FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Jablonec 2:1
20.04.2008

I.Gambrinus liga, 26.kolo: FC Slovan Liberec vs. FK Jablonec 97 2:1 (1:0)

Michal Vít
Ve velmi dramatickém podještědském derby bereme všechny tři body, které nám v posledních sekundách zápasu vystřelil Ondra Smetana! Geniální střídání našeho trenéra Škorpila, který v 89. minutě vystřídal Keriče právě za Smetanu tak neslo své ovoce.
26.kolo, neděle 20.4.2008
2:1
(1:0)
FK JablonecFK Jablonec
FC Slovan Liberec: Z. Zlámal (75. Z. Hauzr) - M. Matula, M. Holeňák, P. Košťál, T. Janů - B. Dočkal, F. Dort, J. Bílek, P. Papoušek (87. T. Frejlach) - J. Nezmar, A. Kerić (89. O. Smetana).
FK Jablonec: M. Špit - J. Hamouz, J. Homola, T. Huber, P. Zábojník - M. Baranek, P. Eliáš, J. Valenta (89. M. Mešanovič), T. Michálek - F. Klapka (28. L. Fujerik), P. Straka (64. T. Necid).
Branky: 20. Dort (p), 90. Smetana - 84. Fujerik. ŽK: Matula - Zábojník, Hamouz, Homola. Rozhodčí: Adam - Hojsík, Teuber, Hrubeš.
Diváci: 4694

Náš kotel při nástupu hráče motivoval povedeným choreem, kdy jednu polovinu kotle zdobila velká plachta s rytířem na koni s modrobílým erbem, k tomu byl doplněn nápis "Chraňte čest našeho města!" To vše doplnila modrobílá kartoniáda v druhé části kotle.

Naše to vyburcovalo k převaze v úvodu utkání. Ve 14. minutě napřáhl Dočkal z dobrých pětatřiceti metrů a jeho střela těsně minula branku.

O minutu později unikl Kerič z pravého křídla do vápna, kde zpětnou přihrávkou vyzval ke skórování Dorta, ten však míč špatně trefil a s jeho skákanou střelou si hostující gólman poradil.

Poté se osmělili i hosté, když si v 18. minutě na roh Baránka na přední tyči nejvýše vyskočil Homola, jeho hlavička mířila ke vzdálenější tyči, kde míč naštěstí pro nás ve skluzu nedostihl Klapka.

O dvě minuty později jsme se však radovali my. Kerič sprintem vyrazil za dlouhým nákopem na rohu velkého vápna byl u balónu dříve než-li Špit, který ho posléze fauloval a kopala se penalta. Míč si na vápnitý puntík postavil Dort a mazácky nás poslal do vedení - 1:0.

Hostující obrana si s Keričem vůbec nevěděla rady a náš útočník tak soupeře neustále provětrával. Ve 31. minutě si na krásný Dočkalův centr naběhl Nezmar, ale v jasné pozici hlavičkoval vedle branky.

O šest minut později hostující hráč špatně odhlavičkoval Papouškův roh přímo na vápno k Dortovi, který zkusil střelu z voleje, tu ještě zastavil Kerič a posléze dal branku, ale dle pomezního byl náš střelec v ofsajdu.

Ve 39. minutě se o slovo přihlásili hosté. Zábojník nacentroval do vápna, Fujerik hlavičkoval na nabíhajícího Valentu, který z velkého vápna těsně přestřelil naší branku.

Do konce poločasu se již nic podstatného nestalo a tak jsme šli do kabin za jednobrankového vedení.

Do druhé půle vstoupili aktivněji hosté. V 54. minutě si po přímém kopu Baranka hosté vytvořili závar před naší brankou, ale přes hordu těl míč na branku nepropasírovali.

O pět minut později se hosté přihlásili s další akcí volající po gólu. Přímý kop Baranka vyboxoval Zlámal až za vápno, kde si ho vzal hostující Eliáš a nacentroval zpět do vápna, kde na zadní tyči míč poslal za sebe Straka a Huber pálil ve velké šanci nad!

V 66. minutě jsme bez úhony přežili další jabloneckou šanci, kdy Necid dostal míč do uličky a postupoval s ním do vápna. Do střely se mu však skluzem včas položil Matula a Necidovu zřejmě gólovou střelu zblokoval.

V 70. minutě jsme měl Nezmar dvě velké možnosti. Bílek vedl míč středem hřiště při našem brejku. Předal ho Papouškovi, který na zadní tyči našel osamoceného Nezmara, ten však v pádu zakončil pouze do Špita. Po následném rohu se k hlavičce probil opět Nezmar, ale Špit byl pozorný.

V 75. minutě kvůli zranění břišního svalu odstoupil Zlámal, kterého v brance nahradil Hauzr a hned si připsal důležitý zákrok, když zneškodnil nebezpečnou hlavičku Necida.

V 84. minutě se však hosté již radovali, když zužitkovali svůj stoupající tlak. Sudí přehlédl ruku jabloneckého hráče a místo toho kopali hosté roh. Po něm se po odrazech dostal k míči na vápně osamocený Fujerik a střelou po zemi nedal Hauzrovi šanci - 1:1.

V 87. minutě jsme postupovali do slibného brejku. Bílek předal míč na levou stranu, kde se Papoušek chystal ke střele, ale hostující obránce mu jí stihl skluzem zblokovat.

Poté trenér Škorpil provedl dvě střídání. Na hřiště šel Frejlach a Smetana a druhý jmenovaný nám po Dočkalově centru zajistil v naprostém závěru vítězství v podještědském derby! Smetana tak vstřelil svůj první gól za Slovan v soutěžním utkání a hned měl cenu tří bodů. Vyslyšel tak prosby našeho kotle a dokázal, že v soubojích s Jabloncem tahá náš soused za kratší konec.