FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Brno - FCSL 0:1
26.09.2018

Slovan vydřel postup proti Zbrojovce díky gólu Ševčíka z první minuty

Redakce
Liberec/Brno - Ve třetím kole MOL Cupu svěřenci trenéra Hornyáka narazili na FC Zbrojovku Brno. Brněnští hrají druhou nejvyšší ligu, a přestože neměli nejlepší vstup do soutěže, v posledních zápasech se zlepšovali. Ovšem Slovan potvrdil roli favorita a díky brance Ševčíka z 1. minuty postupuje v MOL Cupu do osmifinále.
3.kolo, středa 26.9.2018, 18:00
FC Zbrojovka Brno FC Zbrojovka Brno
0:1
(0:1)
FC Slovan LiberecFC Slovan Liberec
FC Zbrojovka Brno: Halouska - Vraštil, Pavlík, Kryštůfek, Eismann - Krejčí, Kříž (76. Bariš) - Štěpanovský (65. Jambor), Růsek, Bartolomeu - Zikl (82. Sedlák)

Náhradníci: Melichárek, Gac, Jambor, Sedlák, Lutonský, Bariš, Sukup

FC Slovan Liberec: Nguyen - Mikula, Kačaraba, Karafiát, Kerbr - Potočný, Breite, Ševčík (89. Nešický), Pešek (83. Koscelník) - Oscar - Mashike (72. Oršula)

Náhradníci: Hladký – Malinský, Oršula, Pázler, Hybš, Koscelník, Nešický

Branky: 1. Ševčík

Žluté karty: 4. Růsek, 43. Bartolomeu, 71. Eismann - 56. Potočný, 71. Mikula, 73. Ševčík, 90. Karafiát

Rozhodčí: Proske – Kotík, Boček

Hráči Slovanu se mohou radovat hned z první akce zápasu. Po povedené narážečce z levé strany se dostal až do vápna Mikula, který našel ještě lépe postaveného Petra Ševčíka. Liberecký středopolař se zkraje vápna opřel do balónu a střelou k pravé tyči překonal gólmana domácích. Domácí mohli odpovědět už v páté minutě, kdy se k odraženému balónu dostal brněnský Antonín Růsek a vypálil. S přízemní střelou ze střední vzdálenosti si ovšem Filip Nguyen poradil a vyrazil míč do bezpečí.

Liberečtí se snažili zejména o kombinační hru a k přechodu do útoku využívali kolmice na krajní obránce, zejména Jan Mikula se na své levé straně dostal k několika šancím centrovat či střílet. V první čtvrthodině se libereckým dařilo držet balón na kopačkách a kontrolovat tempo utkání, brněnská snaha o útok se setkávala s úspěšným napadáním hráčů Slovanu. V polovině prvního poločasu se hra znepřesnila, ani jednomu týmu se nedařilo prokombinovat na soupeřovu polovinu a vytvářet si šance.

Slovan ovšem brněnské nadále dobře dostupoval, a tak většina osobních soubojů vycházela v jeho prospěch. K ojedinělému střeleckému pokusu se ve 20. minutě dostala Zbrojovka, konkrétně Ladislav Krejčí, nicméně jeho pokus za hranicí vápna mířil vysoko nad, a tak mohl Filip Nguyen zůstat klidný. Iniciativu zápasu převzala na pár minut Zbrojovka a kromě několika odvrácených centrů se dostala i do našeho vápna, kde se po pádu Petera Štepanovského marně dožadovala pokutového kopu.

Ve 34. minutě se po krásné akci na levé straně dostala Zbrojovka až do vápna Slovanu. Ovšem brněnským se nadvakrát nepovedlo vystřelit na bránu a nakonec se libereckým hráčům podařilo odrazit míč na rohový kop. Ke konci poločasu Zbrojovka přitlačila a Slovan se častěji uchyloval k nedovoleným zákrokům. Po jednom takovém se v 36. minutě ze standardní situace mohl trefit Bartolomeu. Nádherný projektil mířící do šibenice Nguyen tygřím skokem zneškodnil.

