FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Teplice 2:0
23.08.2015

Slovan porazil Teplice dvěma brankami Marka Bakoše

Liberec - Slovan v neděli od 17 hodin přivítal na stadionu U Nisy Teplice a zápas byl velmi pikantní zejména z toho důvodu, že se do Liberce vrátil dnes trenér Teplic, David Vavruška. Bez ohledu na soupeře však náš tým chtěl především zvítězit a přidat další výhru po čtvrtečním skalpu Hajduku.
5.kolo, neděle 23.8.2015, 17:00, U Nisy
2:0
(1:0)
FK TepliceFK Teplice
FC Slovan Liberec: Koubek - Bartošák, Hovorka, Švejdík, Fleišman - Sackey, Pavelka (C) (75. Rabušic) - Šural, Folprecht (20. Bakoš), Kerbr - Luckassen (60. Soungole).
FK Teplice: Grigar – Hora (83. Kapolongo), Lüftner, D. Jablonský, Krob – Vondrášek (76. Dramé), Breite, Vachoušek (C) (65. Bratanovič), Ljevakovič, Fillo – Potočný.
Branky: 37. a 54. Bakoš. Rozhodčí: Jílek - Vlasjuk, Kubr. ŽK 86. Dramé. ČK 88. Dramé. Synot hráči utkání: Marek Bakoš - Radim Breite.
Diváci: 5382

Utkání přineslo šance již v úvodu. Ve třetí minutě se ke střele levou nohou propracoval David Pavelka, ale svůj projektil namířil pouze do míst, kde stál Tomáš Grigar, a ten žádné zaváhání nepřipustil. O chvíli později se zase ke koncovce tlačil Luckassen, ale vybojoval pouze roh. Následně několikrát zahrozili Tepličtí, ovšem defenziva Slovanu se po nepřehledné situaci v šestnáctce na konci první desetiminutovky ve vápně dobře zorientovala a uhasila hrozící nebezpečí. O chvíli později bylo zase rušno na druhé straně, ale Kerbr Grigara pokusem z úhlu nepropálil.

Komplikace pro náš tým přišla po dvaceti minutách, a to ne ve formě gólu, ale zranění. Zdeněk Folprecht byl odnesen ze hřiště na nosítkách a své místo musel přepustit Marku Bakošovi. Ještě hůř navíc mohlo být o chvíli později, když Fleišman ztratit ve středu hřiště balon a následoval rychlý kontr, na jehož konci Koubek naštěstí parádně vychytal osamoceného Vondráška a případné dorážce pohotově zabránil Isaac Sackey. Naopak všichni svatí stáli při Koubkovi ve 25. minutě, kdy po standardní situaci pálil z dálky Breite a ve skórování mu zabránila až tyč.

Po půlhodině hry přišel moment, který vzbudil na hřišti hodně vášní. K Marku Bakošovi se odrazil balon, který slovenský forvard dopravil za brankovou čáru, ale rozhodčí ho pro údajný ofsajd neuznal. I přes apely Bakoše a řady dalších sudí Jílek své rozhodnutí nezměnil a hrálo se dál. To už ale o sedm minut později nemusel nikdo řešit, když si Marek Bakoš spravil chuť a přízemní střelou ke Grigarově levé tyči otevřel skóre. Hosté se pokusili rychle reagovat, ale všechny pokusy končili v rukavicích Tomáše Koubka, který se na konci první půle činil. I díky němu si Slovan nesl o přestávce do kabiny vedení 1:0.

Poločasem ale Koubkovi práce neskončila. Předvést se musel i v úvodu druhé pětačtyřicetiminutovky, když se před něj až trestuhodně snadno dostal Ljevakovič, ale jeho ránu stačil naštěstí Koubek tečovat nad branku. Zato na druhé straně už se skóre znovu měnilo. Po přímočaré akci a zaváhání jednoho z teplických stoperů mohl Marek Bakoš postupovat sám na brankáře a chladnokrevnou střelou levačkou podruhé překonal Grigara.

