FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Ostrava 2:1
31.10.2015

Slovan zvládl duel s Ostravou a po dvou remízách se znovu dočkal výhry

Dominik Jakubec
Liberec - Od 20:15 nastoupili naši hráči na stadionu U Nisy k 12. kolu Synot ligy proti poslednímu týmu tabulky, Baníku Ostrava. A měli na co navazovat, v předchozí sezoně totiž nad stejným soupeřem na podzim doma zvítězili 6:0. Před dalším zápasem Evropské ligy se každopádně naši hráči chtěli co nejlépe naladit. A to se jim nakonec také i přes závěrečné snížení povedlo.
12.kolo, sobota 31.10.2015, 20:15, U Nisy
FC Slovan Liberec FC Slovan Liberec
2:1
(1:0)
FC Baník OstravaFC Baník Ostrava
FC Slovan Liberec: Koubek - Coufal, Švejdík, Pokorný, Bartošák - Pavelka (C) (53. Sackey), Folprecht (74. Sýkora) - Jefremov, Shala, Šural (80. Kerbr) - Bakoš.
FC Baník Ostrava: Pavlenka (C) - Dostál, Kaša, Machovec, Lučič - Holzer (64. Engelmann), Lásik - Mišák (80. Szotkowski), Kukec, Mičola - Narh (54. Červenka).
Branky: 44. Bakoš, 71. Šural - 85. Červenka. Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, Urban. ŽK: 40. Šural - 26. Dostál, 29. Kukec, 35. Mičola, 57. Lásik, 61. Lučič, 68. Mišák, 87. Machovec, 90. Červenka. Synot hráči utkání: Josef Šural - Jiří Pavlenka.
Diváci: 3378

Slovan začal utkání aktivněji a v páté minutě si vypracoval první větší příležitost. Po rohovém kopu pálil ze zajímavé pozice Bartošák, bránu však přestřelil. Jen o tři minuty později to vypadalo ještě lépe, když stál Shala osamocen ve vápně, z úhlu ale těsně minul levou Pavlenkovu tyč.

Úvodní tempo však postupně opadlo a hra se na obou stranách poněkud zklidnila. Po delší době se ozval až Jefremov, který se pokusil o střelu z velké dálky, jeho střele ale chyběla jak přesnost, tak razance. Naši hráči si opět pozvolna budovali tlak, který přinesl několik nebezpečných centrů do šestnáctky, ovšem bez zakončení.

Další zajímavá příležitost se zrodila na konci první půlhodiny, když Šuralův centr vyboxoval Pavlenka jen k Shalovi, který z velkého vápna pálil, střela mu však nesedla a mířila mimo. Na druhé straně se osmělil také Baník, když odražený balon nasměroval z první směrem k brance Lásik, ovšem vysoko přestřelil.

V závěru poločasu po Bartošákově dobrém centru hlavičkoval Bakoš, ten však nedokázal trefit bránu. Jen o minutu později však stejná dvojice dokázala po podobné akci otevřít skóre. Lukáš Bartošák se ve vápně uvolnil s míčem, nasměroval přízemní centr k zadní tyči a Marek Bakoš ho bez obtíží lehce doklepl do odkryté brány. Slovan tak po poločase vedl 1:0.

Hned v úvodu druhé pětačtyřicetiminutovky mohlo být ještě lépe. Šural sice při průniku k brance o balon na poslední chvíli přišel, míč se však dokoulel až k Dmitriji Jefremovovi, na něhož zívala takřka odkrytá brána. Jeho střelu však dokázal na poslední chvíli zblokovat jeden z obránců. Po chvíli hlavičkoval na malém vápně David Pavelka, jeho pokus však Pavlenka vyrazil a náš kapitán se navíc zranil, hřiště tak musel opustit na nosítkách a nahradil ho Isaac Sackey.

Velmi blízko gólu byl o chvíli později Herolind Shala. Tomu předal ve vápně míč Bakoš a albánský reprezentant nijak neváhal a vypálil, od břevna a následně tyče se však balon odrazil ven z branky. Po necelé hodině hry zase zahrozil Bartošák z přímého kopu, jeho střelu ale nadvakrát dokázal Pavlenka skrýt v rukavicích.

