FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Chrastava 5:2

Liberec - Hned pětkrát se prosadili liberečtí junioři v souboji s Chrastavou, oproti minulém duelu s Táborském navíc hned dvakrát zužitkovali nařízené standardní situace. Kromě klasické reportáže naleznete uvnitř článku i krátký rozhovor s trenérem Pavlem Čapkem.
5:2
(3:0)
TJ Spartak ChrastavaTJ Spartak Chrastava
FC Slovan Liberec: Franc – Šustek (Baláž), Šustr, Blažek, Chlumecký – Prokš (Vujicin), Barac – Kazda (Vrabec), Heppner – Doležal – Dudek
Branky: Chlumecký, Šustr (Doležal), Doležal, Šustr (Vrabec), Vrabec (Chlumecký).

Proti Chrastavě nehráli kvůli zdravotním potížím Marković s Kubyškinem, naopak tým posílil, prozatím na zkoušku, Vujicin z FK Vojvodina Novi Sad. Již od samotného začátku bylo zřejmé, že bude naše mužstvo aktivnější. Rychlým pohybem dělalo svému soupeři potíže, z čehož vyústily hned tři branky během úvodní půle. Nejprve se prosadil ranou zpoza vápna za pomoci teče Martin Chlumecký, poté dorazil za Zoulova záda Doležalovu střelu Dominik Šustr a nakonec se prosadil i sám Ondřej Doležal po jedné ze standardních situací.

Brankostroj Slovanu se ne a ne zastavit, do 65. minuty přidali modrobílí ještě další dva přesné zásahy. Podruhé v utkání se po přihrávce Vrabce prosadil Dominik Šustr, přičemž první jmenovaný dobře rozehrál trestný kop. Záhy navíc po pasu Chlumeckého skóroval ještě Milan Vrabec. Slovan vedl už 5:0.

Nicméně naše mužstvo vysoký náskok trochu ukolébal a Chrastava dvakrát snížila skóre. Poprvé po rychlém balónu za obranu a špatné domluvě stoperů, kdy Šustr prohrál souboj o míč a Liberečtí situaci špatně dohráli, podruhé po rychlé a pohledné rozehrávce Jiřího Štajnera. Ten bezchybným pasem zařídil zužitkování standardní situace. I tak si ale Slovan výhru pohlídal a malé "derby" ovládl.

V minulém souboji proti Táborsku vás soupeř nachytal na standardních situacích, proti Chrastavě jste naopak dvakrát skórovali vy. Vzali jste si z předchozího zápasu poučení?
Přesně tak. Říkali jsme si, že se musíme ze souboje proti Táborsku poučit, soupeř nás totiž přehrál ne ani tak v poli, ale díky standardkám. Tentokrát se nám povedlo díky trestným kopům dvě branky vstřelit, sice jsme jednu opět inkasovali, ale to si myslím, že spíš bylo kvůli tomu, že Jirka Štajner rychle rozehrál, přičemž má dobrou techniku. Byli jsme spíš zaskočení. Nebylo to tak, že bychom během zápasu museli odrážet pět obrovských šancí nebo dostali několik gólů. Poučili jsme se, ale teď budeme muset znovu. Dostali jsme totiž dvě rychlé branky za sebou a čeká nás opět konfrontace s druhou ligou. Budeme hrát proti Ústí, Pardubicím a Varnsdorfu, čekají nás těžké boje.

Brali hráči zápas jako speciální, už jen díky vzdálenosti Chrastavy a přítomnosti Jiřího Štajnera v týmu?
Ano, bral jsem to tak i já. Stál proti nám trenér Josef Petřík, který v našem klubu dlouho pracoval a máme ho všichni rádi. Byl to zajímavý trenérský souboj, jak pro mě, tak Miroslava Holeňáka. Josef Petřík nás totiž měl pod sebou jako kouč a navíc patří k libereckému fotbalu už dvacet let. Bylo to speciální. Navíc za ně hrají i fotbalisté, kteří prošli naší akademií jako třeba Zoul nebo Henzl, jenž nakonec nehrál, a další. Prestiž utkání určitě mělo a jsem rád za to, jak solidně jsme duel zvládli.

V přípravě se vám prozatím daří střílet hodně branek, tentokrát jich bylo dokonce pět. Může to být předzvěst toho, že v jarní části ligy bude ofenziva vaší největší zbraní?
Věřím, že ano. Zatím jsme v každém zápase dali minimálně dvě branky až na Neugersdorf, kdy se hrálo na sněhu. I proti Trenčínu, jenž hraje první ligu jsme dvakrát skórovali. Tentokrát branek bylo dokonce pět. Na druhou stranu hráli jsme asi s nejslabším soupeřem ze všech zimních konfrontací, ale přesto jsem rád, že jsme góly dali. Čím víc budeme dávat branek v přípravě, tak si lépe přeneseme formu do mistrovských utkání. Na druhou stranu musíme si dát pozor, čekají nás ještě tři velmi těžké zápasy před startem ligy. Blížíme se do finále a další soupeři nás opět prověří.

Pavel Čapek (FC Slovan Liberec): Šedesát, sedmdesát minut jsem byl s výkonem týmu spokojený. Na naší menší umělce jsme hráli aktivní a rychlý fotbal. Poměrně brzo jsme vedli, samozřejmě soupeř měl také nějaké šance, ale nevyužil je. Myslím, že jsme poločas zvládli a nakonec jsme přidali i nějaké další branky. Na začátku druhé půle jsme taktéž skórovali a vedli jsme už 5:0. Následně jsme však odehráli desetiminutovku, během které Chrastava dvakrát skórovala. Nechali jsme se ukolébat vysokým vedením. Byl to jediný stín zápasu, jinak jsme byli lepší, dominantnější a to i po kombinační stránce. To samé platí o pohybu, tam to bylo markantní. Jenže během té desetiminutovky mohla dokonce Chrastava snížit na 3:5, což kazí dojem z utkání. I tak jsme celkově souboj zvládli a soupeře jsme přehráli, jen je škoda dvou inkasovaných branek. Byla to zajímavá konfrontace proti Jiřímu Štajnerovi, někteří kluci proti němu ještě nehráli, takže to pro ně bylo speciální. Je to pořád i přes věk výborný fotbalista.