FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Lubin 0:3
09.10.2015

Mladá sestava Slovanu na Lubin nestačila a prohrála 0:3

Hrádek n. N. - V pátek od 13 hodin nastoupili naši hráči v Hrádku nad Nisou k přípravnému duelu proti polskému Zaglebie Lubin. Tomuto soupeři v generálce na superpohár před startem probíhající sezony podlehli 0:2, měli tak Lubinu co oplácet. Místo toho však omlazená sestava nedokázala na polský celek vyzrát a prohrála 0:3.
Hrádek, pátek 9.10.2015, 13:00, Hrádek nad Nisou
0:3
(0:2)
Zagłębie LubinZagłębie Lubin
FC Slovan Liberec: Hladký - Knejzlík (62. Bláha), Bong (46. Pimpara), Švejdík, Mudra - Cal (70. Frimmel), Soungole (75. Dydowicz) - Delarge (84. Chlumecký), Machuča (C), Kerbr - Luckassen.
Zagłębie Lubin: Poláček (46. Forenc) - Dobrowski (46. Tosik), Guľdan, Čotra, Zbozien, Bonecki, Papadopulos (46. Janoszka), Rakowski (72. Jagiello), Blad, Piatek (46. Woźniak), Vlasko (75. Źyra).
Branky: 32. Vlasko (pen.), 38. Blad, 78. Woźniak. ŽK: 62. Delarge - 89. Blad. Rozhodčí: Pechanec - Rais, Štastný.

Polský tým vkročil do utkání aktivně. Už po pár minutách nebezpečně zahrozil po přesném centru Papadopulos, jeho hlavičku však Švejdík srazil na roh. Po něm mohl na zadní tyči hlavičkovat pro změnu Čotra, ale jeho pokus skončil jen v náruči Václava Hladkého. Následovala také šance Slovanu, když po pěkném přiťuknutí od Kevina Luckassena postupoval Soungole sám na branku, z úhlu těsně minul.

Na konci první desetiminutovky už se zdálo, že budou mít hosté další gólovku, když Rakowski vyslal kupředu Papadopulose, tomu však byl odmáván ofsajd. Na druhé straně se rovněž rodila zajímavá příležitost, když Knejzlík, Luckassen a Delarge postupovali tři na dva, Luckassen však na mokrém terénu podklouzl. Následný protiútok Lubinu pak přerušil Ondřej Machuča, který pro dnešní utkání navlékl kapitánskou pásku.

Po odehraných patnácti minutách měl Slovan k dispozici volný přímý kop zhruba ze vzdálenosti dvaceti metrů. Milan Kerbr však mířil o několik čísel výš, než by bylo třeba. Náš tým dobře napadal a vyrážel do rychlých brejků. Po jednom z nich opět postupovali naši tři hráči proti dvěma bránícím, Luckassen si však nevšiml dobře postaveného Delarge a místo k němu poslal míč Karlu Knejzlíkovi a jeho centr adresáta nenašel.

Rychlý přechod do útoku ukázali také hráči Lubinu, když vybojovali na půli balon a hned vystartovali směrem k brance. Papadopulos však svým pasem zastihl Adriana Blada pouze v ofsajdu. Dobře se na druhé straně prezentovali mladíci Machuča a Knejzlík, kteří vytvořili příležitost, na jejímž konci pálil sváteční střelec Švejdík, ale jeho přízemní pokus skončil zhruba dva metry vedle pravé Poláčkovy tyče.

Po necelé půlhodině byla před Václavem Hladkým k vidění zatím asi největší šance, když si Adrian Blad připravil balon na pravačku a vypálil technickou střelu, tu ale efektním zákrokem vytáhl do bezpečí a další střelu překazil ofsajd. Jen o chvíli později poslal Zbozien do šestnáctky zprava střílený centr, po němž se natahoval Papadopulos, těsně na něj však nedosáhl a míč pouze prosvištěl vápnem. To samé zkusil na druhé straně Delarge, ani Luckassen se ale k míči rovněž nedostal.

Na druhé straně se však již měnilo skóre. Rozhodčí po souboji v liberecké šestnáctce zapískal pokutový kop, se kterým si Ján Vlasko počínal velmi zkušeně a poslal brankáře na druhou stranu, zatímco balon umístil k levé tyči. Na druhé straně se pokusil vyrovnat střelou z dálky Machuča, jeho pokus však Poláček nadvakrát ztlumil. Slovan přidal a snažil se aktivně hnát za vyrovnáním. Často však chyběla pouze přesnost ve finální přihrávce.

Místo branky Slovanu tak přišlo navýšení skóre. Po velmi rychlé akci našel Rakowski dlouhým centrem na levém rohu vápna zcela osamoceného Adriana Blada který si s velkou příležitostí věděl rady a nedal Hladkému šanci. Korigovat se pokusil Luckassen, ovšem na jeho pokus si v klidu počíhal Poláček. O poznání větší šance přišla o minutu později, když si Mudra zatáhl balon do rohu, obešel protihráče a nabil na vápno Calovi, jeho střela ale letěla těsně vedle.

