FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Ostrava - FCSL 1:2
13.07.2019

Slovan otočil utkání a gólem v poslední minutě si zajistil vítězství v Ostravě 2:1

Tomáš Honzejk
V prvním kole FORTUNA:LIGY zamířili fotbalisté Slovanu na půdu Baníku Ostrava. Pro trenéra Pavla Hoftycha se jednalo o soutěžní premiéru na lavičce Slovanu a nutno říct, že nakonec to byla premiéra vydařená. Ostrava sice šla do vedení už v 9. minutě, kdy se prosadil Kuzmanovič. Na začátku druhé půle ale srovnal Pešek a v poslední minutě zápasu rozvlnil hlavou síť Potočný a zajistil tak první libereckou výhru v novém ročníku.
1.kolo, sobota 13.7.2019, 17:00, Městský stadion Vítkovice
FC Baník Ostrava FC Baník Ostrava
1:2
(1:0)
FC Slovan LiberecFC Slovan Liberec
FC Baník Ostrava:

Budinský - Fleišman (C), Procházka, Stronati, Fillo - Holzer (68. Granečný), Hrubý (82. Baroš), Jánoš, Reiter - Smola, Kuzmanovič (58. Diop).

Náhradníci: Číž - Azevedo, Šindelář, Jirásek, Diop, Granečný, Baroš.

FC Slovan Liberec:

Nguyen – Mikula, Kačaraba, Karafiát, Hybš – Mara (87. Nešický), Breite (C), Oscar - Pešek (65. Musa), Koscelník – Potočný.

Náhradníci: Knobloch – Chaluš, Pázler, Musa, Beran, Dordič, Nešický.

Branky: 9. Kuzmanovič - 53. Pešek, 90+4. Potočný

Žluté karty: 61. Jánoš, 75. Smola, 86. Fleišman - 52. Oscar, 60. Breite, 75. Potočný, 78. Musa

Rozhodčí: Berka – Kubr, Vaňkát.

Diváci: 7542

Slovanu úvod utkání nevyšel. Na začátku páté minuty centroval do vápna z levé strany ostravský Holzer a Tomáš Smola na míč jen těsně nedosáhl. O čtyři minuty už to ale domácím vyšlo. Martin Fillo proběhl kolem čtveřice hráčů v modrých, jako by to byli tréninkové figuríny, předložil míč do vápna Kuzmanovičovi, který umístil svou přízemní střelu z první přesně ke vzdálenější tyči 0:1. První náznak šance si naši hráči vytvořili ve 21. minutě. Dlouhý centr za obranu našel přesně Koscelníka. Ten pláchl Fleišmanovi, ale ve velké rychlosti už nedokázal přesně zamířit a míč letěl daleko mimo bránu.

Hra byla velice vyrovnaná s pozornými defenzivami. Další šance přišla až ve 33. minutě, a to opět na straně Slovanu. Pešek se společně s Breitem prokombinovali až do vápna. Následně přišel centr na značku pokutového kopu, kde pálil z halfvoleje Kamso Mara. Do jeho rány ale skočil obětavě Stronati a střelu zablokoval. Obě mužstva se nadále snažila o skórování, ale všechna práce vždy ztroskotala na pozorných zálohách či obranách. Do kabin se tak šlo za stavu 1:0 pro domácí Ostravu.

I vstup do druhého poločasu vyšel lépe domácím Slezanům. Kuzmanovič našel ve vápně Smolu, který si míč ještě zasekl. Už už se napřahoval ke střele, když v tom mu pod nohy sklouzl Koscelník a míč odehrál na rohový kop. O tři minuty později už se mohli radovat i naši fotbalisté. Domácí zahrávali standardní situaci, liberecká obrana ale míč odkopla až k Fleišmanovi. Ostravský kapitán chtěl zahrát malou domů, která se mu hrubě nepovedla. Míč ukořistil Jakub Pešek a pelášil s ním vstříc Budinskému. Domácího brankáře si kličkou položil na zem a zamířil do odkryté svatyně 1:1. Po vstřelené brance jako by se libereckým vlila nová krev do žil a začali být lepším týmem.

V 57. minutě se řítil Smola sám na Nguyena, který mu skvěle zmenšil úhel a šanci překazil. Nakonec se stejně jednalo o ofsajd. O deset minut později reklamoval Diop penaltu po zákroku Mary. Sudí Berka jeho volání nevyslyšel. V 73. minutě už se penalta ale pískala. Na vysoký míč číhali Smola s Karafiátem. Druhý jmenovaný si tělem odstavil ostravského útočníka, který se skácel k zemi. K udivení všech rozhodčí zapískal a ukázal na značku pokutového kopu. Při následné potyčce si žlutou kartu vysloužil Smola s Potočným a za protesty ji také viděli, dle nového pravidla, liberecký trenér Hoftych a trenér brankařů Marek Čech. Pravda se naštěstí ukázala a Robert Hrubý zamířil z pokutového kopu pouze do vnějšího břevna.

Baník se ještě snažil o skórování. V 80. minutě liberecká obrana sebrala míč z hlavy Smolovi na malém vápně. Ke konci zápasu domácím docházeli síly a Slovan se opět chopil otěží utkání. Vše schylovalo k tomu, že si oba týmy připíšou v první utkání po bodu, když v 94. minutě rozehrál Nešický přímý volný kop z levé strany. Roman Potočný prodloužil hlavičkou centr za sebe a míč skončil až v síti! 2:1 pro Liberec! Po rozehrání Baníku už se nic nestalo. Rozhodčí ukončil utkání a Slovan si veze zpět pod Ještěd cenné vítězství 2:1.

Fotogalerie

Zobrazit kompletní fotogalerii

Bohumil Pánik (FC Baník Ostrava): Nejenom, že jsme prohráli utkání, ale hráli jsme špatný fotbal. Vstřelený gól nám spíše ublížil. Začali jsme se bát a nechali hrát soupeře. Nebyli jsme ochotní chodit výš rozbíjet soupeři rozehrávku. Přesto všechno jsme za stavu 1:1 mohli rozhodnout, ale vyžrali jsme si to až do konce. Musíme se nad tím zamyslet. Příští zápas dostanou šanci od začátku jiní hráči, aby věděli, že mají šanci nastoupit. Kdo tu šanci chytí a bude podávat výkony, ten bude hrát.

Pavel Hoftych (FC Slovan Liberec): Dostali jsme rychlou branku. Rychle jsme se ale vrátili do hry. Dobře jsme kombinovali, ale nebyli jsme nebezpeční. Soupeř byl důrazný v osobních soubojích. Hodně to bolelo, ale takový je fotbal, to jsme očekávali. Druhý poločas začal tak, jak skončil první. Každý tým měl chvilku balón bez extra silných momentů. Po našem vyrovnání přišla penalta. Za mě nepenalta, protože takových zákroků, jako byl tento, bylo v zápase asi milion. Soupeř neproměnil. My jsme z několika nadějných brejků také neskórovali. V závěru přišel krásný gól Potočného po dobře zahrané standardní situaci Nešického. Byl to takový hřebíček do rakve pro Ostravu, na který se už nedá reagovat.