S přibývajícím časem musel Baník hru poněkud otevřít, z čehož pramenily také následné protiútoky. Šural z úhlu nedokázal Pavlenku překvapit, což se po ráně z dálky nepovedlo ani Bakošovi. Slovan to však naštěstí mrzet v tu dobu nemuselo, Tomáš Koubek totiž příliš práce neměl. Když už se po nepřesné Sackeyho rozehrávce v 70. minutě zdálo, že bude Baník moci vyrazit k nebezpečnému brejku, dokázal Pokorný přečíst úmysly soupeře a přihrávku vypíchl.

A hned po následné akci se mohli naši hráči opět radovat. Hra se rychle přesunula před Pavlenku, Jefremov našel na pravém rohu vápna Josefa Šurala a ten po rychlém uvolnění pálil nekompromisně k tyči, čímž nedal gólmanovi šanci zasáhnout. O dvě minuty později už to mohlo být o tři góly, když naši hráči nečekali s rozehrávkou přímého kopu a Šural postupoval ze strany sám na brankáře. Místo zakončení se ještě pokusil najít lépe postaveného Shalu, před ním však uklidil míč do bezpečí Lučič.

V 78. minutě měl Shala další zajímavou šanci, když mu Šural píchl balon do vápna, ani tentokrát ale záložník, který pro tento zápas kvůli nedávnému zranění navlékl na obličej ochrannou masku, nedokázal zakončit.

Naopak Ostrava vybojovala v závěru naději. Ondřeji Švejdíkovi se hrubě nepovedla rozehrávka, naopak poslal Baník do brejku dva na jednoho a na konci akce po samostatném úniku Marek Červenka přesnou střelou na vzdálenější tyč snížil.

Další šanci ke skórování si však již hosté nevytvořili, těsné vedení Slovan ve zbývajících minutách udržel. Po dvou remízách se tak znovu dočkal tříbodového zisku.

Fotogalerie

Zobrazit kompletní fotogalerii

Radomír Korytář (Baník Ostrava): Do Liberce jsme přijeli s určitou taktikou, která nám v prvním poločase docela vycházela. Bohužel, v jeho závěru jsme opět inkasovali branku. To opět pramenilo z naší naivity. Hráli jsme navíc s velmi silným soupeřem, který nás co se individuálních činnosti týče předčil prakticky ve všem. Pak je těžké uhrát nějaký výsledek. Ještě jsme sice na konci snížili a snažili jsme se o vyrovnání, ale nakonec jsme opět bez bodu.

Jindřich Trpišovský (Slovan Liberec): Zápas se vyvíjel tak, jak jsme očekávali. Baník sem nepřijel prodat kůži lacino, nebylo to nic jednoduchého. Dobývali jsme bránu soupeře, Ostrava zodpovědně bránila a snažila se využít rychlosti Narha. Na to jsme ale byli dobře připravení, až na tu závěrečnou chybu Ondry Švejdíka odehráli stopeři výborné utkání. Pokorný si s Narhem velmi dobře poradil. Byli jsme často na balonu, soupeře jsme měli pod tlakem, ale nedařilo se nám dotáhnout situace kolem vápna. Bohužel jsme si tedy tolik šancí nevytvořili, často tam bylo špatné řešení kolem vápna. Bartošák se ale na konci poločasu ukázkově uvolnil a krásně našel Bakoše. Branka do šatny nás uklidnila, druhý poločas jsme měli celý pod kontrolou. Jen mě mrzí, že nás momentálně trápí produktivita. Zkrátka si neumíme úplně vyhovět a z dobré pozice často uděláme horší pozici. Přestože jsme měli zápas pod kontrolou, místo toho, aby byl závěr v klidu, udělali jsme chybu a soupeř nás potrestal. Ale jinak jsem se ziskem tří bodů spokojen, přerušili jsme sérii remíz a držíme se ve špičce ligy.

Co se stavu Davida Pavelky týče, šlo o zranění nosu. Nejdřív to vypadalo na zlomeninu, ale nejspíš šlo pouze o chrupavku. Nechci však rozhodně nic zakřiknout. Hůře to vypadá ze Zdeňkem Folprechtem a s jeho kotníkem, už zamířil na vyšetření a po něm uvidíme dál. Se zraněním zad se potýkal také Ondra Švejdík, který musel zápas dohrávat trochu se sebezapřením. To pro nás také není moc příjemné, protože s Davidem Hovorkou to vypadá ještě zhruba na týden. V případě velkého štěstí by se mohl dát do kupy na Groningen, s tím ale bohužel raději spíše nepočítám.