FC Slovan Liberec | Tisková konference před utkáním Evropské ligy s izraelským Hapoelem Kirjat Šmona
Menu Další Zavřít Zavřít
29.07.2015

Tisková konference před utkáním Evropské ligy s izraelským Hapoelem Kirjat Šmona

Lukáš Michalík
Liberec - Naše mužstvo už zítra večer čeká jeden z vůbec nejdůležitějších utkání celé sezony. V rámci 3. předkola Evropské ligy hostíme v úvodním zápase izraelského vicemistra Hapoel Kirjat Šmona. Přečtěte si, co před utkáním zaznělo z obou táborů.

FC Slovan Liberec (trenér Trpišovský, kapitán Pavelka)

Trenéra Jindřicha Trpišovského čeká zítra další velká premiéra. Po nedělním debutu v roli ligového kouče náš nový trenér poprvé usedne na lavičku k zápasu Evropské ligy. "Těším se moc. Teď mám samé premiéry, v neděli v lize, teď v pohárech, takže už jsem si na to trochu zvykl. Beru to ale jako všechna utkání předtím. Předtím to byl Superpohár, pak liga, teď je to sice Evropská liga, ale pořád je to fotbal," uvedl liberecký lodivod.

Slovan čeká ve čtvrtek večer možná vůbec nejdůležitější duel sezony, trenér ale odmítá, že by se příprava týmu výraznějším způsobem lišila. "Upřímně musím říci, že se na to připravujeme úplně stejně, jako jsme se připravovali na ta dřívější utkání. Samozřejmě s tím rozdílem, že shánění informací je v tomto případě těžší, v tom vidím jediný a největší rozdíl." dodal.

I přesto, že se jedná o možná vůbec nejdůležitější zápas jeho dosavadní trenérské kariéry, na nervozitu trenér Trpišovský zatím nemá v myšlenkách místo. "Zatím nervózní nejsem, uvidíme zítra. Musím říci, že jsem překvapivě nebyl ani v neděli, myslel jsem si, že to bude horší. Zatím mám plnou hlavu starostí s tím, abych mužstvo dobře připravil. Včera jsme měli sestřih zápasu s Boleslaví, dnes jsem v noci do čtyř do rána koukal na DVDčka, takže ani nebyl čas nad tím přemýšlet."

Šance na postup jsou podle Trpišovského otevřené. "I podle toho, co jsem měl možnost soupeře sledovat, šance vidím padesát na padesát. Uvědomujeme si, že jestli chceme být úspěšní, tak zítra musíme uhrát dobrý výsledek, protože, bohužel, první utkání hrajeme doma. Soupeř je vyspělý, má v kádru spoustu reprezentantů a je silný na míči a v kombinaci, takže se musíme vyvarovat jakékoliv chyby," ví bývalý trenér Viktorie Žižkov.

Na slova trenéra navázal liberecký kapitán David Pavelka. "Jestli chceme pomýšlet na úspěch, tak musíme hlavně využít domácího prostředí, protože podmínky v Izraeli jsou odlišné a náročnější. První zápas bude hrozně důležitý a nebude žádný prostor na nějakou opravu." Klimatické podmínky okomentoval také trenér Trpišovský. "Pro mě to zase tak nepříjemné není, já si vezmu maximálně šortky. Samozřejmě je to nepříjemné pro kluky, protože dochází k dehydrataci a tak dále. Bohužel letíme až den před zápasem, ale alespoň, že vzhledem k časovému posunu hrajeme až večer," našel alespoň malou útěchu.

Právě Pavelka ještě v dresu pražské Sparty zažil konfrontaci s Kirjat Šmonou v rámci skupinové fáze Evropské ligy, byť vinou zranění nikoliv jako přímý účastník. "Měl jsem ulomenou kyčel, takže jsem to sledoval v televizi a už tenkrát Hapoel ukázal, že v té skupině byla po právu, protože hráli hezký kombinační fotbal. Tenkrát jsme domácí utkání zvládli celkem v klidu, ale venku to bylo složitější. Myslím si, že nás by mohlo čekat něco podobného," tipuje mladá opora Slovanu.

Izraelský Kirjat Šmona prošel v poslední době řadou změn. Jak na exotického soupeře, radil našemu týmu také bývalý brankář Slovanu Přemysl Kovář. "Když jsem to konzultoval s Přémou Kovářem, který v Izraeli působí, tak říkal, že jsou v podobné fázi jako my. Přestavují kádr a mají tam hodně nových hráčů, takže doufám, že budou mít problém se sehraností, protože co si pamatuji z těch utkání se Spartou, tak především doma byli hodně nepříjemní," vzpomíná Pavelka.

Co se týče základní sestavy, trenéru Trpišovskému mnohé napovědělo úspěšné nedělní střetnutí s Mladou Boleslaví. Přesto musí těsně před zápasem řešit nezáviděníhodné problémy. "Nedělní zápas mi ukázal hodně. Pokud jsme schopni vstřelit čtyři góly Mladé Boleslavi, tak jsme schopni vstřelit čtyři góly také izraelskému týmu. V utkání jsme prošli několika fázemi, v některých jsme nehráli dobře, v jiných naopak famózně. Museli jsme obracet výsledek, pak ho bránit, takže z tohoto důvodu mi to ukázalo dost. Bohužel jsme si z utkání přenesli určité zdravotní problémy a nad třemi hráči visí velký otazník." mrzí ambiciózního kouče.

