FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Jablonec - FCSL 1:1
16.08.2015

Derby nemá vítěze. Slovan se na střelnici natahoval po výhře, nakonec bere bod

Jakub Martínek, Dominik Jakubec
Jablonec - Ve 43. Podještědském derby Slovan dlouho sahal po třech bodech. V první půli totiž zařídil vedení Kevin Luckassen a skóre 1:0 z pohledu našeho týmu vydrželo až do 90. minuty, tehdy však Vít Beneš vyrovnal. Po strhující bitvě se tak oba týmy rozešly smírně.
4.kolo, neděle 16.8.2015, 19:15, Střelnice
FK Jablonec FK Jablonec
1:1
(0:1)
FK Jablonec: Hrubý - Romera, Beneš, Pernica, Karavaev - Hübschman "C" - Greguš, Mingazov (66. Trávník), Crnkič (77. Doležal) - Pospíšil (46. Tecl), Wágner.
FC Slovan Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák - Šural, Sackey, Soungole, Kerbr - Bakoš "C" (80. Rabušic), Luckassen (67. Shala).
Branky: 90. Beneš - 42. Luckassen. ŽK: 34. Pokorný, 40. Sackey, 45. Hovorka, 60. Bakoš. Rozhodčí: Proske - Wilczek, Kríž. Synot hráči utkání: Vlastimil Hrubý - Kevin Luckassen.
Diváci: 5612

Náš tým nastoupil v neděli na jablonecké Střelnici s několika změnami. V základní jedenáctce se neobjevil kvůli střevní viróze kapitán David Pavelka, kterého protentokrát zastoupil s kapitánskou páskou Marek Bakoš. Do sestavy se nevešel ani Zdeněk Folprecht. Naopak poprvé s v základnu objevil Kevin Luckassen.

První vážnější příležitost ke skórování si připravil po třinácti minutách hry domácí Baumit. K odraženému balonu se kousek za vápnem dostal Pospíšil a gólman Koubek musel vytáhnout hodně pohotový zákrok, aby neinkasoval. Liberecká odpověď přišla o deset minut později, kdy první střelu na Hrubého vyslal Bakoš, kterému ale rána příliš nesedla a domácí brankář s ní neměl žádné problémy.

V prvním poločase byla hra dosti vyrovnaná a oba týmy se do nějakých šancí dostávaly jen sporadicky. Pořádně rušno ale bylo před brankou Slovanu v jednatřicáté minutě, kdy se na malém vápně dostal k zakončení Mingazov a jen obětavý obraný zákrok Coufala poslal balon mimo tři tyče. Na gól se čekalo na Střelnici do čtyřicáté druhé minuty. Před branku soupeře si po rohovém kopu šikovně seběhl Kevin Luckassen, který hlavičkou překonal brankáře.

Po změně stran se domácí pochopitelně snažili srovnat skóre a dvakrát během úvodní čtvrthodiny k tomu měli poměrně blízko. Nejprve Greguš vyslal do dobrého náběhu Karavajeva, ten si ale míč příliš předkopl a nevyzrál na brankáře Koubka. O chvíli později zase po standardní situaci hlavičkoval Wágner, ale také on si vylámal zuby na skvělém Koubkovi.

Hra se postupně znovu uklidnila a vyložených šancí ubývalo. Do vápna Slovanu sice přilétlo několik zajímavých centrů, ani jeden ale naši defenzivu nevylekal. V 75. minutě se zpoza vápna do balonu opřel Greguš, jeho střílený centr ale opět skončil pouze v rukavicích gólmana Koubka. Ten musel hasit také podklouznutí Davida Hovorky, od nějž se balon nebezpečně odrazil zpět do šestnáctky, strážce naší svatyně však byl u míče jako první.

Skóre se ovšem mohlo měnit také na druhé straně. Když už běžela závěrečná desetiminutovka, přiťukl Šural patičkou parádně Michaelu Rabušicovi a ten stanul před Hrubým, jablonecký brankář však dokázal míč vyrazit do bezpečí. Vyrovnat zase zkoušel Doležal, jeho pokus z otočky ale proletěl nad břevnem. Když už se pomalu zdálo, že si naši hráči vedení uhlídají, přišla pohroma. Po prudkém centru sice ještě Koubek vychytal Víta Beneše, k němu se však odrazil balon zpět a mladý obránce dokázal obloučkem vyrovnat.

To ovšem stále nebylo všechno. Michael Rabušic pronikl do vápna a pálil, Vlastimil Hrubý ho ale vychytal a mohl začít nebezpečný kontr, který však nakonec dokázal Koubek zlikvidovat. Oba soupeři se tak nakonec rozešli smírně 1:1.

Jaroslav Šilhavý (FK Jablonec): Bez ohledu na výsledek myslím, že diváci viděli dramatické utkání do posledních sekund. Obě mužstva sahala po vítězství. My jsme doháněli celý druhý poločas tu chybu, kterou jsme udělali v závěru prvního poločasu, kdy jsme dostali od Luckassena gól do šatny. Druhý poločas jsme pak měli ve své moci, byli jsme lepším týmem, hnali jsme se za vyrovnáním. Podařilo se nám to až v samém závěru. Chtěli jsem strhnout výhru na svou stranu, ale bylo tam příliš velké riziko a soupeř nás mohl potrestat. Vlasta Hrubý nás podržel. Vzhledem k vývoji utkání jsme asi ten bod získali, ale ztráta dvou bodů doma nás mrzí. Doma jsme dvakrát remizovali a venku jsme prohráli. Obhajovat výsledky z minulého ročníku je těžké a to se nám teď děje. Je v tom i částečně daň evropského poháru. Zvykáme si na to, nejsme ještě dostatečně zkušení, abychom to zvládali výsledkově lépe. Proto asi takovýhle začátek.

Jindřich Trpišovský (FC Slovan Liberec): Budu se opakovat jako s Duklou, je ve mně hrozně moc smíšených pocitů. Na jednu stranu ve mně převládají pozitivní emoce z našeho výkonu, z něhož jsem nadšen. Před některými hráči musím smeknout, protože nás provázely před utkáním obrovské problémy se skládáním sestavy. Někteří hráči byli dopoledne na kapačkách, měli žaludeční problémy. Pavelka musel odjet do nemocnice. Hráče jsme ale k dispozici měli a chtěli jsme to odehrát. Obdivuju oba stopery, kteří odehráli druhý poločas se žlutou kartou. Míň už jsem spokojen, že máme jen bod. Měli jsme k třem hodně blízko. První poločas to nebyl nic moc fotbal. Změn bylo hodně, ve středu hřiště jsme přišli o všechny tři hráče, tak jsme se chvíli hledali. Ke konci poločasu jsme se zvedli a dali jsme branku. Druhý poločas jsme se dostali pod určitý tlak, z toho rezultovaly dvě gólovky, kdy nás podržel Koubek. Ale mohli jsme také vedení navýšit. Bohužel po nešťastné situaci v 90. minutě, kdy jsme odkopávali balon a trefili soupeřova hráče, bereme jen bod. Jsem z toho smutný. V prvním kole jsme porazili Boleslav, teď jsme odehráli tři utkání a v každém z nich jsme mohli vyhrát.