FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Karviná - FCSL 2:1
27.04.2019

Slovan prohrál proti Karviné 1:2, přesto si zahraje skupinu o titul

Šimon Knopp
Liberec/Karviná - Ve 30. kole FORTUNA:LIGY, tedy v posledním zápase základní části ligy, Slovan změřil síly s Karvinou. Oba týmy dělilo v tabulce 16 bodů, favoritem bylo tedy liberecké mužstvo. Úvod utkání tomu nasvědčoval, když se trefil Sýkora, ovšem potom přišly dvě branky Karviné a Slovan se musel smířit s porážkou 1:2. Naštěstí Slavie doma porazila Olomouc a potvrdila tak účast Slovanu ve skupině o titul.
30.kolo, sobota 27.4.2019, 17:00
MFK Karviná MFK Karviná
2:1
(1:1)
MFK Karviná: Berkovec - Čolić (82. Moravec), Krivák, Rundić, Záhumenský - Smrž, Budínský - Ba Loua (87. Bukata), Lingr, Guba (70. Faško) - Wágner (C)

Náhradníci: Pastornický - Faško, Moravec, Galuška, Suchan, Bukata, Fokaidis

FC Slovan Liberec: Nguyen - Koscelník (90. Pázler), Kačaraba, Vuklišević, Hybš - Malinský (70. Pešek), Breite (C), Oscar, Potočný - Sýkora (80. Musa) - Kozák

Náhradníci: Knobloch - Fukala, Köstl, Mara, Pešek, Pázler, Musa

Branky: 36. Guba, 56. Budínský - 11. Sýkora

Žluté karty: 52. Smrž, 86. Faško - 48. Breite

Rozhodčí: Berka – Flimmel, Vaňkát.

Hned v úvodních minutách několikrát obě mužstva ztratila míč vinou nepřesných přihrávek. První roh měl k dispozici hostující Slovan, ovšem Karvinští hrající v bílých dresech se bez problému ubránili. Naopak to byli domácí, kteří si vytvářeli šance, po jednom z centrů střílel ve vápně Wágner, Kačaraba jeho pokus zblokoval. Slovan ze své první větší šance okamžitě udeřil! Po levé straně pláchnul Malinský a centroval na zadní tyč, zde dokázal Roman Potočný vrátit míč hlavičkou do vápna. Osamocený Jan Sýkora už měl práci jednoduchou a hlavou poslal míč do odkryté brány.

Karviná měla zajímavou příležitost ve 20. minutě, Wágner zkoušel akrobatické zakončení a míč letěl jen těsně mimo branku, celou akci ale nakonec přerušil hvizd sudího. Velký závar vznikl ve vápně Liberce po rohu ve 30. minutě, Nguyen špatně odhadl vysoký míč a ve výběhu na něj nedosáhl. Hlavička karvinského hráče se již pomalu snášela do branky, ale duchapřítomný Kačaraba míč vykopl. Aktivnější Karviná dokázala ve 36. minutě srovnat, Dávid Guba si obhodil Koscelníka a sám postupoval na bránu, následně si poradil i s Nguyenem a střelou do pravé části branky rozvlnil síť.

Ke konci první půle si mohl připsat druhý gól Sýkora, po centru a souboji Kozáka s Berkovcem se k našemu záložníkovi odrazil míč, avšak nedokázal ho dobře zpracovat a ohrozit odkrytou bránu. Do druhého poločasu obě jedenáctky nastoupily beze změn. Poprvé zahrozila Karviná, konkrétně Wágner, který se nebezpečně hnal na libereckou svatyni. Zasekl před skluzem Kačaraby, ale poté střele nedal dostatečnou razanci a Nguyen jeho pokus kryl. O chvíli později střílel z dobré pozice Budínský, brankář Slovanu byl znovu připraven.

Liberečtí si koledovali o gól a nakonec ho opravdu dostali. Po rohovém kopu obrana nedokázala odklidit balón a Lukáš Budínský zpoza vápna obloučkem přehodil Nguyena. Odpovědět mohl po centru ze standardní situace Kozák, balón mu pouze líznul hlavu a mířil mimo tři tyče. Slovan přidal na aktivitě a s postupem času začal Karvinou přehrávat, přesto si nedokázal vytvořit vyložené šance. Nepomohla ani ofenzivní střídání, Liberec v Karviné prohrál 2:1 a pojede domů bez bodů. Naštěstí díky výhře Slavie proti Olomouci Slovan zůstane na šesté příčce a zahraje si skupinu o titul.

František Straka (MFK Karviná): Myslím si, že se ukázalo, že kluci mají totální charakter a to se mi strašně moc líbí. Asi si všichni mysleli, že když jsme porazili Spartu, tak přijde určitý útlum. Ale nakonec jsme i přes nepříznivý začátek dokázali zápas otočit a zvítězit. Cítil jsem z našeho týmu náboj, věřím svému mužstvu a vím, čeho jsme schopni, což jsme i dneska předvedli.

Zsolt Hornyák (FC Slovan Liberec): Především gratuluji Karviné k výsledku zápasu. Myslel jsem si, že po úvodním gólu, vedení udržíme a zvýšíme, protože jsme hráli skutečně dobře. Hráli jsme to, co jsme chtěli - na brejky a využití rychlých křídelních prostorů. Škoda, že jsme od toho částečně ustoupili... Samozřejmě jsme udělali dvě školácké chyby, při první brance Koscelník úplně nesmyslně bránil Gubu a při druhém gólu Karviná trochu štěstím zvýšila na 2:1. Mrzí mě ten druhý poločas, ale zase potvrzuji svoje slova, že někteří hráči si nezaslouží být v Liberci. Dneska měli prostor hrát a ukázat se, bohužel to není výkonnostně na první ligu. Nebudu úplně konkrétní, ale někteří hráči mě zklamali. Karviná bojovala, myslím, že kvalitativně to nebylo až tak na úrovni, ale samozřejmě hrají o záchranu. Lituji toho, že naši fanoušci, kteří vážili dalekou cestu, nás vzorně povzbuzovali a my neuhráli vítězství. Nemáme natolik kvalitní individuální mužstvo, abychom podprůměrné výkony dokázali vytáhnout. Dnes byly 3 až 4 podprůměrné výkony, které nestačí ani na Karvinou, tolik kritika do našich řad. Je to náš problém a hlavně to chceme do budoucna vylepšit, aby hráli ti, kteří na to mají dostatečné kvality.