FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Žižkov 4:0
20.04.2012

Gambrinus liga, 26. kolo: FC Slovan Liberec vs. FK Viktoria Žižkov 4:0 (0:0)

Michal Vít
V rámci 26. kola Gambrinus ligy očekávali fanoušci Slovanu zisk bezproblémových tří bodů s posledním Žižkovem. Hosté však překvapili kvalitní defenzívou a vysunutým presinkem. Naši hráči se tak dlouho nemohli prosadit a vysvobodil nás tak až gól Breznaníka v 73. minutě. Oslabený soupeř poté odpadl a Slovan mu do konce utkání nastřílel další tři branky. Získali jsme tak důležité tři body a potvrdili první příčku v tabulce Gambrinus ligy.
26.kolo, pátek 20.4.2012, 20:15, U Nisy
4:0
(0:0)
FK Viktoria ŽižkovFK Viktoria Žižkov
FC Slovan Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Kelič, Fleišman - Bosančič (46. Šural), Vácha, Janů (72. Musiol), Breznaník - Štajner (88. Ndemen), Rabušic
FK Viktoria Žižkov: Kolář - Šťastný, Kiidron, Kropík, Slodowy - Kotyza, Hílek, Sloboda (78. Bartl), Valenta - Bálek (79. Jurčo), Milosavljev (84. Nakamura)
Branky: 73. Breznaník, 81. Musiol, 88. Rabušic, 89. Fleišman, ŽK: 3:1, ČK: 0:1, Rozhodčí: Hrubeš - Chytil, Makovička
Diváci: 5235

Trenéři oproti utkání v Ostravě udělali jednu změnu v základní sestavě. Na levou stranu obrany se vrátil Fleišman, který nastoupil do utkání i se zdrátovanými zuby. Na levou zálohu se pak posunul Breznaník a byl to právě on, který v úvodních minutách nejvíce děsil soupeře. Jeho tři střely zpoza vápna však cestu mezi tři tyče nenašly a stejně se ve 24. minutě vedlo i Štajnerovi, který po vlastní akci zakončil z velkého vápna těsně vedle levé tyče.

Žižkov pozorně bránil a navíc jeho vysunutý presink dělal našim hráčům problémy. Slovan se i přesto postupem času dostával do tempa. Ve 30. minutě obral Breznaník na velkém vápně o míč soupeřova obránce a tvrdou střelou nechal vyniknout Koláře. Ten balón vyboxoval za vápno, kde míč z běhu trefoval Gebre a jeho střela málem skončila v šibenici hostující branky. Liberečtí si poté vypracovali další nadějné situace, ale ve všech případech chyběla finální přihrávka. Do šaten tak šly oba týmy za bezbrankového stavu.

Do druhého poločasu vstoupil Slovan se změnou na pravé straně zálohy, kde Bosančiče vystřídal Šural. Právě Šural mohl poté poslat Slovan do vedení. V 51. minutě se uvolnil ve vápně a z úhlu těsně minul vzdálenější tyč. Liberečtí byli nabuzení a to se nám mohlo vymstít, když se po ztrátě míče po vlastním rohovém kopu hnali dva hráči soupeře na našeho osamoceného obránce. Tomu ale naštěstí včasným výběhem pomohl Bičík.

V 53. minutě sklepl míč po dalším rohovém kopu Šural na osamoceného Gebreho, ten však z penalty v záklonu mezi tři tyče nazamířil. Hosté poté hru vyrovnali a Slovan se začal utápět v nepřesnostech. Tlak domácích začal narůstat po 65. minutě. Nedařilo se nám však akce zakončovat. Vysvobození tak přišlo až v 73. minutě, kdy se konečně dočkal střelecky aktivní Breznaník. Jeho přízemní střela z 20 metrů skončila v síti - 1:0.

Než stačili hosté zareagovat na úvodní gól, tak je po ostrém skluzu na Šurala oslabil Šťastný, který dostal červenou kartu. Žižkov v tu chvíli nevěděl co hrát a v 81. minutě inkasoval podruhé, když Breznaník v brejku potáhl míč po levé straně, předložil Musiolovi ideální přihrávku do prostoru penalty a náš útočník dloubáčkem přehodil gólmana - 2:0. Po této brance se Pražané totálně sesypali a Slovan, lačný po dalších gólech, si tak mohl v jejich obraně dělat co chtěl. Další góly tak přišly z kopačky Rabušice, který zakončoval do prázdné branky po chytré patičce Štajnera, a Fleišmana, který dorážel vyraženou střelu Breznaníka - 4:0. Nadšený stadion pak bouřlivým potleskem vyprovodil naše hráče do šaten. Slovan tak zvládl další těžké utkání a udržel se tak na první příčce tabulky Gambrinus ligy.

Jaroslav Šilhavý (FC Slovan Liberec): "Soupeř odvedl do sedmdesáté minuty poctivý, bojovný a pracovitý výkon. Připravovali jsme se na to a věděli jsme, že Viktorka, byť je na poslední příčce, hraje nepříjemný fotbal z obrany do brejků, což se jí docela daří. My jsme naopak do zápasu vstoupili nervózně. Řešení našich akcí finálních a předfinálních bylo nervózní a vybírali jsme špatná řešení, které ke gólu nevedly. Cítil jsem z hráčů, že jím nervozita svazovala nohy. Soupeř čekal na brejky, ze kterých hrozil. Ve druhém poločase se situace opakovala, ale jen do doby, co jsme vstřelili první branku. Poté už jsme na hřišti dominovali."

Roman Nádvorník (FK Viktoria Žižkov): "Byl jsem celkem spokojen s naší hrou do šedesáté minuty. Chybělo pouze to, abychom ještě více kontrolovali získané balony a měli lepší přechodovou fázi do brejků. Liberec nás poté dostal pod velký tlak, který vyústil v gól. V momentě, kdy jsme šli do deseti, tak soupeř zcela jasně ovládl zbytek zápasu. My jsme ten závěr bohužel nedohráli důstojně. Poslední dvacetiminutovka mě zklamala. Jinak si ale myslím, že se za svůj pracovitý výkon nemusíme stydět."