FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Dněpropetrovsk - FCSL 4:2
30.08.2012

Slovan v Evropě dohrál. Končí ale se ctí a vztyčenou hlavou

Lukáš Váňa
Neuvěřitelný zápas sehráli liberečtí fotbalisté na Ukrajině. Ač hráli naši hráči od 25. minuty bez vyloučeného Nezmara, a první dva góly inkasovali z penalt, tak dokázali vyrovnat a nebyli daleko od postupu. Nakonec ale Slovan v Evropě skončil.
p-o, čtvrtek 30.8.2012
FC Dněpr Dněpropetrovsk FC Dněpr Dněpropetrovsk
4:2
(1:0)
FC Dněpr Dněpropetrovsk: Laštůvka - Cheberyachko, Mazuch, Odibe, Strinić - Matheus (56.Kalinič), Rotan, Giuliano, Alijev (87.Mandziuk), Konopljanka - Zozulja (72.Kravchenko)
FC Slovan Liberec: Bičík - Liulka, Nezmar, Kelić, Fleišman - Kušnír (78.Rabušic), Vácha, Bosančić (27.Karišik), Janů, Breznaník - Hadaščok (61.Blažek)
Branky: 12. a 59.Alijev (oba z penalty), 75.Konoplianka, 86.Kalinič - 61.Breznaník, 72.Kelić Žk: 69.Odibe, 81.Cheberyachko - 12.Nezmar, 14.Kušnír, 31.Kelić, 58.Bičík, 68.LiulkaČk: 25.Nezmar Rozhodčí: Gomes - Trigo, Santos
Diváci: 27076

Trenér Jaroslav Šilhavý se musel obejít bez aktuálně nejlepšího střelce Slovanu zraněného Josefa Šurala. Na hrotu našeho rozestavení se tak pohyboval Vojtěch Hadaščok Slovan hned v první minutě odvážně zaútočil po pravé straně, střelu Bosančiće ale zastavily Hadaščokova záda.

První nebezpečné akce domácích se zrodily v krátkém sledu v 6. minutě, naše obrana ale domácí ani v jednom případě do zakončení nepustila. Bičík tak poprvé zasahoval až proti propagační střele ze střední vzdálenosti.

Ve 12. minutě nabral na levé straně rychlost Konoplianka, vlétl do našeho vápna a na jeho kraji se srazil s Nezmarem. Rozhodčí posoudil tento souboj jako penaltový. Alijev si postavil míč a s přehledem penaltu proměnil - 1:0.

Domácí narostala křídla a chvíli jich bylo plné hřiště. Jejich nápor přerušila ve 20. minutě akce Breznaníka, jehož střelu z úhlu z nějakých třinácti metrů likvidoval u tyče připravený Laštůvka. Ve 22. minutě napřáhl před naším vápnem Alijev, jeho střelu někdo z bránících hráčů tečoval a Bičík s ní měl velké starosti, ale obstál.

Ve 25. minutě bylo zle. Domácí Zozulja se před naším vápnem teatrálně zřítil k zemi, rozhodčí po chvíli váhání pískl a vypadalo to že mu dá žlutou kartu za simulování. Překvapivě ale ukázal na Nezmara, dal mu druhou žlutou kartu a poslal ho předčasně do kabin. Z nebezpečné standardky nakonec nic nebylo, trenér Šilhavý zareagoval střídáním, když stáhl Bosančiće a do hry poslal Karišika.

Slovan měl pak několik nadějných akcí, které ale skončily před vápnem soupeře. Ve 31. minutě se mezi naší obranu vrhl Matheus, narazil si míč a byl sám před Bičíkem, střílel ale těsně vedle.

Ve 37. minutě měl hodně volného prostoru na pravé straně Alijev, dostal se až před Bičíka a zpětnou přihrávkou vyzval ke střele osamoceného Zozulju, ten ale z osmi metrů branku netrefil.

Náš tým byl pod tlakem, ale bojoval. Ve 41. minutě vykouzlil Janů překrásný centr na Kušníra, který si zabíhal za obranu. Toho ale v souboji ubránil statný Odibe. V závěru půle po rohovém kopu ještě obětavě skočil do tvrdé střely Karišik. První poločas náš tým prohrál brankou z penalty, především ale přišel o vyloučeného Nezmara.

Hned v úvodu druhé půle bylo rušno před naší brankou. Nejdříve nechal Matheus vyniknout Bičíka, který bravurním zákrokem zlikvidoval jeho jedovatou střelu. Následný roh na přední tyči tečoval jeden z domácích a míč skončil těsně vedle zadní tyče, kde se po něm natahovali hned dva domácí hráči.

V 50. minutě chytil Bičík úplně jasný gól. Konoplianka dostal míč do vápna, natáhl na sebe obránce a přihrál na penaltu, kde byl úplně volný Giuliano. Jeho střela mířila k tyči, jak se tam dostal Bičík aby na dvakrát střelu zlikvidoval Giuliano asi jen tak nepochopí. Nevěříčně nad zákrokem našeho brankáře kroutil hlavou. Bičík se zapotil i při střele Alijeva, ale proti tomu co chytil Giulianovi to byl stadardní zákrok.

V 57. minutě likvidoval další nebezpečnou a tečovanou střelu. O minutu později mířil do našeho vápna centr, míč odkopával Kelić, trefil ale jen Karišika od kterého se míč odrazil k osamocenému Zozuljovi, ten udělal kličku a Bičík snažící se trefit míč ho podrazil. Alijev proměnil i druhou penaltu - 2:0.

V 61. minutě vykřesal naději pro náš tým Breznaník. Po centru Kušníra bojovala o míč dvojice ve vápně dvojica Hadaščok, Breznaník. Druhý jmenovaný se k balónu dostal, posadil na zadek obránce i brankáře a pohodlně skóroval - 2:1.

V 65. minutě parádně vystřelil Zozulija, Bičík ale chytal famózně a s jeho pokusem si poradil. Hra pak byla chvíli taková rozháraná a přelévala se od jedné branky ke druhé. V 72. minutě vybojoval Breznaník zdánlivě ztracený míč, odcentroval před branku, kde na přední tyči hlavičkou vyrovnal Kelić - 2:2.

V 74. minutě trefil tyč naší branky Alijev. O minutu později jsme ale znovu prohrávali. Konoplianka si narazil míč před vápnem, dostal se před Bičíka a chladnokrevně ho přehodil - 3:2.

V 76. minutě mohlo být vyrovnáno. Vácha kopal standardku, Kelić vrátil hlavou míč před branku a Karišik hlavičkoval do tyče!

Hráči na hřišti bojovali jako lvi, každou chvíli se hnali do předu a snažili se ohrozit Laštůvku, skoro to až vypadalo, že naši hráči mají víc fyzických sil. S přibývajícím časem ale hráli víc na riziko a v 86. minutě nás za toto riziko soupeř potrestal. Do otevřené obrany nabehl Kalinič, dostal se před Bičíka a prostřelil ho - 4:2.

Hráči bojovali, za nadměrné úsilí si zaslouží absolutorium, na postup to ale nestačilo. Slovan v pohárové Evropě skončil. Po výkonu i nasazení v Dněpropetrovsku skončil se ctí.