V samotném závěru poločasu měl Slovan ještě jednu příležitost. Po rychlé akci přiťukl Cal Delargovi, ten zatáhl balon do šestnáctky a poslal přízemní centr před brankáře. Ten se odrazil od bránícího hráče zpět k Delargovi a od něj směrem na branku, stoper Dobrowski však byl na svém místě včas a míč odvrátil zpět do bezpečí. Slovan tak po 45 minutách prohrával 0:2.

V úvodu druhé půle Slovan obléhal polovinu soupeře, k vážnějšímu ohrožení branky se však dlouho nedokázal dostat. Kerbr sice obešel dvojici soupeřů, následná přihrávka ke Calovi už však nedošla, úspěšně neskončil ani centr Jana Mudry. Místo toho málem vedl Lubin již o tři branky, když Vlasko nachytal Hladkého s Pimparou při lajdácké rozehrávce. Slovenský záložník mohl dokonce postupovat z úhlu sám na brankáře, volil však ještě přihrávku před prázdnou branku. Střídající Janoszka však neprostřelil obranný val, který se mezitím před bránou zformoval.

Následoval nepříliš pěkný fotbalový moment, když se na polovině hřiště střetl Luckassen s Tosikem a ten musel být na hřišti ošetřován, po několika minutách se ale zvedl a byl připraven pokračovat ve hře. Její tempo v této chvíli poněkud opadlo a následovalo spíše nakopávání z jedné strany na druhou bez větších šancí. Když už se v 60. minutě otevíral prostor před Milanem Kerbrem, příležitost mu nakonec překazil včasným výběhem gólman Forenc, který byl u balonu dříve.

Výsledek Zaglebie vyhovoval, hosté neměli kam spěchat a z pozorné obrany vyráželi do protiútoků. Po jednom z nich následoval rohový kop a velká šance, když ve vápně hlavičkoval Janoszka a jeho pokus nakonec skončil na hlavě Ondřeje Švejdíka, který dostal balon těsně nad břevno.

Nepřesností na straně Slovanu navíc přibývalo a rušno bylo spíše před Václavem Hladkým. V 72. minutě následovala standardní situace z nebezpečné pozice a následoval jedovatý centr, po několika odrazech ve vápně však nakonec naši hráči míč odklidili. O chvíli později to zkusil Bonecki, ale jeho střela mířila několik metrů vedle branky. Další příležitost hostí přerušil ofsajd.

V 75. minutě přišla po delší odmlce šance také na druhé straně. Rohový kop Kerbra doplachtil přímo na hlavu Ondřeji Švejdíkovi, který to chytře zkusil na vzdálenější tyč, ale o několik centimetrů minul. Znovu tak následoval úder na druhé straně. Blad zatáhl balon na levé křídlo, poslal přízemní centr do šestnáctky a na rohu malého vápna tečoval lehce Arkadiusz Woźniak směrem na zadní tyč. Brankář Hladký se po jeho pokusu natahoval marně.

Náš tým se s výsledkem nehodlal smířit. Hned vzápětí po standardní situaci poslal Kerbr míč na bohu Švejdíka, od nějž se přes Pimparu dostal míč až k Luckassenovi, jeho zakončení ale nemohlo Forence překvapit. Na Hladkého se na druhé straně pokusil Janoszka vyzrát střelou z dálky, ale mířil metr nad branku.

V závěru ještě Slovan zkusil s výsledkem něco udělat, na pozornou obranu Lubinu ale nedokázal vyzrát. Málem navíc přišla ještě čtvrtá branka, když se v šestnáctce uvolnil Janoszka, proti jeho pokusu se ale vytáhl Hladký a Blad v těžké pozici nedokázal dorazit balon do odkryté branky. Slovan tak také podruhé v této sezoně v přípravném utkání na Lubin nestačil, když tentokrát prohrál vysoko 0:3.

Jindřich Trpišovský (FC Slovan Liberec): Utkání bylo ve svém účelu podobné, jako s Zwickau. Potřebovali jsme vytížit hráče, kteří tolik nehráli. S některými jsem spokojen, jako třeba Venca Hladký nebo Jan Mudra, který se vrací zpět do formy. Překvapili mě také někteří mladí, třeba Ondřej Machuča, který podal velice dobrý výkon. Většina ostatních hráčů ale zase dneska ukázala, že mají k výkonnosti áčka daleko asi jako z Liberce do Tokya a budou to mít ještě těžké. Výsledek pro mě není důležitý. Přestože nás soupeř chvílemi přehrával, hlavní bylo, aby se ukázali jednotliví hráči, chtěli jsme je trošku zatížit, aby se ukázalo, v jakém jsou stavu. Znovu opakuji, Mudra, Hladký, Švejdík nebo Kerbr, zkrátka kluci, kteří tolik nehrají, podali solidní výkon. Potřebovali jsme vidět i juniory, kteří s námi občas trénují, ale opravdu mě zaujal pouze Machuča, zbytek musí pořádně přidat.