FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Plzeň - FCSL 6:0
29.03.2014

Liberec nezvládl duel v Plzni a odváží si ze západu Čech debakl

Plzeň/Liberec - V sobotu od 20:15 nastoupil Liberec k utkání na hřišti plzeňské Viktorie. V případě vítězství se mohl posunout na třetí pozici v tabulce, Plzeň naopak mohla ještě více odskočit svým konkurentům a nadále stíhat vedoucí Spartu. Místo očekávané vyrovnané hry však bylo k vidění pouze představení domácích, kteří Slovanu nasázeli šest branek.
22.kolo, sobota 29.3.2014, 20:15, Doosan Arena
FC Viktoria Plzeň FC Viktoria Plzeň
6:0
(4:0)
FC Viktoria Plzeň: Kozáčik – Řezník, Čišovský (74. Hubník), Procházka, Limberský (C) – Petržela, Hrošovský, Kolář, Hořava (69. Horváth), Kovařík – Tecl
FC Slovan Liberec: Hroššo – Coufal, Kováč (C) (12. Sackey), Pimpara, Frýdek – Pavelka, Rybalka, Šural (68. Jarolím), Obročník, Kolár (80. Djika) – Luckassen
Branky: 2. Kovařík, 13. a 67 Petržela, 22. Procházka, 32. Hrošovský, 80. Ďuriš (pen.) ŽK: 87. Kovařík - 39. Frýdek, 41. Luckassen, 72. Pavelka, Rozhodčí: Zelinka – Pelikán, Štěrba.
Diváci: 10342

Plzenští vtrhli do utkání ve velkém stylu. Hned ve druhé minutě zahrával Jan Kovařík standardní situaci, jeho střelu tečoval ve zdi stojící Rybalka a poslal míč přímo do protipohybu gólmana Hrošša, který neměl šanci gólu zabránit. Domácí se tak rychle ujali vedení. Po osmi minutách hry se v další příležitosti objevil Hrošovský, který střelou z hranice velkého vápna těsně minul libereckou bránu.

Pro Liberecké navíc přišel další smolný moment, když vinou zranění odstoupil kapitán Radoslav Kováč, který přenechal svou pozici mladíkovi Sackeymu. A hned o několik chvil později bylo vedení Viktorie dvoubrankové, když uvnitř šestnáctky vypálil Milan Petržela a s přispěním nešťastné teče Jiřího Pimpary přeloboval Lukáše Hrošša. Po čtvrthodině Hořava zakončoval do téměř prázdné brány, za Hrošša však na poslední chvíli zaskočil David Pavelka a míč vykopl doslova z brankové čáry.

Plzenští pokračovali v dominanci a po standardní situaci z dobrých třiceti metrů dokázal obstřelit zeď a trefit míč přesně k tyči Václav Procházka, Západočeši tedy vedli již o tři branky. Liberci se vůbec nedařilo vytvořit si nějakou zajímavou příležitost. Naopak po necelé půlhodině pronikl do vápna David Limberský, nepovedlo se mu ovšem nalézt některého ze svých spoluhráčů a Coufal stihl odklidit na roh.

Skóre se znovu měnilo ve 32. minutě, kdy Hroššo vyboxoval centr pouze na nohu Patrika Hrošovského, který si obhodil obránce a zakončil k tyči hostující branky. S blížícím se závěrem poločasu se Liberečtí konečně začali trochu osmělovat, k ohrožení Kozáčikovy branky se ale dostat nedokázali a do kabin se tedy šlo za hrozivého stavu 4:0 pro domácí.

V úvodu druhé pětačtyřicetiminutovky se vysunul Kolář, který poslal do úniku Stanislava Tecla, proti němu ovšem včas vyběhl Hroššo a střelu dobře vyrazil. K vidění byl také kontroverzní moment, kdy se Milan Petržela po odpískání neohroženě ohnal rukou po Frýdkovi, rozhodčí však souboj neviděl a k žádnému trestu nedošlo.

Po necelé hodině hry mohli Liberečtí postupovat tři na dva, Pavelka však pokazil finální přihrávku a tím i dobrou příležitost korigovat skóre. Tempo hry postupně opadalo, otěže zápasu však i nadále drželi plzeňští hráči. Hrošovský dobře centroval před branku, ale liberecký gólman dobře vyběhl a míč vyrazil do bezpečí. Západočeši se nelichotivého "bůra" v brance Slovanu přeci jen dočkali v 67. minutě, kdy Luckassen nepokryl Koláře, který prošel vápnem jako nůž máslem, naservíroval míč Milanu Petrželovi a tomu stačilo jen trefit prázdnou branku.

Liberečtí docílili branky v 71. minutě, když Luckassen vracel na Kolára a ten dokázal propálit Kozáčika, podle sudího však byl míč před Luckassenovou přihrávkou v autu, gól tedy neplatil. Ofenzivní choutky Viktorii ani po pěti brankách nepřešly, Petržela hledal na zadní tyči střílenou přihrávkou Tecla, ten ovšem na míč těsně nedosáhl. Po Sackeyho faulu na hranici vápna ukázal sudí na penaltový puntík a k exekuci se postavil Ďuriš, který bez problémů proměnil. Pokutový kop se sice musel opakovat kvůli vběhnutí domácích hráčů do vápna ještě před samotným kopnutím, ani s druhým pokusem ovšem neměl Michal Ďuriš problém a vedení Západočechů hrozivě narostlo.

Závěr duelu se spíše dohrával, ani jeden tým se nikam nehnal a závěrečný hvizd byl pro liberecké fotbalisty takřka vysvobozením. Liberec si tak z Plzně odváží šestigólový příděl.