FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Kirjat Šmona 2:1
30.07.2015

Slovan vykročil do Evropy výhrou, do Izraele si však poveze pouze ošemetný náskok

Dominik Jakubec
Liberec - Čtvrteční podvečer znamenal na stadionu U Nisy jediné - začala se cesta Slovanu evropskými poháry v sezoně 2015/16. Do Liberce přijel nevyzpytatelný izraelský vicemistr Hapoel Kirjat Šmona a oba celky se netajily touhou vytvořit si před odvetou co nejlepší výchozí pozici. Po dramatickém závěru nakonec může být náš tým spokojenější, na půdu soupeře však pocestuje s velmi hubeným náskokem.
3. předk. EL, čtvrtek 30.7.2015, 19:00, U Nisy
FC Slovan Liberec FC Slovan Liberec
2:1
(1:0)
Hapoel Kirjat ŠmonaHapoel Kirjat Šmona
FC Slovan Liberec: Koubek – Coufal, Hovorka, Švejdík, Bartošák – Sackey, Pavelka "C" – Delarge (86. Fleišman), Šural, Kerbr (53. Shala) – Rabušic (74. Bakoš).
Hapoel Kirjat Šmona: Halmov "C" – Elkayam, Gutierrez, Kassio, Borcal – Broun, Ostvind (75. Mizrachi), Shukrani (52. Rochet) – Abed, Axebrad (46. Ugwu), Bruno.
Branky: 43. Delarge, 84. Shala - 89. Abed. Rozhodčí: Evans - Edwards, Roberts (všichni Wales). ŽK: 58. Sackey, 61. Bartošák, 78. Delarge - 17. Borcal, 71. Kassio, 75. Ostvind, 90. Mizrachi.
Diváci: 5400

Úvod utkání se nesl v duchu nervozity, vzhledem k důležitosti zápasu ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu a šancí se tak rodilo velmi málo. Slovan byl sice u balonu častěji, největším ohrožením hostující branky však byl v první desetiminutovce rohový kop, který odvrátil Gutierezz do bezpečí. To roh o deset minut později už vypadal nebezpečněji, když Šural našel ve vápně Sackeyho, ten ale z první minul.

Zato po dvaceti minutách hry začalo utkání pomalu nabírat na obrátkách. Pavelka nejprve ze složité pozice pálil vedle, o chvíli později už byl ale gólu mnohem blíž. Coufal nasměroval před bránu přízemní centr, po němž se náš kapitán ze zdánlivě neřešitelné situace dokázal natáhnout až k míči a jen těsně ve skluzu minul hostující branku.

Blízko otevření skóre byl po necelé půlhodině také Lukáš Bartošák. Josef Šural totiž rozehrál standardní situaci po zemi na hranici vápna, kde se Bartošák dobře uvolnil, a mladý levý bek vyslal z první na branku ostrý projektil, který ale skončil nad břevnem. O chvíli později to zkusil z podobné pozice také Šural, který už mířil na branku, Halmov však jeho pokus bez větších obtíží ztlumil.

Tempo hry ovšem postupem času poněkud opadlo a už se zdálo, že v první půli branka nepadne. Krátce před pauzou však Hovorka vysunul přesným pasem Dzona Delarge a ten po parádním individuálním průniku v samostatném sólu nadvakrát překonal brankáře a postaral se o gól do šatny. Poločas tak nemohl z pohledu Slovanu skončit lépe.

Po půli poprvé vystrčili růžky také hosté. Z úhlu to uvnitř vápna zkusil střídající Ugwu, ale mířil nad. V 55. minutě se zase rodil nebezpečný izraelský protiútok, kdy hosté vyrazili do přečíslení, ale Hovorka si ve složité situaci poradil a akci přerušil. Sérii neúspěšných pokusů Hapoelu zakončil Gutierrez, který uvnitř vápna hlavičkoval pouze do náruče Tomáše Koubka.

Jako by však liberecká obrana polevila, hned o chvíli později vyrobil Hovorka obrovskou hrubici, když namazal soupeři, a na branku Slovanu se valil další útok. Ugwu přihrál zcela osamocenému Rochetovi, který stál ve vápně sám před Koubkem, ale nepochopitelně selhal a nechal našeho brankáře skvělým zákrokem vyniknout. Jen o chvíli později se na branku valil další rychlý kontr, tentokrát se ale Pavelka včas vrátil a šanci překazil.

Od té doby už náš tým opět přebíral otěže zápasu. Aktivně se prezentoval především debutant v dresu Slovanu Herolind Shala, ale na brankáře Halmova nevyzrál. Delarge zase nasměroval před branku zajímavý střílený centr, na ten si však žádný z jeho spoluhráčů nedokázal naběhnout a míč tak jen prosvištěl po hranici malého vápna.

S přibývajícími minutami přibývalo také na tvrdosti a hra byla často přerušována. I přesto však vznikaly některé zajímavé šance. Sackey na hranici velkého vápna nabil Coufalovi, ten ale zamířil pouze mimo. Na druhé straně se zase musel Tomáš Koubek natahovat, aby vytěsnil pokus Adriana Rocheta, míč však nakonec vyrazil na roh.

Šest minut před konce základní hrací doby nakonec přišel další důvod k radosti. Bartošákův centr odvrátili hosté pouze na nohu Herolinda Shaly, který přesnou střelou okořenil premiérový start premiérovým gólem. Hosté však v závěru dokázali snížit. Po tvrdém souboji zůstal na půlce ležet Sackey, Hapoel však hrál dál a z akce vytěžil maximum. Ahmed Abed se po krátkém průniku odhodlal ke střele, tu ještě tečoval jeden z bránících hráčů a míč nakonec skončil odrazem o tyčku v síti.

Přestože tak náš tým dokázal zvítězit, v odvetě se mu mohlo dýchat mnohem klidněji. Takto zůstal případný postup pro oba týmy stále otevřený a rozuzlení dvojzápasu se dozvíme až za týden v Netanji na půdě Hapoelu.

Fotogalerie

Zobrazit kompletní fotogalerii

Jindřich Trpišovský, FC Slovan Liberec: O soupeři jsme měli určité informace a měli jsme nakonec možná trochu větší respekt, než bylo potřeba. Chtěli jsme si vytvořit co nejlepší výsledek do odvety, protože na jejich půdě budou složité podmínky. U soupeře se skoro zdálo, že se sem v první půli přijeli prozdržovat k remíze. Jsme sice teprve v poločase a utkání jsme vyhráli, ale stalo se to, co jsme nechtěli - inkasovali jsme v závěru branku. Bohužel jsme ji ještě inkasovali v 89. minutě po chybě ve středu hřiště, kde jsme propadli v hlavičkovém souboji. To nám výhru trochu kalí, protože si myslím, že jsme v tom dnešním utkání měli vyhrát výrazněji než 2:1. Pořád to ale máme ve svých rukách. Pokud se přiblížíme výkonu, který jsme podali v lize s Mladou Boleslaví, popřípadě i z dneška, když se vyvarujeme takových chyb jako v závěru, máme na to, abychom postoupili.