FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Braga - FCSL 2:1
26.11.2015

Vítězná série skončila, Slovan padl v Braze gólem v nastavení

Braga - Naposledy venku se ve čtvrtek od 21:05 představil náš tým v letošní podzimní části Evropské ligy. Svěřenci trenéra Trpišovského nastoupili na hřišti dosavadního lídra tabulky, Bragy, která si chtěla pojistit postup. Na ten mohl ovšem za příhodných okolností pomýšlet i Slovan. Nakonec si ale s těmito myšlenkami bude muset počkat do posledního zápasu ve skupině.
sk. F, čtvrtek 26.11.2015, 21:05, Estádio Municipal de Braga
SC Braga (Port.) SC Braga (Port.)
2:1
(1:1)
SC Braga (Port.): Matheus - Marcelo Golano, Ricardo Ferreira, Boly, Djavan - Vukčevič, Luíz Carlos - Alan (c) (86. Pedro Santos), Rafa Silva - Fonte (60. Crislan), Hassan (90. Eduardo).
FC Slovan Liberec: Koubek - Coufal (85. Sýkora), Hovorka, Pokorný, Bartošák - Švejdík, Folprecht - Jefremov (62. Rabušic), Shala, Kerbr (76. Mudra) - Bakoš (C).
Branky: 41. Ricardo Ferreira, 90.+2. Crislan - 35. Jefremov. Rozhodčí: Kulbakov - Malyutin, Maslyanko (všichni Bělorusko). ŽK: 54. Hassan, 90.+6. Golano - 25. Kerbr, 64. Bartošák, 76. Pokorný, 90.+3. Folprecht, 90.+4. Koubek.

První komplikace pro Slovan však přišla ještě předtím, než zápas začal. Naskočit totiž nemohl David Pavelka, jehož po předzápasovém rozcvičení nahradil v sestavě Ondřej Švejdík. A další rána mohla přijít hned po úvodním hvizdu, kdy do vápna vlétl rozběhnutý Rafa Silva, jeho přihrávku ale nikdo za záda Tomáše Koubka neuklidil.

Po deseti minutách hry mohl na druhé straně zahrozit i Slovan, když do vápna na Shalu přiletěl dobrý centr, nakonec však byl máván ofsajd a Shala nemohl zakončovat. Mnohem blíž brance byl o několik minut později Kerbr, který vyslal na Matheuse skvělou střelu, gólman Bragy ale předvedl ještě lepší zákrok a balon vyrazil.

Ještě výraznější gólovku měla následně Braga. Hassan se dostal na hranici vápna k odraženému balonu a jen spektakulární zákrok Koubka mu zabránil ve skórování. Přestože byli domácí aktivnější, ve vyložených šancích se týmy střídaly, neboť v té další se na konci první půlhodiny zjevil po centru Coufala Bakoš, osamocen před brankářem však mířil vysoko nad.

Slovenský forvard mohl otevřít skóre i o chvíli později, když se k němu ve vápně odrazil zblokovaný Shalův pokus a Bakoš mohl z úhlu postupovat na brankáře, jako by se ale šance zalekl a místo střely volil přihrávku, po které následovala ztráta míče. To však tým nemuselo vůbec mrzet. O chvíli později totiž do vápna pronikl Dmitrij Jefremov, zasekl si balon a přesnou střelou otevřel skóre.

Braga mohla odpovědět, Ricarda Ferreiru však skvělým zákrokem vychytal Koubek a Hassanova hlavička mířila do břevna. Vyrovnání tak přišlo až o tři minuty později, kdy se ve vápně osamocen zjevil Alan a jeho střelu už Marek Bakoš obětavým skluzem nedokázal odvrátit mimo branku. Posledním, kdo se nejspíš dotkl míče a byl určen střelcem, byl Ricardo Ferreira. Do kabin se tak nakonec šlo za stavu 1:1.

Stejně jako v první půli mohl i tentokrát brzy po úvodním hvizdu ohrozit branku Rafa Silva, jeho střelu zpoza vápna ale Koubek viděl a vyrazil na roh. Jen o pět minut později se po dobré kombinaci dostal ke střele Hassan a Koubek se mohl na cestu míče pouze dívat, ovšem naštěstí pro něj skončil na tyči.

O chvíli později propukla radost na druhé straně, když Kerbr našel přesným centrem Bakošovu hlavu a ten dostal míč až za čáru, rozhodčí však branku nemohl uznat pro Kerbrův předchozí sporný ofsajd. Na další výraznější šanci si museli diváci počkat až do 68. minuty, kdy se ve vápně uvolnil Crislan, ale místo přihrávky volil zbrklou střelu, kterou zblokoval Coufal.

Do vedení mohla Braga jít i o chvíli později. Bartošák neodhlavičkoval z vápna míč dost důrazně a následovala nepřehledná situace, na jejímž konci naštěstí zakončoval Hassan pouze do míst, kde stál Koubek. Ještě hůř bylo v 78. minutě, kdy Alan dokázal propálit Koubka mezi nohama, míč však z brankové čáry skvěle vykopl Lukáš Pokorný.

Tlak Bragy se stupňoval a vrchol mohl přijít na začátku první desetiminutovky, kdy Rafa Silva po parádní individuální akci obešel dva obránce a stanul přímo před Koubkem, ten mu však včasným skluzem šanci překazil. S blížícím se závěrem si pak další nepřesnou střelu připsal i Hassan.

Nakonec však přeci jen tlak vyvrcholil gólem. V nastaveném čase se do samostatného úniku dostal Crislan a přesnou střelou rozhodl o výsledku utkání. Slovan tak potřebuje v závěrečném utkání vyhrát nad Marseille, pokud chce pomýšlet na postup.

Jindřich Trpišovský (FC Slovan Liberec): Mám zase strašné pocity. Pro naše hráče mám jen samá slova uznání. Byli jsme v takovém stavu, že naskočili i kluci, kteří by jindy kvůli zranění hrát nemohli. Dokonce i na lavičce jsme měli dva tři hráče, kteří by do zápasu naskočit nemohli. Vzhledem k situaci jsme podle mě odvedli maximum. Hráči bojovali do posledního dechu. Přestože by remíza nic neřešila, trochu mě to nyní mrzí, sahali jsme po dobrém výsledku. V první půli jsme hráli velmi dobře, ale po poločase už jsme neměli síly. O to víc mi je líto, že přestože se kluci úplně vyždímali a zápas oddřeli, nemají nakonec ani odměnu v podobě remízy.