FC Slovan Liberec | Nová akvizice se těší na šanci v libereckém dresu: "Chci ukázat, kdo je Baluta!"
Menu Další Zavřít Zavřít
09.09.2019

Nová akvizice se těší na šanci v libereckém dresu: "Chci ukázat, kdo je Baluta!"

Redakce
Liberec - Dnes jsme měli možnost udělat první rozhovor s nově příchozím Alexandrem Balutou. Ofenzivní záložník hovořil o tom, co od hostování očekává i jaké faktory sehrály roli při rozhodování. "Mluvil jsem s některými hráči, kteří tady působili, konkrétně mám na mysli Renata Keliće, který mluvil o klubu velmi hezky," prozradil rychlonohý Baluta.

Jaké máš první pocity z Liberce?

Doufám, že budu hrát dobře. Je to další krok, jsem hrdý, že tu můžu být. Jsem opravdu šťastný, protože mě kontaktovali a chtěli mě tady v Liberci. Těší mě to, protože znám tým, hráče i historii klubu... Mluvil jsem s některými hráči, kteří tady působili, konkrétně mám na mysli Renata Keliće, který mluvil o klubu velmi hezky. Vybral jsem si Liberec, protože si myslím, že patří k lepším týmům z ligy. Minulý rok se dostali do skupiny o titul a Slavia s nimi má vždy velké problémy. Je to pro mě velká výzva.

Bylo složité se dostat na hostování do Liberce, jak probíhala jednání?

Všichni fotbalisté, s kterými jsem mluvil, mi radili, ať jdu do Liberce, že je tu skvělé přátelské prostředí. Volal mi jak kouč Pavel Hoftych, tak i sportovní ředitel Zdeněk Koukal. Oba mi řekli, že by mě tady chtěli, protože mě znají. Já potřebuji hrát a ukázat svou kvalitu, protože ve Slavii jsem příležitost nedostával.

Byl přechod do Slavie náročný, v Rumunsku hvězda a najednou čekání na šance z lavičky?

Ano, byl. V Rumunsku jsem hrál velmi dobře a Craiova mě určitě postrádá. Byl jsem zklamaný i z toho, že jsem ztratil místo v reprezentaci, přestože jsem tam nastupoval pravidelně. Ale co je minulost, je minulost, pro mě je důležitá současnost.

Proč si myslíš, že jsi ve Slavii nedostal tolik příležitostí se ukázat?

Nevím, bylo to pro mě složité období. V Rumunsku jsem patřil k nejlepším v týmu. Vyhrál jsem pohár a rozhodl se udělat velký krok do Slavie. Od listopadu bylo moje sebevědomí nízké, protože jsem nehrál. Nerozuměl jsem tomu, i když jsem se zlepšoval, každý den jsem se učil. Nebylo to pro mě jednoduché, protože jsem byl poprvé v rámci angažmá v cizině. Ale teď se cítím dobře, sebevědomí se mi vrátilo a věřím, že odteď to už bude dobré. Chci poděkovat Liberci, že mi dali možnost sem přijít.

Proč jsi nakonec ze Slavie odešel na hostování, a je to podle tebe dobrá volba?

Ano, nikdy jsem nebyl v takové situaci, potřebuji hrát a teď jsem připravený. Bylo to šílené, protože v tréninku se mi dařilo. Bylo mi řečeno, že mi věří a chtějí mě v klubu, protože pro Slavii to bude těžký rok s hodně zápasy. Poslední den evropského přestupového okna jsem se dozvěděl, že by bylo dobré, abych odešel na hostování. Byl jsem zklamaný, ale teď musím zapomenout a soustředit se na Liberec. Chci ukázat, kdo je Baluta!

Lituješ, že nebudeš moci nastoupit za Slavii v Lize mistrů proti velkoklubům, jako je Dortmund či Barcelona?

Ano, určitě. Je to sen pro každého hráče, hrát proti takovým týmům. Ale, jak říkám, teď musím být soustředěný tady v Liberci. Doufám, že se Slavii bude dařit.

Předpokládám, že zde ve Slovanu budeš chtít Slavii ukázat, že patříš do základní jedenáctky?

Ano, jistě. Ale důležité je, abych dokázal sám sobě, že jsem dobrý hráč. Chci hrát více zápasů, ukázat svoji kvalitu na hřišti. Musím zapomenout na dobu ve Slavii, i když samozřejmě byly i pěkné momenty. Vyhrál jsem ligu, český pohár i superpohár. Byl jsem pyšný, protože tyto tři trofeje jsem nikdy nezískal. Hostování v Liberci je pro mě velkým krokem, musím ukázat to nejlepší.

Mluvil jsi již s trenérem o své roli v mužstvu?

Ještě ne, ale rád nastupuji ve středu. Toto rozhodnutí nechám na trenérovi a poté uvidíme.

Co říkáš na herní styl Liberce?

Viděl jsem několik zápasů Liberce, jeho kvalitu, nasazení a agresivitu hráčů... Myslím si, že potřebuji takové hráče blízko sebe a oni zase potřebují mě, moje kvality. Doufám, že si navzájem pomůžeme.

Jak zatím vnímáš českou ligu, co bys k ní řekl?

Česká liga rozhodně není "pohodlná" liga, musíte hrát neustále dobře a podávat kvalitní výkony. Důležitá je i agresivita a běhavost. V Rumunsku jsem hrál falešnou devítku a nebyl jsem zvyklý se vracet, spíše jsem vytvářel tlak na bránící hráče. Bylo pro mě důležité dávat a vymýšlet góly, ne bránit. Každopádně ve Slavii jsem se naučil i bránit. V Rumunsku jsem byl v rozdílné situaci než ve Slavii, byl jsem vždy na hřišti a věřili mi.

Jaké jsou tvé ambice zde na hostování?

Nejdůležitější je, že jsem tady. Budu myslet jen na Liberec, budu se snažit týmu co nejvíce pomoci. Protože nejdůležitější je právě tým, ne hráči. Jsem si jistý, že postoupíme do skupiny o titul. Věřím tomuto týmu. Musíme podávat dobré výkony.


Generální partner
Preciosa
Hlavní partneři
Pražská plynárenská T-Mobile Renomia Nike Pivovar Svijany Canis
Další partneři
A net Suez
Mediální partneři
rtm plus RCL