O několik minut později mohlo být ještě lépe. Šural totiž vyslal do dobré pozice Bartošáka, ten si ale balon ve finálním momentě příliš předkopl a zakončit již nedokázal. Měnit stav se tak mohl na druhé straně. Potočný odcentroval před branku a Vachoušek se protlačil ke střele, znovu ale narazil na skvělého Koubka. Stejně dopadl také Fillo, který se na konci sedmé desetiminutovky snažil hlavou zblízka snížit. Naopak Breiteho dělovka čtvrt hodiny před koncem mezi tyče nemířila.

Šance ale přicházely i na druhé straně. V 79. minutě například Fleišman pravačkou dokonce překonal brankáře Grigara, za něj ale zaskočila obrana a míč z brankové čáry odklidila. V samotném závěru se však Slovanu dýchalo podstatně lépe. Střídající Dramé Mahamadou, který naskočil do hry v 76. minutě, totiž nejprve o deset minut později vyfasoval první žlutou kartu a o dvě minuty později druhou, což znamenalo předčasný odchod do kabin. Početní převahu mohl brzy přetavit v třetí gól Rabušic, ale na Grigara z otočky nevyzrál.

Přesto byl dvoubrankový náskok dostatečný a Slovan se ho snažil především udržet, než se bezhlavě hnát za třetím zásahem. Hra Teplic se změnila na dlouhé nakopávání, které našim hráčům nečinilo potíže odvracet, a tak si svěřenci trenéra Trpišovského s poklidem dokráčeli pro výhru 2:0.

Jindřich Trpišovský (FC Slovan Liberec): Mám trochu opačné pocity, než v minulých třech zápasech. Sice jsme vyhráli, ale zase jsme tentokrát podali asi nejhorší výkon. Vždy jsme šli za vítězstvím, vedli jsme, ale místo toho přišla remíza. Tentokrát jsme zpočátku tahali za kratší konec a je z toho výhra. Jsem rád, že jsme zápas zvládli, ale uvědomujeme si, že měl výkon zkrátka daleko k ideálu. Prvních pětadvacet minut jsme se nedostali do tempa, Teplice byly lepší a brankář Koubek nás několikrát podržel. Nakonec při nás stálo takové sportovní štěstí, dostali jsme se do vedení a dál už jsme to relativně měli pod kontrolou. Zápas už se v závěru v podstatě spíš dohrával, Teplice hrály otevřeně vabank a vypadalo to tak, že buď přidáme gól my, nebo oni a ještě to bude zajímavé. Přišly ještě nějaké šance, ale po prostřídání, které nám prospělo, se hra zklidnila. Měli jsme dnes faktor Bakoš, který byl mužem utkání. Na některých hráčích bylo vidět, že bylo po čtvrtku těžké najít další síly, od čehož se odvíjely i změny v sestavě. Noví hráči však do sestavy zapadli dobře a makali, dřeli, ale někde ty změny samozřejmě musejí být znát. Klíčové momenty byly podle mě dva, Koubkova chycená šance Vondráška a Bakošův proměněný brejk. Nebudu říkat, že jsme utrpěli vítězství, to bych přeháněl, ale bylo to zkrátka vyrovnané utkání a fotbal, který nejspíš ani neměl takovou kvalitu, ale štěstí se nakonec obrátilo na naši stranu.

David Vavruška (FK Teplice): Obecně si myslím, že jsme nesehráli špatné utkání. Liberec byl favorit, ale na šance jsme byli lepší. Nemůžu říct, že bych byl s naší hrou nespokojen, ale fotbal se hraje na výsledek a ten pro nás není příznivý. Rozdělil bych zápas na třetiny. V té první se projevila naše příprava, hráli jsme dobře a vytvořili jsme si velké množství šancí. Jenže když své šance nevyužijete, tak to je, jako byste je vůbec neměli. Nechali jsme je takto žít a ve druhé třetině se ukázala naše slabost. Dostali jsme dva góly po situacích, kdy jsme byli v držení míče. Ukázala se tam zkušenost Slovanu v zakončení a řešení finální fáze. Poslední třetina už byla vabank, s utkáním jsme chtěli něco udělat, ale některé útoky už vypadaly trochu naivně a soupeř díky tomu chodil do přečíslení. Nakonec to dopadlo takhle. Zápas jsme si špatně připravili a z toho plyne výsledek.