FC Slovan Liberec | Trenér Jindřich Trpišovský: Ze zápasu s Bohemians mi je spíš smutno
Menu Další Zavřít Zavřít
04.10.2015

Trenér Jindřich Trpišovský: Ze zápasu s Bohemians mi je spíš smutno

Dominik Jakubec
Liberec – Za normálních okolností by sice mohl mít trenér po výhře 3:1 spokojen, po zápase s Bohemians však v případě Jindřicha Trpišovského převládalo hlavně zklamání. „S výsledkem jsem samozřejmě spokojen, ale nemám takovou radost, jako jindy.“ Důvod? Tvrdá hra soupeře, která vyústila ve dvě zranění během úvodních několika minut.
Přestože jeho tým vyhrál, rozhodně neměl příliš důvodů k radosti. Slovan totiž rychle přišel o dva hráče. „Jsem smutný, když se musím dívat na Lukáše Bartošáka a Jana Sýkoru v kabině, kde jsou s berlemi a nemohou chodit,“ komentoval Tripišovský.

Tvrdá hra soupeře ho zaskočila. „Po devíti minutách musím střídat dva hráče po troufám si říct brutálních zákrocích. Je těžké mít radost, když si kluci chtějí jít pro míč a pak nedohrají ani deset minut,“ smutnil.

Vzhledem k náročnému programu týmu je jakákoliv ztráta hráčů velmi citelná. „Prvních patnáct minut to byl spíš kung-fu zápas, než fotbal. Za tři týdny máme hrát s Groningem, máme pokračovat v evropských pohárech a teď chodí dva hráči o berlích. Kdybych to věděl, tak objednám obleky, v jakých hrála Klapzubova jedenáctka. Třeba zákrok na Bartošáka přímo před námi byl zbytečný, zezadu, a Lukáš pak musel dolů. To nechápu.“ pokračoval v kritice trenér Slovanu.

Přístupem některých hráčů soupeře byl Trpišovský velmi rozladěn. „Těžko pak můžete nutit hráče, ať si chodí pro míče, když tam jsou takové zákroky, jako v první minutě od Mosquery na koleno. A on se pak ještě diví. Z toho jsem rozhodně rozladěný,“ přiznával.

Zejména výhled na zápasy pohárové Evropy je nyní podle něj velmi důležitý. „Jestli kluci přijdou o zápasy Evropské ligy, tak je to velká kaňka. Proto jsme koneckonců střídali Davida Pavelku, který odjíždí na reprezentaci a byly tam na něj dva podobné zákroky,“ popisoval, že kapitána stáhl ze hřiště hlavně preventivně.

Volno navíc měl navíc původně dostat Josef Šural, situace tomu však nepřála. „Snažili jsme se Pepu šetřit, měl toho dost a letí ještě na nároďák, ale stejně jsme ho museli po pár minutách využít.“


Zraněný Jan Sýkora musel opustit hřiště na nosítkách

Obě zranění? Problémy s vazy

Jak to nyní s oběma zraněnými vypadá? „Oba jsou objednaní na rezonanci. Ani jeden se nedokáže postavit na nohu. U Honzy je to určitě problém s kolenem, asi vnější křížový vaz. Zasekl si balon do protipohybu a soupeř ho bez míče přejel. Prošel si těžkým obdobím, začal se dostávat do formy, o to víc to nyní mrzí,“ vysvětluje Trpišovský.

Ani zdravotní stav Lukáše Bartošáka není vůbec příznivý. „Lukáše píchá v kotníku, nemůže se na něj postavit. Trefil ho na stojnou nohu a vypadá to na problémy s vazy. Nejlepší možná varianta je těžký výron. Za sebe to vidím minimálně na tři neděle bez tréninku,“ předpovídá.

Nejsou to navíc zdaleka jediní marodi na soupisce Slovanu. „Máme tu ještě třeba Zdeňka Folprechta, který měl po podobném zákroku prasklinu v kotníku a doteď netrénuje naplno. Ta zranění nás docela kosí, vše je ze zápasů a nikoliv z tréninků,“ říká Jindřich Trpišovský.


