FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Sparta 2:1
18.04.2015

Slovan si vyšlápl na Spartu a učinil důležitý krok směrem k záchraně!

Liberec - Po postupu do semifinále Poháru FAČR čekala v sobotu naše hráče těžká zkouška v bojích o udržení v nejvyšší české fotbalové soutěži. Pod Ještěd totiž dorazila Sparta, která rovněž potřebovala nutně zvítězit, pokud se chtěla udržet v boji o titul. Slovan se ale silného soupeře nezalekl a vydřel výhru 2:1.
24.kolo, sobota 18.4.2015, 20:15, U Nisy
2:1
(1:1)
AC Sparta PrahaAC Sparta Praha
FC Slovan Liberec: Hroššo – Sus (85. Coufal), Karišik, Pokorný (od 78. "C)", Mudra – Soungole – Delarge, Pavelka ("C") (78. Djika), Frýdek – Luckassen, Bakoš (89. Pimpara).
Sestava Slovanu proti Spartě

Proti Spartě dnes nastoupí tato sestava!

Posted by FC Slovan Liberec on 18. duben 2015
AC Sparta Praha: Štěch – Brabec, Kováč, Mario Holek, Nhamoinesu – Dočkal, Vácha, Matějovský, Krejčí – Řezníček (46. Konate), Lafata ("C").
Branky: 21. Delarge, 65. Pokorný - 27. Lafata. ŽK: 36. Bakoš, 56. Frýdek, 65. Pokorný. - 45. Vácha. Rozhodčí: Jílek - Kordula, Pospíšil. Synot hráči utkání: Dzon Delarge - Marek Štěch.
Diváci: 8195

Hned úvodní minuty naznačily, že se bude jednat o atraktivní duel. Nejprve nebezpečný Frýdkův přízemní centr odvracela obrana Sparty jen na roh, na druhé straně zase uklouzl Pokorný a nabídl příležitost Lafatovi. Ten ale nevyzrál na skvělého Lukáše Hrošša. Z protiútoku zase po Frýdkově centru hlavičkoval Luckassen, ke Štěchově štěstí ale těsně vedle. Jen o moment později letěl centr pro změnu zprava, Bakoš ale míč těsně minul.

Ofenzivní manévry z pohledu Slovanu pokračovaly. Nejprve se Dzon Delarge uvolnil a křižným pokusem pouze o několik centimetrů minul tyč, o minutu později centroval skrz pokutové území a jen skvělé Štěchovi reflexy zabránily tomu, aby Marek Bakoš otevřel hlavou skóre. V libereckém vápně se zase ke střele protlačil Řezníček, mířil ale mnohem výš, než by bylo potřeba ke skórování.

V tu chvíli si Sparta vytvářela mírnou územní převahu. Po přesné kombinaci zakončoval Lafata, ale znovu pálil pouze vedle. Poté, co o několik minut později spálil sparťanský kapitán další tutovku, přišel trest. Vácha na polovině hřiště trestuhodně ztratil balon, Frýdek posunul na zcela osamoceného Dzona Delarge, ten si ještě postrčil kolem stopera a poslal Slovan do vedení.

To však nemělo dlouhého trvání. Jen o pět minut později zahrála Sparta precizní rohový kop, David Lafata zůstal nehlídaný a zaváhání domácí obrany potrestal přesnou střelou. Následně rychlé tempo hry poněkud opadlo, jako by oba soupeři šetřili síly.

Až pět minut před koncem první půle se rýsovala solidní příležitost. Marek Bakoš zahrával přímý kop z nebezpečné vzdálenosti, nasměroval ho ale těsně nad břevno. S vedením mohla do kabin odcházet také Sparta, když Lafata vyslal na brankáře Řezníčka, ten ale stoprocentní pozicí pohrdl, na druhé straně zase Mudru vychytal Štěch. Poločas tedy skončil smírně 1:1.

Ani úvod druhé půle určitě diváky nenudil. Ve stoprocentních pozicích se v rozmezí několika vteřin ocitly ve vápně Sparty Pavelka, Bakoš, Luckassen a Frýdek, ani jeden z nich ale na výtečného Marka Štěcha nedokázal vyzrát. Zvýšit mohl Frýdek také o několik minut později, když Brabec lajdácky hlavičkoval na Štěcha a náš záložník míč dostihl jako první, jeho lob ale opět minul tyčku.

Zahanbit se nenechali ani hosté. Ve vápně se po kombinaci s Costou zjevil Krejčí a Hroššo proti němu musel vytáhnout další vynikající zákrok. Naopak za polovinou hřiště se uvolnil Bakoš a postupoval směrem k brance, následoval křižný střílený centr, nikoho ze spoluhráčů ale nenašel.

Nejnebezpečnějším Sparťanem byl v této době rozhodně Krejčí. Po hodině hry se opět zjevil sám ve vápně, jeho střela na zadní tyč ale skončila těsně vedle. Gól tak přišel na druhé straně. Pavelka vybojoval roh, po němž hlavičkoval Luckassen. K míči se probojoval Lukáš Pokorný a nekompromisním způsobem nedal Štěchovi sebemenší šanci.

Zareagovat mohli hosté po standardní situaci, rána Marka Matějovského měla ale až příliš velkou razanci. Hosté se snažili tlačit dopředu, troskotali ale na pozorné obraně Slovanu. I tak ale Sparta zahrozila, když po rohovém kopu skončil míč na velkém vápně Krejčího jedovatou střelu musel zblokovat Martin Sus. Zaskvěl se také Lukáš Hroššo, když o několik okamžiků později střílel Konate, slovenský brankář ale předvedl skvělé reflexy.

Fanouškům pořádně zatrnulo také po dalším dlouhém nákopu směrem k liberecké brance, míč se odrazil k Dočkalovi a ten zkusil prudce pálit, naštěstí však stál v cestě skvělý Pokorný. S blížícím se závěrem se na hřišti pořádně přiostřilo, částečně i vinou několika ne zcela přesvědčivých výroků sudího Jílka na obou stranách.

Sparta měla další šanci ke srovnání tři minuty před koncem, když zahrávala nebezpečnou standardku. K hlavičce se probojoval Radek Kováč, mířil ale přibližně metr vedle. Ani přes sebevětší tlak a snahu už se hostům nepodařilo vyrovnat, náš tým tak vybojoval nesmírně cenné tři body a výrazně nakročil na cestě k záchraně.