FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Alkmaar - FCSL 1:1
27.02.2014

Jízda pohárovou Evropou končí, Liberec v Alkmaaru po boji pouze remizoval

Alkmaar/Liberec - Ve čtvrtek večer se všechny zraky libereckých příznivců upínaly na AFAS Stadion v nizozemském Alkmaaru. Právě tam totiž Slovan Liberec bojoval o postup do osmifinále Evropské ligy. Na něj sice po vyrovnání krátce před koncem sahal, nakonec však svou pohárovou pouť končí. Za předvedený výkon se ale stydět nemusí.
UEFA EL, čtvrtek 27.2.2014, 21:05, AFAS Stadion
AZ Alkmaar (Niz.) AZ Alkmaar (Niz.)
1:1
(1:0)
AZ Alkmaar (Niz.): Esteban – Reijnen, Gouweleeuw, Wuytens, Viergever (C) – Gudelj, Ortiz, Elm – Beerens (87. Poulsen), Jóhannsson (76. Lewis), Gudmundsson.
FC Slovan Liberec: Hroššo – Coufal, Kováč (C), Rajnoch, Fleišman – Pavelka, Rybalka, Šural, M. Jarolím (69. Pimpara), Frýdek (31. Djika) – Budnik (83. Kolár).
Branky: 19. Viergever - 72. Budnik, ŽK: 48. Gouweleeuw, 63. Viergever - 42. Šural, 44. Coufal, 68. Budnik, Rozhodčí: Boiko - Korniyko, Volodin (všichnu Ukrajina).

Utkání začalo v obdobném tempu, jako předchozí střet na stadionu U Nisy. Teprve po sedmi minutách hry se začala rodit první zajímavá situace, Liberci se však nedařilo propracovat až k zakončení. Do protiútoku se tak vydal Alkmaar,i ten však narazil pouze na připravenou obranu. Po čtvrthodině Šural nestihl pokrýt volného Reijnena, který naservíroval míč na kopačky nejlepšího střelce AZ Jóhanssona, ten ovšem nedostal dost prostoru k zakončení a vysoko přestřelil.

O tři minuty později však již domácí vedli. Po rohovém kopu nejvýše vyskočil Nick Viergever a otevřel skóre. O moment později mohl srovnat Rajnoch, jeho střelu však naneštěstí gólman Esteban dokázal skvěle zastavit. A smůla nekončila, další nešťastný moment následoval - již po půlhodině hry musel pro zranění přenechat Martin Frýdek své místo Djiku Douglasovi, který si tak odbyl svůj debut v dresu Slovanu.

S blížícím se závěrem poločasu se hra vyrovnala a uklidnila, rychlý presink domácích dělal Slovanu problémy v rozehrávce. V jedné takové akci chybně přihrával Rajnoch a Jóhansson se mohl za obranou hnát sám na bránu, u míče však byl první brankář Hroššo. Po poločase tak domácí vedli nejtěsnějším možným rozdílem 1:0.

Hned zkraje druhé půle měli Severočeši možnost přímého kopu ze zajímavé vzdálenosti, Jarolímův centr však obrana dokázala odvrátit. Liberečtí však pozvolna začínali hrát aktivněji, za což jim byla odměnou i dobrá střela Davida Pavelky z velkého vápna, která pouze těsně minula branku. Hned za okamžik vylekal Estebana jedovatou střelou Rybalka, ani tentokrát však brankář domácích nekapituloval.

Po více než hodině hry opět zahrával Slovan zajímavou standardní situaci, ani tentokrát se však nikdo z hráčů v modrém nedostal k hlavičce. Domácí obrana byla v této disciplíně téměř bezchybná. Do šancí se tak dostávali také domácí. V 68. minutě se obrana trestuhodně rozestoupila a nechala zakončovat osamoceného Elma, toho však vychytal Lukáš Hroššo.

V 72. minutě se Liberec konečně dočkal vyrovnání, které si za svůj dosavadní výkon v druhé půli zasloužil. K Jevgenu Budnikovi doplachtil rohový kop a ukrajinský forvard bez obtíží proměnil! Holanďané však rozhodně nesložili zbraně a nadále hráli aktivně. V 82. minutě dobře střílel Beerens, stoper Kováč však dokázal ránu zblokovat.

Liberečtí se s blížícím se závěrem zápasu vrhali dopředu, o zakončení z velkého vápna se pokoušel střídající Pimpara, ovšem přestřelil. O pár okamžiků později letěl z kopačky Fleišmana dobrý míč do vápna, Esteban však míč na cestě do branky zastavil. Levý obránce pálil i v nastavení, jeho přízemní střela však proletěla kolem levé tyče. Velmi kontroverzní okamžik se udál také v nastavení, kdy Pimparovu střelu zblokoval Gouweleeuw rukou, rozhodčí však zákrok neviděl a penalta se nepískala.

Přestože tak hráči Slovanu sahali po postupu, nakonec druhou branku vstřelit nedokázali a jejich pouť pohárovou Evropou končí. Liberečtí však rozhodně odcházejí s hlavou vztyčenou.