Slovan si zbytek půle pohlídal, hráči Brna běhali převážně bez balónu a po nepovedeném obranném zákroku viděl druhou žlutou kartu zápasu Bartolomeu. Minutu před koncem poločasu zapomněla brněnská defenzivní řada na Mashikeho, který se v mžiku ocitl úplně sám před Halouskou. Přízemní střela bohužel neměla potřebnou razanci, a tak ji brankář Zbrojovky dokázal vyrazit.

Hráči Liberce začali druhý poločas aktivněji a Zbrojovku do ničeno nepouštěli. Naopak v 50. minutě mohl Mashike po krásném průniku po levé straně zvýšit na 2:0, jenomže střela těsně minula levou tyč Halouskouvy branky. Zbrojovka se snažila prosadit zejména ve vzduchu, centry ovšem nebyly dostatečně přesné a narážely na pečlivě zformovanou obranu Liberce.

S postupem času místy naše koncentrace polevovala a moc nechybělo, aby po hodině hry Zbrojovka srovnala utkání. Nejprve se sám před Nguyenem po centru ocitl Růsek a o necelou minutu se Brno prokombinovalo tak šikovně, že Nguyen musel řešit jak nebezpečnou střelu Krejčího, tak dorážku Zikla.

Od tohoto momentu byla Zbrojovka mírně aktivnější, a proto trenér Hornyák pozměnil sestavu a přizpůsobil ji vývoji utkání. Hra se s přibližujícím koncem vyhrocovala a z toho pramenily i žluté karty, tu viděl postupně jak Eismann s Mikulou, tak i Ševčík. Brno na nepříznivý vývoj utkání reagovalo střídáním Bariše, který nahradil v 77. minutě Kříže.

Slovan se zhruba čtvrt hodiny před koncem více zatáhl ve snaze pohlídat si jednobrankový náskok a hrozil především z brejků. Hráči Zbrojovky se dostávali pouze k centrům ze stran, které se dařilo liberecké obraně odvracet. Po dalším libereckém střídání následovala střela na branku, která ovšem přišla z velké dálky a domácí brankář s ní neměl potíže.

K základní hrací době byly přidány čtyři minuty, ve kterých hráči Slovanu drželi míč daleko od vlastní brány, aby si pohlídali vítězství, což se jim nakonec i podařilo. V samotném závěru byl sice ještě závar před brankou Nguyena, avšak Slovan si z dnešního utkání odváží čisté konto a postupuje do dalšího kola poháru.

Fotogalerie

Zobrazit kompletní fotogalerii

Zsolt Hornyák (FC Slovan Liberec): „Hráče jsem za zápas pochválil a poděkoval jim zejména za první poločas, kdy se nám podařilo dát brzo gól. Náskok jsme si pak už ve zbytku zápasu i díky Filipu Nguyenovi pohlídali. Z naší strany můžeme být tedy spokojení."

Pavel Šustr (FC Zbrojovka Brno): „Do utkání jsme vstoupili možná až přemotivovaně, nezvládli jsme první dva souboje u našeho vápna a soupeř nás za to hned potrestal. Potom nám zase chvíli trvalo, než jsme se přizpůsobili prvoligovému celku a jeho tempu hry, takže jsme ze začátku nebyli úplně ve hře. Ve druhém poločase jsme se ale zlepšili, za ten jsem hráče pochválil, nicméně gól jsme nedali a nepostoupili jsme, takže z tohoto úhlu pohledu být spokojený nemůžu, jsem naopak trochu zklamaný. V dnešním utkání se nám dařilo zejména zakládat útoky, nicméně ve finální fázi to proti takhle dobře bránícímu celku, jakým je Liberec, není vůbec jednoduché.