FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Hajduk Split 1:0
20.08.2015

Úspěšný vstup do play-off! Slovan díky brance Pokorného zdolal Hajduk 1:0

Liberec - Ve čtvrtek večer vykročil náš tým na cestu, která by v případě úspěchu vedla do základní skupiny Evropské ligy. Po vyrovnaném utkání a bojovném výkonu nakonec Slovan uhrál vítězství 1:0, které si za týden poveze do Chorvatska.
Play-off EL, čtvrtek 20.8.2015, 19:00, U Nisy
1:0
(0:0)
HNK Hajduk SplitHNK Hajduk Split
FC Slovan Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák - Pavelka (C), Folprecht - Delarge (90. Kerbr), Shala (79. Sackey), Šural - Bakoš (62. Rabušic).
HNK Hajduk Split: Kalinič - Juranovič, Milovič, Biliy, Milič - Jefferson - Sušič, Balič (66. Maloku), Caktaš, Vlašič - Ohandza.
Branky: 80. Pokorný. Rozhodčí: Borbalán - Cabanero, Prieto (všichni Španělsko). ŽK: 39. Folprecht, 55. Coufal, 60. Šural - 38. Jefferson, 39. Milič, 79. Biliy.
Diváci: 8530

Ani jeden z týmů se po úvodním hvizdu nechtěl nechat zahanbit. Hned na úvod se naše obrana seznámila s rychlostí útočníka Ohandzy, který proklouzl do vápna a zkusil pálit z úhlu, mířil ovšem nad. Na druhé straně se zase ve třetí minutě po centru Bartošáka natahoval po míči Bakoš a po rohu také Hovorka, ani jeden z nich ale nepřekonal obranný val hostujícího týmu. Na konci první desetiminutovky zase Šural dobře přiťukl na Pavelku, ten ale z otočky ve vápně nedokázal vystřelit.

O chvíli později zase mohli jít do vedení hosté. Vlašič se ve vápně objevil až trestuhodně osamocen a Koubek nakonec musel předvést první důležitý zákrok, aby chorvatskému mladíkovi zabránil ve skórování. Za náš tým se zase v dobré pozici objevil Delarge, který hlavičkoval po standardní situaci, bohužel pouze do míst, kde stál Lovre Kalinič. Ten si poradil také s technickou ranou Zdeňka Folprechta, kterou musel vyrazit konečky prstů, a Bartošákův podobný pokus skončil těsně vedle levé tyče.

Chorvatský gólman měl v první půli každopádně více práce a znovu se musel předvést po půlhodině hry, když Šuralův centr z přímého kopu bez teče propadl až ke Kaliničovi a ten musel předvést reflexivní zákrok. To Tomáš Koubek sice na druhé straně na Sušičovu střelu nedosáhl, pomohla mu však spojnice pravé tyče a břevna, od níž se balon odrazil do bezpečí. Mladý bosenský reprezentant Tino Sušič měl za minutu další šanci, když pronikl až do šestnáctky, ale jeho pas po malém vápně nikdo ze spoluhráčů do sítě nedopravil.

Ani se závěrem poločasu zápas neubíral na tempu. Po dobré kombinaci na levé straně posílal Šural před branku přízemní centr a obrana měla co dělat, aby ho před nabíhajícími hráči v modrém dokázala odklidit na roh. Na druhé straně se po Delargově ztrátě balonu otevírala pozice pro rychlý brejk, ale přihrávka Sušiče na Ohandzu nepřinesla úspěch. Skóre se tak v úvodních pětačtyřiceti minutách neměnilo.

Po poločase to mohl brzy změnit Jefferson, z úhlu ale Koubka nepřekonal a ani následný rohový kop další nebezpečí nepřinesl. Před Kaliničem se zase do pokutového území probíjel Shala, prováhal však vhodný okamžik a obrana mu nakonec ukopla balon na roh. Oproti první půli už se však přestal hrát tak přímočarý fotbal a s přibývajícím časem se hra trochu zklidnila, ani jeden z týmů totiž nechtěl dopustit zbytečnou chybu.

Přesto se ale rodily zajímavé šance. V jedné z nich se po sražené Šuralově střele ocitl střídající Rabušic, který stál sám před brankářem, Kalinič však jeho pokus vychytal a dorážky Shaly a Folprechta už přes defenzivní zeď Hajduku neprošly. Střeleckou smůlu tak musel protrhnout až trochu nečekaný muž, Lukáš Pokorný. K tomu se po standardní situaci odrazil míč a mladý stoper nekompromisní ranou levačkou otevřel skóre.

Hajduk se v závěru pokoušel zareagovat, hostujícímu celku se však dlouho nedařilo vytvořit si zajímavější příležitost. Nejblíže vyrovnání tak byl Vlašič, jehož střela skončila neškodně dva metry od pravé tyče. Na druhé straně se naopak otevírala příležitost ke zvýšení, když do vápna pronikl Kerbr, jeho centr ale žádného ze spoluhráčů nenašel. Další šance již k vidění nebyly, Slovan si tak do Splitu poveze výhodu domácí výhry 1:0.

Jindřich Trpišovský (FC Slovan Liberec): Myslím si, že se potvrdilo, jak náročné dvojutkání nás čeká. O to více jsem rád, že se nám podařilo uhrát dobrý výsledek. Hajduk byl velice nepříjemný v protiútocích po našich ztrátách, ale na to, že se hrálo utkání na evropské scéně, jsme si vytvořili i dost gólových příležitostí. Výsledek je pro nás vzhledem k průběhu skvělý. Podařilo se nám zvítězit bez inkasované branky, což byl hlavní cíl. Jinak se nám nepodařil vstup, první šance si vytvořil Hajduk a chvíli nám trvalo, než se nám podařilo vytvořit ten náš troufnu si říct už možná tradiční domácí tlak. V první půli nás hrozně svazovala nervozita, takže jsme se v kabině hlavně snažili hráče uklidnit a nabádali je, aby se nervozity zbavili. Aby hráli tak, jak to umějí a na co mají. S dvojicí hráčů jsem v prvním poločase vůbec nebyl spokojený, zvažovali jsme i střídání, ale jejich výkon šel ve druhé půli nahoru. Z naší strany byl celkově druhý poločas vydařenější, hlavně se nám podařilo vstřelit branku a myslím si, že jsme si vedli lépe i v defenzivě.

Damir Burič (HNK Hajduk Split): Byli jsme dobře připraveni a také vstup do zápasu se nám povedl. Měli jsme spoustu šancí vstřelit gól, ale nakonec jsme nešťastně inkasovali. Nezasloužili jsme si prohrát, ale ještě se uvidíme ve Splitu. Kdyby se nám podařilo vstřelit branku, vypadalo by to pro nás mnohem lépe, litujeme, že jsme prohráli, ale je před námi ještě odveta. Čeká nás těžká odveta, ale věřím, že s pomocí našich diváků můžeme uspět.