FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Sparta - FCSL 1:0
05.10.2014

Rozhodla Dočkalova penalta, Slovan se vrací z Letné bez bodu

Praha/Liberec - V pražské Generali Areně předvedl Slovan s letenským týmem vyrovnanou partii, nakonec ale svým soupeřům podlehl 0:1 po proměněném pokutovém kopu Bořka Dočkala. Svěřenci Samuela Slováka se tak vracejí bez bodu a zůstávají v tabulce na třináctém místě.
10.kolo, neděle 5.10.2014, 15:30, Generali Arena
AC Sparta Praha AC Sparta Praha
1:0
(0:0)
AC Sparta Praha: Bičík – Kadeřábek, Brabec, Mario Holek, Nhamoinesu – Krejčí (70. Přikryl), Matějovský (86. Kováč), Vácha (31. Mareček), Dočkal, Konaté – Lafata (C).
FC Slovan Liberec: Kolář - Coufal, Pimpara, Karišik (69. Pokorný), Fleišman (C) - Soungole - Frýdek, Pavelka, Ďubek (85. Calazans), Mudra (81. Luckassen) - Šural.
Branky: 75. Dočkal (pen.), ŽK: 72. Frýdek, 75. Šural, 76. Fleišman, Rozhodčí: Příhoda - Mencl, Urban.
Diváci: 8475

Hned na úvod duelu se dostal do velké šance Josef Šural. Ten vyslal přízemní střelu na vzdálenější tyč a David Bičík mohl jen sledovat, jak míč k jeho štěstí těsně minul domácí branky. Naši hráči zůstávali aktivní a další navštívenku směrem k Bičíkovi poslal Jan Mudra, jeho skákavému pokusu však scházela razance a zkušený gólman s ní neměl sebemenší potíže.

Po čtvrthodině hry musel své schopnosti prokázat také Ondřej Kolář, na něhož vyslal jedovatou střelu z hranice pokutového území Bořek Dočkal, mladý gólman ale předvedl své reflexy a míč vyrazil. Nebezpečím zaváněl také centr Davida Lafaty, na který si vyskočil Ladislav Krejčí, ten ale hlavičkoval pouze vysoko nad.

Naši hráči se silného soupeře nezalekli a i nadále s ním sváděli velmi vyrovnaný boj. Po půlhodině hry rozehrával Šural nadějnou standardní situaci, ta ale skončila pouze na sparťanské zdi. Neuspěl ani Frýdek, který z velkého úhlu minul Bičíkovu bránu. Spíše protažením pak pro tohoto brankáře byla hlavička Pimpary, která se pouze pomalu došourala do brankoviště.

Otevřít skóre mohli následně také domácí. Nejprve se míč odrazil ke Konatému a ten nebezpečně vypálil těsně vedle Kolářovy levé tyče, o chvíli později se pak ve vápně uvolnil Pavel Kadeřábek a Pimpara musel na poslední chvíli zabránit pravému bekovi v zakončení. Liberecké fanoušky ještě trochu vylekal Kolář, když mu vypadla z rukavic skákavá rána Krejčího, balon ale odkopl do bezpečí kapitán Fleišman a do kabin se tedy šlo za bezbrankového stavu.

Gólovou šanci si naši hráči vytvořili také v úvodu druhé půle. Po nakrátko rozehraném rohovém kopu pálil z první uvnitř vápna Pavelka, z dobré pozice ale přestřelil. Na druhé straně pálil David Lafata, na pozorného Koláře si ale nepřišel. V následujících minutách se hra poněkud uklidnila a oba gólmani si mohli trochu oddechnout.

Další obrovská příležitost přišla až v 63. minutě. Costa Nhamoinesu se rybičkou natahoval před odkrytou brankou po míči, který k němu hlavou přiťukl Kadeřábek, nakonec ale marně. O něco později napřáhl směrem ke vzdálenější tyči levačkou Konaté, ale těsně minul bránu.

Nakonec Spartě k prolomení Kolářovy neprůstřelnosti pomohl smolný moment. Lukáš Pokorný si nešikovně odrazil nohou míč na ruku a rozhodčí odpískal velmi přísnou penaltu, kterou Bořek Dočkal chladnokrevně proměnil, když nedal Kolářovi šanci.

S přibývajícími minutami se na kopačky našich hráčů vkrádala nervozita, hra byla navíc často kouskována a snaha odpovědět na první branku se tak komplikovala. Trenér Slovák poslal na trávník Kevina Luckassena, který se pokoušel po přihrávce Josefa Šurala obelstít Brabce, to mu ale nevyšlo a o balon přišel. Do žádné větší šance se již Slovan nedostal, z Letné tedy odjel poražen 0:1.

Vítězslav Lavička (trenér AC Sparta Praha): Čekali jsme, že dnešní zápas bude o dobývání, protože Slovan má v sezoně snad průměr jedné obdržené branky na zápas. Do tempa jsme dostávali pozvolna, ale kluci se do něj pomalu dostali a zejména ve druhém poločase ho stupňovali. Výkon měl vzestupnou tendenci, ale dlouho jsme se nemohli prosadit, protože obránců a nohou tam blokovalo opravdu dost. Stínem je zranění Lukáše Váchy, který hned odjel na rentgen a ten podle prvních informací zlomeninu zánártní kůstky neodhalil."

Samuel Slovák (trenér FC Slovan Liberec): Přijeli jsme na Spartu s jasným cílem, který se nám dařilo plnit celý zápas, ale bohužel přišla penalta. Těžko se mi hodnotí, chci si to nejdřív prohlédnout na videu, ale myslím si, že se to nemělo pískat. Jinak to byl remízový zápas, protože soupeře jsme sice nechali hrát, ale do šancí jsme ho nepustili. A když už, tak jsme to dobře a zkušeně vyřešili. Víme, že bodově to zdaleka není ideální, ale mužstvo potenciál má, jen ho zatím bohužel moc nenaplňuje. Tým maká, bojuje, nedostává moc gólů, ale remízy nás sráží. Věřím, že se to brzo zlomí.