FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Jablonec - FCSL 1:0
26.05.2019

Sezóna skončila. Slovan padl v 51. Podještědském derby 0:1

Tomáš Honzejk
JABLONEC - Svěřence trenéra Hornyáka čekalo 51. Podještědské derby. Zatímco Jablonec měl jistotu čtvrtého místa zaručující kvalifikaci Evropské ligy, Slovan musel o tuto šanci zabojovat. K poskočení na páté místo museli liberečtí uhrát více bodů než v souběžně hraném utkání Ostrava v Plzni. Bohužel v základní sestavě chyběl Libor Kozák, který v týdnu laboroval s lehčím zraněním. Do utkání se zapojil až v 69. minutě. V jedné z šancí orazítkoval tyč, síť však nerozvlnil. I proto Liberec padl na Střelnici 0:1.
N5, neděle 26.5.2019, 15:00, Střelnice
FK Jablonec FK Jablonec
1:0
(0:0)
FC Slovan LiberecFC Slovan Liberec
FK Jablonec: Hanuš - Holeš, Kubista, Břečka, Sobol - Hübschman (c) - Kratochvíl, Trávník (55. Pilík), Považanec (90. Lischka), Vatajelu (75. Pleštil) - Doležal

Náhradníci: Hrubý - Ikaunieks, Lischka, Pilík, Chramosta, Pleštil, Fábry

FC Slovan Liberec: Nguyen - Fukala (69. Kozák), Kačaraba (46. Karafiát), Mara, Hybš - Breite (c), Oscar - Potočný, Micovčák (50. Pešek), Sýkora - Pázler

Náhradníci: Knobloch - Karafiát, Malinský, Kozák, Pešek, Koscelník, Nešický

Branky: 47. Holeš

Žluté karty: 58. Holeš - 73. Kozák, 89. Potočný

Rozhodčí: Pechanec - Nádvorník, Leška

Diváci: 3410

Slovan mohl jít do vedení hned ve druhé minutě. Erik Micovčák vybojoval míč a předložil ho Pázlerovi do 100% šance. Ten mířil tváří v tvář Hanušovi těsně vedle. Na druhé straně centroval v 8. minutě z pravé strany Trávník na Vatajela. Jeho pokus doprostřed brány Nguyen vyrazil. O chvíli později střílel z otočky Kratochvíl k tyči. Nguyen byl na zemi včas a míč vytěsnil na roh. Kromě úvodní šance byl domácí Jablonec aktivnější a vytvářel si střelecké pozice, jako například na konci 13. minuty, kdy pálil Jakub Považanec zpoza vápna mimo. Po šancích domácích se probudil i Slovan. Jenže centry Potočného, Fukaly či Micovčáka větší nebezpečí nepřinesly. Ve 23. minutě rozehrál přízemní roh Trávník na nabíhajícího Hübschmana na první tyči. Jeho pokus patičkou zády k bráně Nguyen kryl.

Tempo hry se pomalu vytrácelo a na vyložené šance se čekalo. Ve 32. minutě se zastřeloval z voleje Micovčák. Bránu ale vysoko přestřelil. Pět minut před přestávkou centroval do vápna Potočný. Našel pouze obránce v zeleném, ten ale omylem přihrál Micovčákovi, který posunul míč nahoru na z druhé vlny nabíhajícího Oscara. Ani jeho střela se ale nevešla mezi tři tyče. O minutu později se prodral až do vápna Potočný a míč se dostal k Pázlerovi, který ani napodruhé nepřekonal Hanuše. Tentokrát jablonecký brankář míč vyrazil. Na druhé straně pálil z protiútoku Trávník po zemi na připraveného Nguyena. Konec poločasu patřil Slovanu. Breiteho dělovka v nastaveném čase letěla ale těsně nad. Do šaten se tak šlo za bezbrankového stavu.