Od 5. kola se musí tým obejít i bez Zdeňka Folprechta

Před týmem je stále dlouhá cesta

Už mnohem lepší náladu však může mít před reprezentační přestávkou díky tomu, jak se jeho svěřencům zatím v sezoně daří. „Všechny tři soutěže máme rozehrané ideálně. V tabulce jsme nahoře, v Evropské lize jsme ve skupině a máme tři body po dvou zápasech, v poháru jsme postoupili. Chci ale zůstat nohama na zemi a rád bych, aby byli i všichni ostatní.“

„Nějakou kvalitu máme a daří se nám ji ukazovat, na druhou stranu se nás drží i sportovní štěstí. To vychází i ze sebevědomí týmu. Kluci jsou v současnosti absolutně v pohodě, což samozřejmě nechci zakřiknout,“ vysvětluje Trpišovský s tím, že je sezona stále teprve ve velmi rané fázi.

Přístup jeho hráčů však našeho kouče velmi těší. „Vidím, jak si fotbal užívají. Do všeho jdou se vztyčenou hlavou. Někdy je to sice na riziko, ale pro nás je primární pobavit tu v Liberci lidi. Máme to dobře rozjeté, ale ještě nás čeká dlouhá cesta a třeba zápas v Marseille nám ukázal, že je stále na čem pracovat,“ opakuje.


Výhra v Marseille byla velmi cenným skalpem

Program v pauze: Doléčit a potrénovat

Co nyní Slovan během pauzy čeká? „V pondělí jsme zrušili trénink, protože jsme toho teď měli hodně. Od úterý trénujeme dvoufázově, na víkend pak dostanou hráči volno, protože jsme byli pořád na hotelích, na cestách a pohromadě,“ vysvětluje Jindřich Trpišovský.

Dle jeho slov by měla reprezentační přestávka posloužit zejména ke dvěma účelům. „Chceme týden využít k doléčení marodů a dohnání tréninkového manka. Doteď na to nebyl čas, naše cykly obsahovaly jen regenerační tréninky po těžkých zápasech. Je to pro nás jediná možnost, kdy můžeme něco natrénovat, o další reprezentační přestávce nás čeká pohár,“ připomíná.

Zejména minulý týden byl pro Slovan velmi náročný, o to více se v současné době volnější režim hodí. „Kluky opravdu obdivuju. Měli jsme náročný program, ve čtvrtek jsme dorazili po půlnoci na hotel, celý pátek jsme přelétali do Čech a večer se zase trénovalo. V neděli pak přišel další zápas. Utkání kluci odběhat dokáží, v tom problém není, ale chybí vám pak dynamika,“ popisuje kouč.


V pátek se kromě dalšího programu utká Slovan od 13 hodin v Hrádku nad Nisou znovu se Zaglebie Lubin

Styl hry slaví úspěch

Jindřicha Trpišovského navíc velmi těší, že se tým dokázal adaptovat na nový styl hry. „Mám radost nejen z kluků, které jsem přivedl, ale také z těch, co tu už byli, jako třeba Lukáš Pokorný nebo Vláďa Coufal. Podařilo se nám je přesvědčit, aby hráli ofenzivně. Musím říct, že když jsem je viděl prvních čtrnáct dní v přípravě, nebylo mi úplně dobře, ale teď mi to vše vracejí,“ usmívá se.

Čím to je? Recept je prý snadný. „Jak říkal i můj předchůdce David Vavruška, fotbal je o hlavě. Fotbalisté to byli dobří, ale teď si ještě více věří. A navíc stále tvrdě makají. V Marseille jsme sice měli velké štěstí, ale kdybychom to neodmakali tak, jak se to povedlo, stejně bychom dostali tři branky. Kluci udělali maximum i proti tak silnému soupeři,“ těší ho.

Kam až by to v sezoně mohl podle něj Slovan dotáhnout, to si zatím netroufá tipovat. „Když budeme mít charakter, jaký jsme ukázali, můžeme být úspěšní. Netroufám si nás srovnávat s Plzní nebo se Spartou. Ty týmy jsou v některých ohledech jinde, ale o to víc si vážíme toho, co se nám momentálně daří. O to víc si to užíváme,“ uzavírá.

Na to, jak se bude našemu týmu dařit po reprezentační přestávce, si budeme muset necelých čtrnáct dní počkat.


Nejen Vladimír Coufal se v posledních zápasech rozehrál do skvělé formy


Generální partner
Preciosa
Hlavní partneři
Pražská plynárenská T-Mobile Renomia Nike Pivovar Svijany Canis
Další partneři
Progres A net
Mediální partneři
Kalendář Liberecka RCL