FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Dněpropetrovsk 2:2
23.08.2012

Slovan dokázal smazat dvoubrankové manko a dál živí postupové naděje

Jakub Martínek
Libereckou družinu po nevydařené kvalifikaci Ligy mistrů čekalo play–off druhé nejprestižnější klubové soutěže a to Evropská liga. Náš tým čekal v boji o základní skupinu ambiciozní Dněpr Dněpropetrovsk, který od žačátku dokazoval svoji kvalitu. Dvěma góly v rozmezí šesti minut šli hosté rychle do vedení. K velké radosti však Liberec dokázal srovnat i díky penaltě v závěru.
p-o, čtvrtek 23.8.2012, 19:00, U Nisy
2:2
(0:1)
FC Dněpr DněpropetrovskFC Dněpr Dněpropetrovsk
FC Slovan Liberec: Bičík - Liulka, Nezmar, Kelič, Fleišman - Kušnír (61. Hadaščok), Janů (83. Morozenko) - Vácha, Bosančič (45. Souza M.), Breznaník - Šural.
FC Dněpr Dněpropetrovsk: Laštůvka - Mazuch, Mandziuk, De Paula, Konopljanka (66. Olijnyk), Čerebrjačko, Strinič, Zozulja, Rotan, Alijev (74. Odibe), Nascimento.
Branky: 90. Vácha (pen.), 62. Breznaník - 43. Konopljanka, 49. Matheus. Žk: Hadaščok, Janů - Mazuch. Rozhodčí: Van Boekel - Boonman, Van den Ven.
Diváci: 4226

Hned v úvodní druhé minutě mohl jít úřadující mistr do vedení. Breznaník našel dobře nabíhajícího Šurala, který se ocitl sám za hostující obranou a uháněl k brance. Ukrajinský stoper však dosavadního nejlepšího střelce libereckých dohnal a obraným zákrokem šanci zhatil.

Poté několikrát zahrozili hosté z východu. Běžela osmnáctá minuta první půle, když ukrajinský tlak směrem k Bíčikově brance začal sílit. Dvakrát přišlo ohrožení hlavně z rohového kopu. Ostré centry do šestnáctky jen těsně minuly nejdříve hlavu Alijeva a posléze chyběly centimetry i Brazilci Matheusovi.

Severočeská defenziva jakoby ještě spala. A tak přicházely další příležitosti hostujícího celku. Jako ta v sedmadvacáté minutě, když liberecký “beton“ nepropálili útočníci Dněpru ani natřikrát. Nejblíže ke změně skóre měl ukrajinský reprezentant Konopljanka. Jeho pokus směřující do branky obětavě zblokoval padající Kelič.

Bohužel těsně před koncem první pětačtyřicetiminutovky liberecké barvy přeci jen inkasovaly. Aktivita Ukrajinců nakonec vyústila v branku v poslední minutě. Špatně rozehrávající Bosančič ztratil balon na půlce hřiště a bylo zle. Rychlé přečíslení zakončoval Ievgenii Konopljanka, který se ocitl sám před Bičíkem a dloubáčkem mu nedal šanci – 0:1.

Necelých pět minut po začátku druhého poločasu bylo pod Ještědem ještě smutněji. Domácí obrana nepohlídala brazilského útočníka Nascimenta Matheuse. Ten se vynořil vně pokutového území a chvilka, kterou dostal od liberecké obrany, stačila ke vstřelení branky. Svůj zásah poslal přesně k pravé tyči Bičíkovy svatyně a ten se natahoval marně – 0:2

I družina Jaroslava Šilhavého mohla slavit. Aktivita na libereckých kopačkách přinesla svoje a vyústila ve snížení. O první branku v Evropské lize se postaral levonohý Michal Breznaník. Ten se opřel do míče svojí pověstnou levačkou a jeho pokus zapadl přesně k levé tyči – 1:2.

Snaha o vyrovnání se nedala českému mistrovi upřít. Jenže žádné vyložené tutovky nepřicházely a tak ukrajinský celek spokojeně kombinoval daleko od liberecké branky. Necelé tři minuty před koncem přišel nádherný projektil od obránce Fleišmana. S jeho střelou měl Laštůvka velké problémy, aby jí vůbec dostal mimo tři tyče.

K velké radosti domácích fanoušku přišel i druhý liberecký zásah v zápase. Severočeši zatlačili svého soupeře a po hezké kombinaci se objevil ve vápně osamocený Hadaščok. Toho skolil český obránce Mazuch a byla z toho penalta. Na penaltový puntík si postavil balon Lukáš Vácha a nezmýlil se – 2:2.

Náš tým si tak poveze na Ukrajinu výsledek, po kterém postup není nereálný. Odveta je na programu za týden, tedy 30.8. od 18:00 na stadionu Dnipro v Dněpropetrovsku.

Jaroslav Šilhavý (FC Slovan Liberec): "Soupeř předvedl svoji kvalitu, kterou jsme od něj očekávali. Už v prvním poločase předvedl skvělý výkon a v druhém poločase pokračoval ve své hře. Za stavu, kdy jsme prohrávali o dvě branky jsme vše vsadili do útoku a naopak soupeř ztratil trochu koncentraci. Toho se nám podařilo využít k první brance a poté soupeře ještě zatlačit. Nakonec přišlo ještě vyrovnání v poslední minutě a dalo nám naději do odvety. Na Ukrajině to bude rozhodně těžký zápas, ale věříme, že jsme schopni podat podobný výkon jako dnes v druhém poločase a postoupit."

Juande Ramos (FC Dněpr Dněpropetrovsk): " Chtěli jsme hrát aktivně a od prvních minut ovládat hru. To se nám dařilo hned v prvním poločase a na jeho konci jsme přidali i branku. Do druhého poločasu jsme znovu vstoupili dobře a získali vedení o dva góly. Poté se však naše pojetí hry trošku vytratilo a dali jsme prostor soupeři. Obdrželi jsme kontaktní gól a soupeř nás zatlačil. Bohužel jsme v závěru zbytečně faulovali a nechali Liberec srovnat. Pořád máme ale lepší výchozí pozici a dvě vstřelené branky na hřišti soupeře k dobru."