Trenér také naznačil, jakou hrou by se měli ve čtvrtečním utkání jeho svěřenci prezentovat, aby byli úspěšní. "Musíme si vytvořit dobrou výchozí pozici v prvním utkání tak, abychom v odvetě nebyli nuceni za každou cenu něco honit. Myslím si, že jsme si ukázali, že máme rychlý přechod a jsme silní v protiútocích, takže si musíme vytvořit takovou pozici, abychom tímto stylem mohli v Izraeli začít. Nemůžeme si dovolit například inkasovat dva góly jako s Boleslaví," je si vědom.

Sympatický kouč nemohl opomenout ani skvělé fanoušky, které vyzdvihl už po nedělním utkání s Boleslaví. Na diváckou kulisu je trenér Trpišovský velmi natěšený. "Těším se moc, protože v neděli jsem tady na stadionu zažil fantastickou atmosféru a věřím, že se to zítra bude opakovat. Chceme napomoci českému fotbalu, abychom zlepšili koeficient, ale především chceme hrát sami za sebe, za Liberec, za fanoušky a za lidi, kteří se tu o fotbal starají."

V loňské sezoně Liberečtí ve stejné fázi Evropské ligy vypadli s rumunskou Astrou Giurgiu, z čehož si pro letošek chtějí vzít ponaučení. "I loni jsme se připravovali, jak nejlépe jsme uměli, ale soupeř byl hodně nečitelný, což je letos stejné. S Astrou nám utekl začátek a pak už se to špatně dohánělo, takže nesmíme podcenit žádnou situaci." dodal liberecký středopolař Pavelka.

Hapoel Kirjat Šmona (trenér Hassarmi, kapitán Rochet)

Po tiskové konferenci Slovanu přišel na řadu také náš izraelský soupeř, jehož řady reprezentoval trenér Saleh Hassarmi a kapitán Adrian Rochet. Na úvod trenér Hassarmi prezentoval svůj názor na náš tým a přiblížil ambice, s nimiž jeho výběr pod Ještěd přicestoval. "Jsme si vědomi, že nás čeká silný kvalitní tým. Samozřejmě, tak jako předpokládáme, že si Slovan sháněl informace o nás, tak i my si sháněli informace o nich, tato předzápasová špionáž je přirozená. My se ale budeme soustředit na sebe, chceme dosáhnout takového výsledku, abychom mohli rozhodnout na našem stadionu. Budeme hrát naší hru, naším stylem, kterým jsme úspěšní a samozřejmě budeme chtít vstřelit gól," prozradil Hassarmi.

Izraelské prostředí je pro evropské týmy specifické a náročné. Bude se tedy Hapoel soustředit především na odvetu v Kirjat Šmoně? "Samozřejmě, domácí prostředí hraje nemalou roli, ale my se budeme snažit velký díl práce odvést už zítra, protože jsme do Liberce přijeli připraveni. Až pokud nebudeme úspěšní tak, jak si představujeme, budeme muset o to víc zabrat na domácím hřišti," uvedl kouč soupeře.

Hapoelu bude U Nisy scházet jedna z opor, elitní střelec David Manga. "Pro nás je každý hráč důležitý, stejně jako David Manga, který patří k těm vůbec nejdůležitějším ze základní sestavy. Nicméně, my máme na každý post dva kvalitní hráče, takže věřím, že se nám podaří nahradit i jeho absenci," doufá Hassarmi. K neúčasti francouzského střelce doplnil pár slov rovněž kapitán Rochet. "David nebude chybět jen na hřišti, plní také důležitou roli v kabině. Je jakýmsi pojítkem mezi izraelskými hráči a hráči ze zahraničí. Ale abych navázal na trenéra, my se nechceme zabývat tím, kdo nám schází. Fotbal je kolektivní hra a tak k jeho absenci také musíme přistoupit. Musíme ho nahradit někým jiným," dodal osmadvacetiletý záložník.

Slovan už má za sebou dvě ostrá soutěžní utkání, kdežto Hapoel do izraelské ligy zatím nevstoupil. Trenér Hassarmi v tom ale žádný výraznější problém nevidí. "Je pravda, že je Slovan rozehranější, ale my jsme odehráli velké množství přípravných zápasů, máme za sebou i kvalitní soustředění a jak už jsem řekl na začátku, cítíme se připraveni."

Závěrem kapitán Rochet přidal pár postřehů k městu, kde spolu se svými svěřenci tráví posledních několik dní. "Liberec, tak jak jsme ho měli možnost poznat, je sympatické, hezké město. Je tiché a v mnohém připomíná právě Kirjat Šmonu. Dostalo se nám zde velmi vřelého přijetí, za což děkujeme."


Generální partner
Preciosa
Hlavní partneři
Pražská plynárenská T-Mobile Renomia Nike Pivovar Svijany Canis
Další partneři
FotbalPark Liberec Dům kultury
Mediální partneři
rtm plus Hattrick