FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Hradec Králové 2:0
17.05.2015

Slovan zvládl duel s Hradcem a v lize se definitivně zachránil

Lukáš Michalík
Liberec - Fotbalisty našeho týmu čekal v rámci 28. kola souboj s předposledním Hradcem Králové, který na stadionu U Nisy bojoval o poslední naději na záchranu v nejvyšší soutěži. Utkání rozhodly dvě brzké branky našeho týmu, z kraje první půle se trefili Karišik a Šural. Vzhledem k vítězství Ostravy nad Českými Budějovicemi si Slovan s předstihem dvou kol zajistil prvoligovou příslušnost i pro další sezonu.
28.kolo, neděle 17.5.2015, 17:00, U Nisy
2:0
(2:0)
FC Hradec KrálovéFC Hradec Králové
FC Slovan Liberec: Hroššo – Sus (46. Coufal), Karišik, Pokorný, Fleišman (89. Djika) – Soungole – Šural, Pavelka, Frýdek – Delarge, Bakoš (73. Sackey).
FC Hradec Králové: Koubek (46. Kuciak) – Holeš, Chleboun, Plašil, Nosek – Trubač, Černý, Čermák, Malinský (61. Petrus) – Halilovič (81. Schwarz) – Vaněček.
Branky: 11. Karišik, 25. Šural. ŽK: 66. Karišik - 84. Černý. Synot hráč utkání: Josef Šural - Tomáš Koubek.
Diváci: 3529

Hráči Slovanu se snažili od první minuty diktovat tempo hry a svého soupeře zatlačili. Jako první vážněji zahrozil Frýdek, který po centru Bakoše pálil z voleje, branku ale z ostrého úhlu netrefil. Vzápětí zkoušel štěstí technickým pokusem Pavelka, ale ani jeho pokus Koubka vážněji neohrozil. O poznání více práce měl hradecký gólman s další ranou Pavelky, jenž se opřel do odraženého míče a Koubek jeho pokus s obtížemi vyrazil na roh. Exekuce rohového kopu se ujal Frýdek, jehož kroucený balón skončil na hlavě stopera Miloše Karišika, který v 11. minutě otevřel gólový účet zápasu.

Ve 25. minutě už byl náskok bílomodrých dvoubrankový. Pavelka rozehrál standardku z pravé strany přiťuknutím na Frýdka, jehož přízemní střelu Koubek neudržel a vyražený míč umístil do sítě dobíhající Josef Šural. Krátce před poločasovým hvizdem ještě na hranici velkého vápna nabil Fleišman Bakošovi, který však při střele podklouzl a balón tak netrefil ideálně. Třetí gól Slovanu mohl po centru Delarge vstřelit Frýdek, ale s jeho tvrdým projektilem z voleje si mladý brankář Koubek dokázal poradit. Hosté z Hradce v průběhu prvního poločasu brankáře Hrošša prakticky neohrozili, do kabin si tak naši hráči odnášeli zasloužené dvougólové vedení.

Poprvé musel Hroššo výrazněji zasahovat proti hlavičce Trubače, s dobře umístěným pokusem talentovaného záložníka Votroků si ale slovenský brankář bez problému poradil. V obrovské šanci se po centru z levé strany ocitl hostující Čermák, který zůstal osamocen mezi penaltou a malým vápnem, ale v pádu nedokázal svou hlavičku umístit do prostoru branky. Nedlouho na to se do dobré příležitosti řítil útočník Vaněček, ale Hroššo včasným vyběhnutím zamezil přesnějšímu zakončení hradeckého střelce. Hradečtí se po změně stran osmělili, další střelu zaznamenal střídající Petrus, jeho pokusu však scházela potřebná razance.

V 70. minutě protáhl Hrošša povedenou střelou agilní Trubač, strážce liberecké branky ale nakonec zasahovat nemusel. Pojistit vedení Slovanu mohl po zmatcích v pokutovém území Hradce opět Karišik, ale v dobré pozici jej tentokrát vychytal střídající gólman hostí Martin Kuciak. Ve zbytku utkání už žádná branka nepadla, Slovan porazil Hradec 2:0 a v nejvyšší soutěži se definitivně zachránil.

Róbert Barborík (FC Hradec Králové): V první půli náš výkon nebyl dobrý, chybělo nasazení, prohráli jsme spoustu soubojů a nevypracovali jsme si žádnou brankovou příležitost. Kromě nasazení nám chyběla také herní kvalita, měli jsme tam nějaké dva přechody, které jsme ale nevyřešili přesnou přihrávkou. Po změně stran už se na to dalo koukat, byly tam situace, které vedly k brankovým příležitostem, ale bohužel. znovu, asi ze šesti situací, které jsme si vypracovali, jsme pouze dvakrát trefili branku. To je samozřejmě málo a proto dnes z Liberce odjíždíme s porážkou.

David Vavruška (FC Slovan Liberec): Dnes byl samozřejmě nejpodstatnější výsledek, protože si nedovedu představit, že bychom tady ligu zachraňovali ještě v posledních dvou kolech. Měli jsme to ve svých rukou a teď už můžeme jít do těch posledních čtrnácti dnů trochu v klidu. Pokud jde o samotné utkání, upřímně jsem se ve skrytu duše obával, že to bude vypadat jako ve druhé půli, protože ten poslední krok bývá vždy nejtěžší a kdo nikdy nedělal sport, tak to nemůže pochopit. Mile mě překvapil nástup do prvního poločasu, byli jsme klidní na balónu, vytvářeli si šance, dali jsme dvě branky. Nicméně, opakovalo se to, co už tady v minulosti bylo, třeba s Bohemkou, nebo i v dalších utkáních, druhá půle byla z naší strany hrůzostrašná. Nechci to ale kritizovat, ani se tomu nedivím, protože kdo podobnou situaci nezažil a neví, co se v hráčích odehrává, tak to těžko pochopí. Jsem velmi rád, že jsme to takto uhráli. Kdyby mi někdo, po tom, jak jsme na tom byli, řekl, že budeme po 28. kole zachránění, tak bych mu nevěřil. Kromě jiného, Liberec v lize zachránili fanoušci. Už jsem v minulosti několikrát viděl, že jakmile fanoušci ztratí nervy, začnou se házet kameny po autobuse, začne se pískat a přestane se na fotbal chodit. To je samozřejmě obrovský problém, fanoušci by až do samotného konce nervy ztratit neměli. Proto považuji liberecké fanoušky za jedny z nejlepších, jaké jsem kdy viděl. Z mého pohledu fanoušci zasluhují absolutorium, protože nás opravdu podrželi a věřte, že nám kolikrát nebylo vůbec dobře.