Liberci se vůbec nepovedl vstup do druhého poločasu. Hned ve 47. minutě totiž inkasoval, když Tomáš Holeš se štěstím propasíroval míč pod Nguyenem 0:1. V 53. minutě pak dostal míč Doležal do náběhu na hranici ofsajdu. Nguyen ho vystál, tak jablonecký kanonýr přihrál nabíhajícímu Kratochvílovi. Ten ve skluzu přestřelil. Dalších dvacet minut toho na hřišti k vidění mnoho nebylo. V 69. minutě vsadit trenér Hornyák na jednu kartu. Vystřídal Fukalu a na hřiště poslal kanonýra Kozáka. Jeho jeden z prvních soubojů však skončil klasickým faulem loktem za žlutou kartu. O chvíli později už to vypadalo, že se dostal do skvělé příležitosti. Praporek asistenta však vyletěl směrem vzhůru a Kozákův nápřah tím zastavil.

Hráči Liberce se sice snažili, provedení ale bylo horší. Naopak v 85. minutě se hnal do šance z protiútoku Doležal. Opět nestřílel, ale hledal Pilíka. Jeho přihrávka našla Kratochvíla, který vrátil zkušenému Pilíkovi, ale Nguyen vyběhl včas a úhel zmenšil. Vzápětí se ocitl Kozák sám před Holešem. Tvrdou ranou ovšem orazítkoval pouze tyč! Dobíhajícímu Pázlerovi se pak míč zamotal pod nohy. Z dorážky tak nic nebylo. Za okamžik přistál centr Peška Kozákovi na hlavě. Balón ale letěl nad. Frustrace byla na hráčích Slovanu znát. V 89. minutě viděl za protesty žlutou kartu Roman Potočný. Jablonec si konec zápasu zkušeně pohlídal a připsal si tak vítězství v 51. Podještědském derby 1:0.

Fotogalerie

Zobrazit kompletní fotogalerii

Petr Rada (FK Jablonec): Jsem rád, že jsme vyhráli poslední zápas sezóny, ještě navíc derby. Do zápasu jsme vstoupili aktivně. Chtěli jsme hrát vysoko a napadat soupeře. Hned na začátku ale přišla hrubá chyba, kdy jsme váhali s odkopem a Liberec šel 2 na 1. Pázler naštěstí netrefil branku. Byla to největší šance hostů v první půli. Kdyby se dostali do vedení, bylo by to pro nás hodně složité. My měli jednu velkou šanci, kdy Vataleju před brankářem netrefil ideálně míč. Poločas se dohrál bez branek. Ve druhém poločase jsme opět začali aktivně a dali šťastnou branku po pěkné kombinaci na levé straně. Po příchodu Kozáka jsme věděli, že budou hrát na riziko aktivně dopředu. My jsme ale z protiútoků nic nevytěžili. Přečkali jsme i závěrečnou šanci Kozáka, kdy pálil do tyčky. Věděli jsme, že Liberec má takticky i kondičně dobře připravené mužstvo. Díky našemu výkonu jsme ale dokázali zvítězit.

Zsolt Hornyák (FC Slovan Liberec): Gratuluji Jablonci k vítězství. Zápas jsme nezvládli hlavně v prvním poločase, kde jsme měli dvě gólové šance. Honza Pázler trestuhodně zahodil samostatný únik a druhou šanci mu chytil brankář. Věděli jsme, že Jablonec je kvalitní mužstvo. Trápilo nás to, co po celou sezónu, a tím jsou nevyužité gólové šance. Na tom musíme do další sezóny zapracovat. Bohužel Libor Kozák měl drobné zranění a zapojil se do zápasu až během druhé půle, kdy jsme šli do rizika a museli ho nasadit. V závěru jsme hráli s rozestavením 3-5-2, ale odklonilo se od nás i sportovní štěstí. Závěrem bych chtěl poděkovat fanouškům Slovanu, kteří nás skvěle podporují po celou sezónu. Hlavně pak v tomto utkání mě překvapilo, že i po zápase nám zatleskali. Za to jim patří velký dík.