FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Larnaka - FCSL 0:1
18.08.2016

První krok zvládnut! Slovan na Kypru zdolal Larnaku 1:0

Larnaka - Je to tu! Od 19 hodin naskočil náš tým v Larnace proti místnímu AEK. Ani jeden z celků nechtěl ukončit svou cestu Evropskou ligou před branami skupinové fáze, v utkání tedy šlo o hodně.
4. př., čtvrtek 18.8.2016, 19:00, Antonis Papadopoulos Stadium
AEK Larnaka FC AEK Larnaka FC
0:1
(0:1)
AEK Larnaka FC: Miňo - Ortiz, Murillo (C), Mojsov, Tete (82. Acoran) - Boljevič, Truyols (34. Charalambous) - Tričkovski, Jorge, Joan Tomás - André Alves (75. Charalambides).
FC Slovan Liberec: Dúbravka - Coufal, Hovorka, Pokorný (C), Bartošák (70. Súkenník) - Sýkora, Breite (83. Breite) - Bartl, Folprecht, Vůch (60. Navrátil) - Komličenko.
Branky: 29. Coufal. Rozhodčí: Buquet - Debart, Gringore. ŽK: 34. Tričkovski, 47. Mojsov, 50. Ortiz - 38. Coufal, 50. Vůch, 54. Sýkora, 68. Hovorka, 79. Folprecht, 88. Komličenko. ČK: 66. Ortiz.

Utkání začalo v podobném duchu, jako se dalo očekávat. Domácí se snažili hrát co nejvíce na míči, ale Slovan kontroval aktivním napadáním. Přesto se v 9. minutě dostala Larnaka do velké šance, když Tričkovski postupoval sám na brankáře, stopeři se však dokázali vrátit včas a ztlumenou střelu dokázal brankář Dúbravka zlikvidovat.

Následně se k zakončení dostal také Slovan. Bartl neobvykle na levé straně parádně zmátl obránce, nacentroval a Folprecht se akrobaticky snažil zakončit nůžkami, ale přestřelil. To samé vyzkoušel v 17. minutě také Vůch, který se stejným způsobem prosadil proti Admiře, tentokrát ale nemířil přesně.

Fanoušci si rozhodně přišli na své. Alves se zhruba v polovině první pětačtyřicetiminutovky tlačil k zakončení, Bartošák se však vrátil včas a připravil útočníka Larnaky o balon. Vůbec nejblíže brance byl těsně pře koncem první půlhodiny Jan Sýkora, který po Breiteho zisku míče střílel levou nohou a Miňo jen tak tak vyrazil na roh.

Po něm už se ale skóre měnilo. Sýkorův roh doputoval přímo na hlavu Vladimíra Coufala a ten zamířil o zem přímo do růžku branky. Pravý bek našeho týmu byl na hřišti hodně vidět a o několik minut později poslal dobrý centr směrem k Vůchovi, ten ale nedokázal hlavou trefit branku.

V závěru půle mohli domácí srovnat. Alves stanul sám před brankářem, kterého se pokusil obejít kličkou a vystřelit do prázdné branky, Dúbravka se však tygřím skokem dokázal dostat do dráhy střely a vyrazil ji! Poradil si také s následnou dorážkou a skrumáží a držel tak svůj tým nad vodou. A ve 45. minutě mohl Vůch trestat! Bartlův centr skončil přímo na jeho kopačce a Vůchova rána rozduněla břevno! Slovan tak po poločase vedl 1:0.

Druhá půle začala pořádně zostra. Bartošák z přímého kopu dobrou ranou pořádně protáhl Miňa, která však dokázal míč vyrazit do bezpečí. O chvíli později začaly na hřišti planout vášně, když se Vůch dostal do strkanice s Ortizem, vše však vyřešila žlutá karta pro oba zúčastněné. Tričkovski se na druhé straně pokusil dojít si pro penaltu, letecký pokus mu však rozhodčí nespolkl a okamžitě ukazoval, že pískat nebude.

Larnaka utahovala smyčku kolem pokutového území Slovanu a v 56. minutě se málem dočkala vyrovnání. Do malého vápna přilétl zajímavý centr, ale na poslední chvíli ho Pokorný uklidil mimo branku a následně na poslední chvíli zabránil soupeři ve skluzu v zakončení do téměř prázdné branky. O chvíli později zase Tomás hlavičkoval nehlídán těsně nad.

Po hodině hry ukázali domácí svou technickou vyspělost. Tete poslal křižnou přihrávku, která zastihla rozběhnutého Tričkovského, jeho pokus však skvěle vyrazil Dúbravka. Po rychlém kontru zase na druhé straně zase pálil uvnitř vápna Sýkora, ovšem pouze do připravené náruče Rubéna Miňa.

Hru přerušil o chvíli později jiný moment. Juanma Ortiz si nejspíše neodpustil nějaké průpovídky směrem k rozhodčímu a za přerušené hry z ničeho nic vyfasoval druhou žlutou, načež se pakoval do šatny. Také v deseti však byla Larnaka nebezpečná a Tričkovski dostal další skvělou přihrávku, Dúbravka však dokázal včasným výběhem míč zasáhnout dříve, než útočník soupeře.

Nervózních momentů přibývalo, až v 80. minutě došlo na strkanici u laviček. Do té se zamíchal i trenér Trpišovský, který byl po kontaktu s domácím hráčem vykázán ze střídačky. Jen o chvíli později pálil nebezpečně Jorge, jeho technický pokus ale Dúbravka konečky prstu vyškrábl na břevno.

Po brejku na druhé straně zase Folprecht nabil ke střele Súkenníkovi, který však napálil tyč! Další výraznější šance už utkání ani v nastavení nenabídlo, Slovan si tak v prvním duelu zajistil po výhře 1:0 skvělou výchozí pozici do domácí odvety.

Jindřich Trpišovský (FC Slovan Liberec): Bylo to po všech stránkách hrozně náročné utkání. Klimatické podmínky byly pro nás hodně neobvyklé, hrozné vedro a vysoká vlhkost... Soupeř hrál výborně s balonem, my navíc do zápasu nevstoupili nijak dobře. Hráli trošku v jiném rozestavení, než jsme čekali, a nějakou dobu jsme se s tím srovnávali. Musím říct, že nás hodně podržel brankář Dúbravka, který vytáhl hned několik fantastických zákroků. Pak jsme se dostali do zápasu, dali jsme gól, měli i další šance. Byl to hodně otevřený zápas s mnoho šancemi na obou stranách. Skončilo to 1:0, což je skvělá pozice pro odvetu, ale dva hráči končili v křečích, podmínky tu byly zkrátka extrémní.