FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Sparta - FCSL 4:1
22.09.2018

Slovan v deseti skóre změnit nedokázal, Spartě podlehl vysoko 1:4

Šimon Knopp
Praha/Liberec - Slovan v devátém kole FORTUNA:LIGY sehrál další venkovní souboj. Po posledním soutěžním zápasu s Duklou vyzval další pražský tým – AC Spartu Praha. Ovšem modrobílí prospali první poločas a po 45 minutách prohrávali už 0:3. Ve druhé půli Slovan dohrával v deseti, a přestože se prezentoval aktivněji, konečné skóre zápasu bylo 1:4.
9.kolo, sobota 22.9.2018, 19:00
AC Sparta Praha AC Sparta Praha
4:1
(3:0)
AC Sparta Praha: Nita - Chipciu, Radaković, Kaya, Costa - Stanciu, Kanga (68. Sáček), Frýdek, Plavšić (58. Ćivić) - Šural (C), Tetteh (75. Golgol)

Náhradníci: Heča, Ćivić, Štětina, Vácha, Sáček, Pulkrab, Golgol

FC Slovan Liberec: Hladký - Vuklišević, Kerbr, Kačaraba (46. Mashike) - Mikula, Breite (C), Ševčík, Hybš - Aarons (61. Koscelník), Oršula (78. Malinský), Potočný

Náhradníci: Nguyen, Koscelník, Pázler, Pešek, Oscar, Mashike, Malinský

Branky: 17. a 90. Stanciu, 27. a 34. Tetteh - 89. Potočný

Žluté karty: 88. Radaković - 19. Potočný, 54. Breite, 71. Koscelník

Červené karty: 54. Vuklišević

Rozhodčí: Ardeleanu - Myška, Caletka

Diváci: 11867

Výkop zápasu obstarala domácí Sparta a hned z první akce vybojovala roh. K hlavičce se po centru Šurala dostal Tetteh, Hladký byl dobře postavený a situaci zvládl. Pražané byli nadále aktivní, v 6. minutě střílel za vápnem Stanciu, pokus proletěl těsně kolem pravé tyče. Obrovskou šanci měl o 7 minut později Tetteh, po průnikové přihrávce už pelášil sám na bránu Liberce. Na poslední chvíli se stačil vrátit Kačaraba a skluzem zasáhnout míč.

Ovšem v 17 minutě se skóre zápasu již změnilo. Nicolae Stanciu nejprve obešel dva hráče a následně přízemní střelou z velkého úhlu na bližší tyč překvapil Hladkého. Další nebezpečnou akci měl Chipciu, probojoval se až do vápna a razantně střílel doprostřed branky, Hladký pokus zneškodnil. Slovan měl nadále problémy s hrou Sparty a znovu inkasoval. Z pravé strany centroval Frýdek, Benjamin Tetteh si naběhl a ve skluzu míč poslal o tyčku do branky.

V 34. minutě se po ztrátě míče ve středu hřiště znovu prosadil Benjamin Tetteh, tvrdou střelou pod břevno nedal Hladkému šanci. Slovan byl průběhem zápasu rozhozený a Sparta na hřišti jasně dominovala. Po většinu času držela míč na svých kopačkách a modrobílí měli velké problémy. Ojedinělou šanci Liberce zakončoval ve 37. minutě Ševčík, Nitu ale špatně umístěnou střelou nepřekvapil.

Nejhezčí moment Slovanu v prvním poločase nastal po centru Ševčíka 3 minuty před koncem, když Kačaraba dokázal prodloužit míč. Avšak Nita potvrdil svoje kvality a akrobatickým skokem hlavičku lapil do náruče. Další gól Pražané do konce první půle nepřidali, tudíž do kabin se odcházelo za stavu 3:0 pro Spartu.

Liberečtí do druhého poločasu vlétli a hned z první akce vybojovali rohový kop, balón na bližší tyč nepřinesl nebezpečí. Po centru se dostali ke střele Potočný, poté i Aarons, oba pokusy sparťanská obrana zblokovala. V 54. minutě přišlo rychlé zchlazení v podobě červené karty pro Vukliševiće, který se ocitl v souboji mimo hru s Tettehem, celou situaci přezkoumal videorozhodčí a následně hlavní arbitr vytáhl kartónek červené barvy.

Slovan v deseti jen složitě útočil do obrany domácích, přesto se snažil se zápasem ještě něco udělat. Další nebezpečný moment měla ovšem Sparta, po centru Stancia se do vzduchu dostal Ćivić a hlavičkou branku jen těsně netrefil. Na druhé straně se opřel do střely Mikula, Nita byl znovu připravený. V 74. minutě se ocitl v dobré příležitosti Šural. Po centru Sáčka mu chyběly centimetry, aby ve skluzu poslal míč do prázdné brány.

Krásný moment zápasu nám nabídla 89. minuta. K volnému přímému kopu se postavil Roman Potočný a dokonale vymetl šibenici, alespoň tak upravovil skóre na 1:3. Avšak stav zápasu se o minutu později zase změnil. Za vápnem se napřáhl ke střele Nicolae Stanciu a Hladký se natahoval marně. Sparta si druhý poločas zkušeně pohlídala a zvítězila konečným výsledkem 4:1.

Zdeněk Ščasný (AC Sparta Praha): "První půle byla výborná, snesla nejpřísnější měřítka. Trošku to možná vizuálně kazí druhá půle, kdy jsme to hlavně kontrolovali, ale celkem logicky, protože jsme se nikam nechtěli hnát. Přesto jsme si šance vytvořili. Rozestavení 3-5-2 jsme měli v hlavě už od začátku týdne, přiznám se, že jsme to i zkoušeli v tréninku. To jsme netušili, že i Liberec změní systém. Chtěli jsme zachovat to, abychom měli dva útočníky, a eliminovat jejich převahu ve středu hřiště. Ještě se dohrávají zápasy tohoto kola, v kabině to padlo, že máme šanci jít na první místo. Nebylo to ode mě ta motivace, Šural a ještě někdo to zmínili. Ale spíš než první místo je důležité, že jsme bodovali naplno. Že jsme potvrdili vítězství z Baníku, které bylo nesmírně cenné."

Zsolt Hornyák (FC Slovan Liberec): "V prvním poločase jsme inkasovali po našich zbytečných taktických chybách dost brzo góly. Prohrávali jsme rychle 0:3 a s mužstvem jako Sparta se pak hraje těžko. Počítali jsme s tím, že udržíme déle stav 0:0 a budeme těžit z brejků. Taktický záměr se nám moc nepodařil. Hlavně zezadu jsme dělali základní chyby v rozehrávce, především Kačaraba. Také jsem více čekal od Aaronse. Mrzí mě zbytečné vyloučení Vukliševiče, mužstvo se ale nevzdalo a ukázalo charakter. Je mi líto, že jsme inkasovali ještě čtvrtý gól. Výsledek je pro nás krutý, ale po těch hrubých chybách nás Sparta logicky potrestala. To rozestavení bylo trochu i vynucené. Myslím, že záměr 3-4-3 nebyl špatný, protože jsme věděli, že Sparta hraje 4-4-2, chtěli jsme je trochu překvapit. Ale nesmíme si dovolit takové chyby, tohle není divize. Není možné, že ligový hráč pětkrát za sebou nahraje soupeři. Hlavně ti legionáři musí přidat, musí být kvalitnější než domácí hráči."