FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Udinese 1:1
29.08.2013

Slovan remizoval s Udine 1:1 a postupuje do základní skupiny Evropské ligy

Michal Vít
Odvetné utkání play-off Evropské ligy proti Udinese Calcio Slovan zvládl a po boji remizoval 1:1. Liberec tak díky vítězství 3:1 z Itálie postoupil do základních skupin Evropské ligy! V napínavém utkání padaly branky pouze v prvním poločase, kdy se prosadil Delarge s Lazzarim. Druhou půli pak hosté dohrávali oslabeni o vyloučeného Pereyru.
play-off EL, čtvrtek 29.8.2013, 19:00, U Nisy
1:1
(1:1)
Udinese CalcioUdinese Calcio
FC Slovan Liberec: Kovář - Frýdek, Kováč, Kelič, Fleišman - Sackey, Pavelka - Delarge, Rybalka (90. Hušek), Šural (84. Kolár) - Rabušic (86. Kalitvincev)
Udinese Calcio: Kelava - Domizzi (31. Maicosuel), Danilo, Heurtaux - Basta, Lazzari, Allan, Pereyra, Gabriel - Muriel, Di Natale (80. López)
Branky: 23. Delarge - 42. Lazzari, ŽK: 3:2 (50. Rybalka, 67. Fleišman, 73. Šural - 55. Pereyra, 78. Basta), ČK: 0:1 (72. Pereyra), Rozhodčí: Sidiropoulos - Efthimiadis, Gkagkas (všichni Řecko)
Diváci: 9700

Trenéři museli před zápasem řešit dilema s pravou stranou obrany, kde kvůli karetnímu trestu nemohl nastoupit Kušnír. V základní sestavě ho tak nakonec překvapivě nahradil Frýdek, který dostal přednost před Coufalem. Frýdka pak v záložní řadě zastupoval Šural.

Samotné utkání začali naši hráči dle očekávání v hluboko zataženém bloku, do kterého se hosté těžko prosazovali. První příležitost přišla v 5. minutě, kdy Frýdek podskočil dlouhý nákop na Muriela, ten se tak dostal k centru, na který na zadní tyči číhal Di Natale. Hostující snajpr však se slabou střelou na zadní tyč neuspěl. V 17. minutě zahrozil poprvé i Slovan. Na půlící čáře obral Delarge o míč váhajícího Domizziho a poslal uličkou do sóla Rabušice, ten však tváří v tvář Kelavovi neuspěl. O dalších pět minut později Italové znovu ztratili míč ve středu hřiště a opět jsme se tak hnali do pročíslení. Tentokrát však hosté Šuralovu střelu stačili zblokovat. Slovan v té chvíli Udine zatlačil a ve 23. minutě přišla sladká odměna, když dlouhé autové vhazování Frýdka nerušeně doputovalo až na zadní tyč, kde balón poslal nekompromisně do sítě Delarge - 1:0. Udine se po obdrženém gólu těžko prosazovalo a dlouhé minuty se tak hrálo převážně ve středu hřiště. Když už se zdálo, že Slovan vedení v 1. poločase udrží, přišel závar v pokutovém území, kde se k míči dostal Lazzari a prostřelil Kováře - 1:1. Do šaten tak šli naši hráči za remízového stavu.

Obraz hry se nezměnil ani ve druhé půli. Udine drželo míč na svých kopačkách, když Slovan pozorně bránil a vyčkával na své příležitosti. Ty přicházely z brejkových situací a zejména pak prostřednictvím dalekonosných střel. Rybalka ani Fleišman ale Kolevu překonat nedokázali. V 72. minutě se hosté sami oslabili, když již jednou žlucený Pereyra oplácel loktem Šuralovi předchozí souboj a po zásluze tak byl vyloučen. Italové mohli i přesto jít do vedení v 88. minutě, kdy nádhernou střelu Maicosuela z 20 metrů efektně vytáhl ze šibenice Kovář. V úplném závěru pak mohl Slovan i vyhrát, když se z levé strany hnal na Kolevu Kalitvincev, svou střelu však poslal těsně vedle branky. To již stadionem probíhala mexická vlna a fanoušci si užívali postup do základní skupiny Evropské ligy. Po remíze 1:1 tak můžeme slavit společně. Jsme tam!

Jaroslav Šilhavý (FC Slovan Liberec): „Jsem rád, že nám ten sen vyšel parádně. Stavím to skoro na úroveň titulu, přece jen v Evropě jsou ty zápasy mnohem těžší. Zatím ten obrovský úspěch vstřebávám. Když vidím nadšené lidi a plný stadion, je to nádhera. Dík patří i hráčům. Ten liberecký rodinný duch funguje, a byť nemáme kádr třeba jako Plzeň nebo Sparta, kluci se dokázali semknout."

Francesco Guidolin (Udinese Calcio): „Vyčítám si jednu chybu, kterou jsem udělal. Že jsem v prvním zápase za stavu 1:1 hráčům neřekl, aby se spokojili s tímhle výsledkem. Jinak jim za oba zápasy nemám co vytknout, co se týče bojovnosti a nasazení. Dneska je remíza spravedlivá, byl to vyrovnaný zápas."