FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Jablonec 3:2
20.02.2016

Slovan díky hattricku Marka Bakoše zdolal Jablonec a ovládl 44. Podještědské derby

Liberec - Už ve druhém jarním kole došlo na velmi ostrou konfrontaci - 44. Podještědské derby, v němž byl našemu týmu soupeřem odvěký rival z Jablonce. Na podzim se Slovan s Jabloncem rozešel remízou, tentokrát však oba celky chtěly vybojovat tři body. Po strhujícím duelu se nakonec mohl radovat náš tým.
18.kolo, sobota 20.2.2016, 17:30, U Nisy
3:2
(2:0)
FK JablonecFK Jablonec
FC Slovan Liberec: Koubek – Coufal, Hovorka, Pokorný (C), Sýkora – Karafiát, Breite – Jefremov, Shala (74. Folprecht), Vůch (78. Bartl) – Bakoš (87. Rabušic).
FK Jablonec: Bárta – M. Kysela, Beneš, Pernica, Karavajev – Hübschman (C) – Masopust (46. Trávník), Greguš, Breda (56. Hanousek) – Tecl, Wágner (65. Doležal).
Branky: 24., 38. a 86. Bakoš - 64. Tecl (pen.), 69. Kysela. Rozhodčí: Příhoda - Ratajová, Fišer. ŽK: 17. Bakoš - 42. Kysela, 52. Hübschman, 62. Greguš.
Diváci: 4641

O první vážnější ohrožení branky se ve třetí minutě postarali hosté, když standardní situaci doputoval míč trochu nečekaně ke Gregušovi. Jeho pokus z první však skončil pouze na tribuně. Náš tým se nenechal zahanbit a brzy se rodila příležitost, na jejímž konci centroval do vápna Coufal, přehnal to však s razancí a k míči se nikdo ze spoluhráčů nedokázal dostat.

O pár minut později mohl Slovan zahrozit z levé strany, když po pohledné kombinaci nabídl Vých míč Sýkorovi, k jeho přihrávce do pokutového území se však Karafiát nedostal včas. V následujících minutách se hra poněkud uklidnila, kombinace byla v těžkých podmínkách často náročná a přibývalo nepřesností.

Ve 24. minutě se však náš tým dočkal vedení. Shalův centr do vápna Bárta pouze vyrazil, míč doputoval k Vůchovi, ale s jeho střelou si ještě jablonecký gólman dokázal poradit. Balon však skončil opět u Vůcha, ten obehrál dva dotírající protihráče a následně byla jeho střela zblokována k Marku Bakošovi, který ukončil nepřehlednou skrumáž nekompromisní ranou.

Stejný hráč mohl dokonce ještě zvýšit, když se k němu o deset minut později opět odrazil ve vápně míč, tentokrát však levačkou pálil nad. Náladu si však Marek Bakoš vylepšil ve 38. minutě, kdy po zaváhání obrany mohl postupovat sám na brankáře a chladnokrevnou střelou nedal brankáři Bártovi šanci.

V závěru poločasu se sice ještě Jablonečtí pokusili zahrozit, když se Tecl snažil prodrat k hlavičce, Koubka však překonat nedokázal a do kabin se tak šlo za stavu 2:0.

Úvod druhého dějství nabídl zhruba stejný obraz hry, jako to první. Slovan byl aktivnější, dlouho si však nedokázal vytvořit vážnější šanci. To se změnilo až v 57. minutě, kdy po dlouhém centru hlavičkoval Pokorný, jeho pokus však byl sražen na roh. Pro další vysoký míč si pro změnu došel Bárta.

Jablonečtí však po nenápadné akci nakonec dokázali snížit. Tomáš Koubek stáhl soupeře ve vápně a Stanislav Tecl byl při penaltě bezchybný. A pohroma byla rovnou dvojnásobná. O pět minut později se k centru prodral na malém vápně Marek Kysela a rázem bylo v 69. minutě vyrovnáno.

Jablonec dvě vstřelené branky nakoply a rázem byl na hřišti aktivnější. Další výraznější Koubkovy branky tak nepřicházelo. Na druhé straně zahrozil hlavičkou po příchodu na trávník Bartl, jeho pokus však o metr minul branku. Jablonec zahrozil po standardní situaci, míč však doplachtil pouze do rukavic Tomáše Koubka.

Nakonec však i přes šance hostí přišla třetí branka Slovanu. Dmitrij Jefremov parádně pronikl do vápna a naservíroval míč před branku, kde jej Marek Bakoš uklidil k přední tyči a dokonal hattrick. Slovan si už závěr pohlídal a soupeře k žádné vyložené šanci nepustil, v napínavém duelu tak nakonec ovládl 44. Podještědské derby poměrem 3:2.

Jindřich Trpišovský (trenér Liberce): "Byl jsem před zápasem hodně nervózní z toho důvodu, že první utkání po přípravě na Dukle se nám nepovedlo. I my jako trenéři jsme netrefili sestavu optimálně. Dneska jsme to celé rozbourali. Byly tam čtyři změny, navíc tři hráči nastoupili na jiných postech. Byl jsem nervózní, abychom ty změny potvrdili. Jsem rád, že mužstvo potvrdilo, že je zdravé a že se dokážeme vrátit k fotbalu z podzimu. První poločas nám vyšel dobře. Ze dvou šancí jsme dali dva góly, i herně v poli se to odehrávalo, jak jsme chtěli. Zaslouženě jsme poločas vyhráli 2:0, ale stálo nás to hodně úsilí. Terén byl hrozně náročný. Dobře jsme vstoupili i do druhé půle, ale pak jsme bohužel udělali chybu při autu. Přišla penalta, gól na 2:1 a najednou se změnil výkon mužstva. Začali jsme zmatkovat, Jablonec začal být mnohem lepší, měl lepší pohyb. Z toho rezultoval roh, z kterého soupeř vyrovnal. Pomohli nám střídající hráči, kteří to hodně oživili. Vlastně i rozhodující akci rozběhli oni a na konci jsme byli šťastnější."

Zdenko Frťala (trenér Jablonce): "Zápas splnil to, co jsme od něj všichni očekávali, až na konečný výsledek, s nímž jsme samozřejmě nespokojeni. Myslím, že jsme do zápasu vstoupili docela dobře, ale pak přišly dvě fáze, kdy jsme si nechali vstřelit dva docela laciné góly. V některých důležitých situacích jsme nezvládli těžký terén. Ve druhé půli jsme byli schopni výsledek srovnat, a když už to vypadalo, že bychom mohli soupeře definitivně dorazit, nechali jsme si po zbytečném vhazování domácích zase vstřelit laciný gól. S výsledkem nespokojenost, na druhou stranu musím ocenit hráče, že to nevzdali a zabojovali. My i domácí převedli na těžkém terénu atraktivní fotbal s velkou mírou nasazení."