FC Slovan Liberec | Čtyři góly za poločas! Kolikrát Slovan spustil brankovou smršť?
01.03.2021

Čtyři góly za poločas! Kolikrát Slovan spustil brankovou smršť?

Liberec – Slovan v duelu proti Pardubicím nasázel čtyři branky během jednoho poločasu, z hlediska ligové bilance našeho mužstva nejde přitom ani zdaleka o ojedinělý počin. V historii se to stalo podeváté. Které zápasy dopadly podobným výkonem zakončeným gólovou smrští během jedné z polovin?

Sezona 1993/94, Slovan prohrává s Drnovicemi 0:2 po první půli. Zdá se pamětníkům tohle utkání něčím povědomé? Vzpomínáte správně, naše mužstvo nasázelo ve druhé půli hned čtyři góly a vybojovalo vůbec první ligovou výhru v historii. Famózní obrat řízený dvojnásobným střelcem Novákem, Obajdinem a Hodúlem nebyl přitom ani zdaleka posledním.

Následující ročník a znovu na podzim. Duel na půdě Benešova se zapsal do dějin Slovanu, protože Josef Obajdin nasázel hned čtyři branky a trefil se i Jan Jinoch. Už po 28 minutách hrálo naše mužstvo přesilovku, po pauze ho však – už za stavu 3:0 – do šatny odkráčel také Martin Hřídel. Střetnutí jsme nakonec dotáhli k jednoznačnému vítězství 5:0.

Na další poločasovou kanonádu si museli fanoušci počkat přes deset let. Na konci listopadu 2004 přijely do Liberce favorizované Teplice, za něž držel brankář Tomáš Poštulka více než 600 minut dlouhou sérii bez inkasované branky. Pod Ještědem ji prodloužil o další poločas, pak ale modrobílí spustili smršť. Dvakrát se trefil Papoušek, další gól zapsal Polák a vlastní brankou pomohl našemu mužstvu k třem bodům Klein.

Duben 2007 a domácí bitva s Příbramí. Jen dvakrát (podruhé až letos) se Slovanu povedlo nastřílet čtyři branky během úvodní půle. Gólový galavečer odstartoval už ve třetí minutě hostující Vaculík, pak se postupně v rozmezí 24 minut prosadili Košťál, Brezinský, Blažek a Hodúr. Po pauze přidal pátou trefu kanonýr Jan Nezmar.

Doposud poslední mistrovská sezona našeho mužstva (2011/12) přinesla řadu euforických momentů. Jeden z nich nepochybně napsal zápas v Olomouci. Sigma vedla po půli 1:0, naše mužstvo sice ostře vstoupilo do druhé pětačtyřicetiminutovky dvěma góly, ovšem svým druhým gólem v utkání opět srovnal Michal Ordoš. Liberečtí ale pokračovali ofenzvině a obrat nakonec dokonali Štajner s Musiolem, jenž se trefil v poslední minutě základní hrací doby.

Stejná sezona, jen o měsíc v čase dál. Slovan doma hostil Žižkov a zdatná obrana Viktorie dlouho držela na severočeské půdě remízu 0:0. Stavidla hráze se protrhla až v 73. minutě, kdy skóroval Breznaník, další trefy následovaly. Během koncovky duelu se trefili ještě Musiol, Rabušic a Fleišman. 4:0 pro Slovan!

Sezona plná extrémů. Tak by šel asi nejlépe charakterizovat ročník 2014/15. Slovan dlouho bojoval o udržení v nejvyšší soutěži, na druhou stranu ovládl po penaltové bitvě český pohár. S fanoušky se hráči rozloučili stylově, během posledního duelu sezony nasázeli Českým Budějovicím hned pět branek. Po poločase svítilo na tabuli skóre 1:1, góly Slovanu naskakovaly hlavně v závěru: dvakrát se prosadil Josef Šural, skóroval také Breznaník, Fleišman a Hadaščok.

Klíčová bitva. Ve 27. kole v dubnu 2016 si Slovan proti brněnské Zbrojovce na domácí půdě zajistil účast v předkolech Evropských pohárů. Naše mužstvo se soupeřem remizovalo po půli 0:0, Jihomoravané navíc následně vedli po dvou gólech Lukáše Zoubeleho. Slovan ovšem zařadil na vyšší rychlostní stupeň a skóre otočil zásahy Pulkraba, Bakoše a Bartla. Zkraje půle se trefil Folprecht.

Jsme v současnosti. Před minulým pátkem se jen jednou v historii stalo, že by se Slovan prosadil čtyřikrát během první půle. Dlouholeté pravidlo bylo porušeno proti Pardubicím, kdy rozpoutal gólovou vřavu Michal Sadílek už po šesti minutách. Následovaly dvě trefy Ondřeje Karafiáta a druhý gól úvodního střelce zápasu těsně před pauzou. Po ní sice snížil David Huf, k zdramatizování vývoje ovšem už nedošlo.

Kdy se dočkáme střeleckého maxima znovu? A podaří se ho někdy překonat a nastřílet za poločas dokonce pět branek?

Domácí čtyřgólové poločasy:

3. října 1993: Liberec - Drnovice 4:2 (0:2 - druhý poločas)
Branky: 57. Obajdin, 59. Novák, 77. Hodúl, 84. Novák - 13. P. Harazim, 17. B. Hamsa.

22. listopadu 2004: Liberec - Teplice 4:0 (4:0 - druhý poločas)
Branky: 60. Polák, 64. Klein (vlastní), 82. Papoušek, 83. Papoušek.

29. dubna 2007: Liberec - Příbram 5:1 (4:1 - první poločas)
Branky: 11. Košťál, 19. Brezinský, 28. Blažek, 35. Hodúr), 73. Nezmar - 2. Vaculík.

20. dubna 2012: Liberec - Žižkov 4:0 (0:0 - druhý poločas)
Branky: 73. Breznaník, 81. Musiol, 88. Rabušic, 89. Fleišman.

30. května 2015: Liberec - České Budějovice 5:1 (1:1 - druhý poločas)
Branky: 36. a 58. Šural, 76. Breznaník, 85. Fleišman, 89. Hadaščok - 31. Řezáč.

30. dubna 2016: Liberec - Zbrojovka Brno 4:2 (0:0 - druhý poločas)
Branky: 53. Folprecht, 69. Pulkrab, 70. Bakoš, 88. Bartl – 56., 60. Zoubele.

26. února 2021: Liberec - Pardubice 4:1 (4:0 - první poločas)
Branky: 6. Sadílek, 13. Karafiát, 25. Karafiát, 45+2. Sadílek – 50. Huf.

Venkovní čtyřgólové poločasy:

16. října 1994: Benešov – Liberec 0:5 (0:1 - druhý poločas)
Branky: 18. J. Obajdin, 46. J. Obajdin, 54. J. Obajdin, 66. J. Jinoch, 84. J. Obajdin.

18. března 2012: Olomouc - Liberec 2:4 (1:0 - druhý poločas)
Branky: 26. a 61. Ordoš – 53. Breznaník, 57. Rabušic, 71. Štajner, 90. Musiol.