hodně mrzí. Z těch tří šancí, které jsme měli, jsme měli dát určitě jeden gól. Druhá věc, která mě mrzí, je inkasovaný gól ze standardky. Zápas jsme prohráli nedůsledností v jednom detailu. Soupeře jsme do vyložené šance nepustili, o to víc to mrzí. Když jsme druhý poločas neměli tak dobrý jako první, rozhodně jsme si neměli nechat vstřelit gól ze standardky. Tomu zápasu by více slušela remíza, první poločas jsme měli vynikající, druhý měl lepší Jablonec. Dostaneme se do šancí, ale bohužel je neproměňujeme. Jistým způsobem si to vysvětluji tím, že nějaké věci je třeba si asi prožít a poučit se z nich. Neproměňování šancí souvisí s kvalitou, ale hlavně s klidem. Musíme zlepšit efektivitu, musíme na tu naši situaci co nejdřív reagovat a snažit se vyhrát.

Jaroslav Šilhavý (trenér FK Baumit Jablonec): Mám trochu smíšené pocity. Nedávno jsem tady ještě působil a zažil tady spoustu toho dobrého i s diváky. Dneska jsem byl trošku za vyvrhela. Někteří diváci pokřikovali hanlivé výrazy, mrzelo mě to. Ale myslím, že většina lidí ocenila tu naši práci, kterou jsme tady udělali. Nechci se už vracet k mému odchodu, ale bylo mi trošku smutno. Nicméně jsme rádi, že jsme tady tu sérii přerušili, v Liberci je to naopak. Když po zápase kluci vybalili ta trička s nápisem, říkal jsem si, že je to něco výjimečného. Dvacet let je dlouhá doba, hodně si toho vítězství považuji. Kluci mi dali hezký dárek k zítřejším 53. narozeninám. Zítra jedu pro chodské koláče, asi neskončí jen u nich. Domácí zápas rozjeli výborně a my se štěstím přečkali jejich šance, dvě tyče, pak ještě další šance. Byli jsme skoro až překvapení z jejich agresivity, jednoduchosti přechodové fáze a celý poločas jsme se z toho nemohli dostat. Naštěstí přišla přestávka a v ní jsme si řekli několik taktických věcí. Především zvýšit agresivitu a zjednodušit hru. Myslím, že se nám to podařilo. Povedlo se nám ze standardky dát gól a domácí díky naší aktivitě už nebyli tak nebezpeční. Soustředíme se na zbylé zápasy, jdeme za svým jasným cílem, kterým je Evropská liga.