FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Jablonec 4:3
24.04.2013

Strhující úvodní duel semifinále Poháru České pošty jsme vyhráli 4:3

Michal Vít
Ve strhující podívanou se zvrhlo úvodní utkání semifinále Poháru České pošty proti Jablonci. Oboustranně ofenzivní fotbal skončil konečným vítězstvím 4:3 pro Slovan. To zařídil především Štajner, který vstřelil hattrick a na čtvrtý gól pak ukázkově asistoval Delargemu. V odvetném zápase nám tak k postupu do finále stačí v Jablonci neprohrát.
semifinále, středa 24.4.2013, 18:30, U Nisy
FC Slovan Liberec FC Slovan Liberec
4:3
(2:1)
FK JablonecFK Jablonec
FC Slovan Liberec: Kovář ─ Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman ─ Pavelka, Rybalka, Sackey, Delarge ─ Štajner (77. Šural), Rabušic (90. Frýdek)
FK Jablonec: Špit - Zoubele, Kysela, Beneš, Novák (46. Třešňák) - Kopic, Piták (71. Čížek), Rossi, Loučka, Pázler (46. Jablonský) - Vaněk
Branky: 37. z pen., 38., 59. Štajner, 64. Delarge - 11., 58. Vaněk, 67. Třešňák, ŽK: 1:3 (Rabušic - Loučka, Beneš, Třešňák), ČK: 0:0, Rozhodčí: Franěk - Zeman, Vlasjuk
Diváci: 4786

Trenéři oproti ligovému duelu s Brnem obměnili oba kraje záložní řady. Místo Šurala s Frýdkem tak v základní sestavě nastoupili Delarge a Sackey, přičemž druhý jmenovaný nastoupil na pozici defenzivního záložníka. V roli pravého záložníka tak působil Pavelka.

Samotné utkání začalo pro Slovan nejhůře jak mohlo. Hosté se z první vážnější akce dostali v 11. minutě do vedení. Kopic unikl po pravé straně, nacentroval na zadní tyč, kde osamocený Vaněk neměl problém dostat míč do sítě - 0:1. Jabloneckým hráčům stouplo sebevědomí a rázem začali obstřelovat Kováře ze všech stran. Naštěstí se ani jeden z těchto pokusů mezi tři tyče nevešel. Slovan poprvé zahrozil ve 20. minutě. Delarge vybojoval odražený míč, předal na pravou stranu Rabušicovi, který z dobré pozice přestřelil branku. To již Liberečtí postupem času vyrovnali hru. Přesto mohli znovu skórovat hosté, kdy ve 30. minutě přizvedl Kelič lehkou tečí Pitákovu přízemní střelu a Kovář musel vytáhnout fantastický reflex. Naši hráči reagovali šancí Kováče po rohovém kopu. Náš kapitán však z otočky mířil vedle branky. Ve 34. minutě spálil další tutovku Delarge. Rabušicův lob Špit z obtížemi vyrazil právě k nabíhajícímu Dzonovi, který ač tísněn netrefil prázdnou branku! Jeho selhání nás však nemuselo mrzet dlouho, protože o chvíli později situaci napravil, když ho při kličce poslal ve vápně k zemi Pázler a pískal se tak pokutový kop, který s přehledem proměnil Štajner - 1:1. Fanoušci ještě nepřestali slavit vyrovnávací gól a Slovan šel do vedení. Rohový kop Rybalky propadl až na zadní tyč, kde ho Štajner umístil hlavou do sítě - 2:1. Jablonec však ani po dvoubrankovém direktu neskládal zbraně a vrhl se do útoku. Naši hráči však zvládli zažehnat několik závarů ve vlastním vápně a do šaten tak šli za jednobrankového vedení.

I druhý poločas nabídl atraktivní fotbal z obou stran. Slovan nejprve zahrozil z levé strany, kam vyslal Štajner uličkou Fleišmana, jeho střílený centr však Špit dokázal zlikvidovat. Jablonečtí odpověděli obrovskou šancí střídajícího Třešňáka, kterého však výtečně vychytal Kovář. V 58. minutě jsme ale do stejné příležitosti pustili i Vaňka, na jehož přízemní střelu už Kovář nestačil - 2:2. Nemuseli jsme však dlouho zoufat. O minutu později na sebe totiž vzal znovu zodpovědnost Štajner, který hlavičkou po rohovém kopu zkompletoval svůj hattrick, a poslal tak Liberec znovu do vedení - 3:2. Slovan byl v tu chvíli v euforii a po Štajnerově pasu mohl přidat další gól Delarge, tváří v tvář Špitovi ale selhal. V 64. minutě se však tatáž situace opakovala znovu a Delarge se tentokrát již nezmýlil - 4:2. Strhující zápas rozžhavil i fanoušky, kteří hnali Delargeho za pátým gólem. Jeho nádhernou přihrávku za obranu však nezužitkoval Rabušic, jehož střelu Špit včasným vyběhnutím stačil pokrýt. Jablonec se poté nadechl k dvouminutovému náporu, který hlavičkující Třešňák využil ke snížení - 4:3. Po této brance se hra oboustranně uklidnila. Slovan ovšem i nadále hrozil především ze standardních situací. Mezi tři tyče však míč postupně nezamířili Rybalka ani Šural. V 86. minutě se po nakrátko rozehraném rohovém kopu dostal po Fleišmanově přihrávce do šance na malém vápně Kelič, jeho slabý pokus ale Špit dokázal na brankové čáře zachytit. V atraktivním zápase tak již další branka nepadla a Slovanu tak k postupu do finále Poháru České pošty stačí za 2 týdny v Jablonci neprohrát.

Jaroslav Šilhavý (FC Slovan Liberec): Výsledek 4:3 může být v pohárové matematice ošemetný. Myslím si, že zejména ve druhé půli se hrál kvalitní fotbal, kdy oba týmy chtěli dávat góly. Výhra o dvě branky by byla určitě veselejší, ale v odvetě nedáme kůži lacino a uděláme maximum proto, abychom postoupili.

Václav Kotal (FK Baumit Jablonec): V zápase jsme si chtěli vytvořit dobrou výchozí pozici pro odvetu. I když jsme prohráli, tři vstřelené branky na hřišti soupeře nám dávají naději. Měli jsme dobrý vstup do utkání a vstřelili vedoucí gól, poté ale došlo ke zbytečné penaltě, a hned na to Štajner výsledek otočil. Nicméně jsem rád, že závěr kluci ještě zdramatizovali. O postup se doma popereme.