FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Teplice - FCSL 1:0
30.11.2018

Slovan nedokázal odpovědět na brzký gól a z Teplic si tak veze porážku 0:1

Tomáš Honzejk
TEPLICE - Svěřenci trenéra Hornyáka bojovali v mrazivé předehrávce 17. kola FORTUNA:LIGY na neoblíbených teplických Stínadlech. Naposledy Liberec vyhrál v Teplicích 27. února 2016. Navíc v posledních čtyřech vzájemných zápasech Slovan získal pouze jediný bod za remízu 2:2 ve 3. kole aktuálního ročníku. Tuto nepříznivou bilanci bohužel prodloužil, když prohrál gólem teplického Jakuba Hory z 2. minuty 0:1. Jediným pozitivem utkání tak byl návrat zraněného Mary. Naopak se ukázalo, že bez Petra Ševčíka to v útoku prostě není ono.
17.kolo, pátek 30.11.2018, 18:00, AGC Aréna Na Stínadlech
FK Teplice FK Teplice
1:0
(1:0)
FK Teplice: Grigar - Vondrášek, Čmovš, Král, Krob - Hora, Ljevakovič (C), Kučera, Hyčka (75. Luts) - Trubač (88. Hošek), Vaněček (72. Červenka)

Náhradníci: Diviš - Moulis, Červenka, Hošek, Žitný, Soungole, Luts

FC Slovan Liberec: Nguyen - Koscelník, Kačaraba, Karafiát, Hybš - Potočný, Breite (C), Oscar (77. Malinský), Pešek - Mara (46. Pázler) - Aarons (70. Oršula)

Náhradníci: Hladký - Mikula, Malinský, Oršula, Pázler, Nešický, Kerbr

Branky: 3. Hora

Žluté karty: 61. Čmovš, 72. Vaněček - 59. Hybš, 83. Pešek

Rozhodčí: Matějček - Caletka, Šimáček

Diváci: 1187

Začátek utkání Slovanu vůbec nevyšel, když liberecká obrana nezachytila průnikovou přihrávku na Jakuba Horu, který obešel Nguyena a hned ve 3. minutě střelou do prázdné brány otevřel skóre utkání - 1:0. Po gólu se tepličtí stáhli více do obrany a čekali, co vymyslí hráči Liberce. Slovan se však ne a ne dostat do tempa zápasu. Domácí se připomněli po čtvrthodině hry, kdy kombinaci Hory s Trubačem zakončil druhý jmenovaný střelou po zemi na zadní tyč. Nguyen byl na zemi včas.

O dvě minuty později vyslal první libereckou střelu na bránu Pešek. Pokus doprostřed brány ale Grigara vyděsit nemohl. Ve 29. minutě měl vyloženou šanci domácí Trubač. Naštěstí pro Slovan jeho střela z velkého vápna letěla mimo. Přibližně o deset minut později zahrávali Teplice standardku. Na míč letící do vápna jen o centimetry nedosáhl Vaněček. Potočného centr dvě minuty před pauzou letěl jen do rukavic Grigara. Jinak jsme ale žádné další velké šance neviděli. I proto se šlo do šaten za stavu 1:0 pro domácí.

V 52. minutě si udělal výlet na útočnou polovinu stoper Karafiát. Ani jeho pokus Grigara nezaskočil. Hned vzápětí mohlo být se Slovanem zle. Nikým nehlídaný Kučera hlavičkoval sám z malého vápna. Filip Nguyen se zaskvěl reflexivním zákrokem. O pár minut později hlavičkoval z podobné pozice teplický Hora nad bránu. V další šanci Teplic vyslal na Nguyena dělovou ránu Hyčka. Brankář Slovanu míč kryl do náručí. Aktivní Teplice si chtěly pojistit vedení. Střelu Hyčky z úhlu kryl vyběhnuvší Nguyen.

V 70. minutě měl první gólovku Liberce střídající Jan Pázler. Tváří v tvář Grigarovi ale neuspěl. Teplický brankář jeho střelu vyrazil na roh. O minutu později si Jan Pázler málem srazil centr z rohového kopu do vlastní sítě. Nguyen míč vytáhl z brankové čáry. Slovan se ne a ne dostat do souvislejšího tlaku, z kterého by Teplice zmáčkl a vytvořil si nějakou výraznější šanci. Absence Petra Ševčíka byla v předfinální a finální fázi hodně citelná.

S přibývajícím časem a klesající teplotou se vytrácely i zbytky fotbalovosti a ze zápasu jakoby se stalo čekání na závěrečný hvizd. Ani v nastavených dvou minutách se nic neudálo a Slovan tak potvrdil, že Na Stínadlech hraje nerad, když prohrál 0:1.

Stanislav Hejkal (FK Teplice): Z utkání s Libercem jsme měli velký respekt, protože si myslím, že Liberec v současné době disponuje nejlepší rozehrávkou. Umí vykombinovat akci od brankáře až do gólu. V tomto jim chyběl Ševčík. Zaplaťpánbůh za to pro nás. My jsme na to chtěli reagovat tím, že jsme nasadili Tomáše Grigara kvůli rozehrávce a snažili jsme se stáhnout níž Kučeru, abychom nenakopávali balóny a šli také kombinací od brankáře. Liberec na to reagoval přibližně ve 25. minutě, kdy na nás vysunul větší počet hráčů. Nicméně jsme v první půli ještě mohli dát gól po šancích Vaněčka a Trubače. Ve druhém poločase se hra přelévala nahoru dolů. Některé pasáže jsme měli řešit lépe do gólu. Liberec byl od 60. minuty silnější na míči, ale my měli více možností ke vstřelení branky. Nedostali jsme branku, zvítězili nad nebezpečným Libercem 1:0. Takže jsme spokojení.

Zsolt Hornyák (FC Slovan Liberec): Gratuluji domácím k vítězství. Mé mužstvo vstoupilo velice špatně do zápasu a hned ve 2 minutě jsme vyrobili hrubou chybu, ze které jsme inkasovali gól. Nejcitelnější problém jsme měli ve středu pole, kde soupeř získával druhé míče. Bohužel trojice Mara - Oscar - Breite nedokázala nahradit Ševčíka. Nejvíce nám chyběla kolmost a přímočarost při podporování útoku. I když to vypadalo, že chvílemi kontrolujeme hru, tak jsme pouze hráli míče dozadu. Ve druhém poločase měli šanci Aarons a Pázler, ale nedokázali jsme z toho vytěžit gól. V tomto utkání mi chyběl oduševnělý týmový výkon, kterým jsme se předvedli proti Plzni v minulém utkání. Naše mužstvo musí hrát každý zápas na 100%. Nestačí nám 50 nebo 70procentní výkony, který byly dnes k vidění. Soupeř zaslouženě vyhrál 1:0. Zaostali jsme jak precizností, tak bojovností, hlavně v prvním poločase. Rád bych vyzdvihl výkony Filipa Nguyena a Jakuba Peška, kteří dominovali v našem týmu. Radim Breite odmakal utkání, jak je jeho zvykem. Naopak hodně hráčů předvedlo na můj vkus průměrný výkon a s tím se těžko vyhrává.