FC Slovan Liberec | Připomeňme si, jak si Slovan vedl v evropských soutěžích v minulosti
18.07.2013

Připomeňme si, jak si Slovan vedl v evropských soutěžích v minulosti

Dominik Jakubec
Letošní ročník evropských pohárů teprve startuje, pro Liberec to však nebude první zkušenost s nimi. Evropská minulost Slovanu je plná úspěchů i zklamání, proto si ji připomeňme.

2000: První zkušenosti

Slovan Liberec se poprvé do Poháru UEFA, předchůdce Evropské ligy, probojoval díky vítězství v Poháru ČMFS, který již také několikrát stihl změnit název na dnešní Pohár České pošty, v sezoně 1999/2000. Pro ročník 2000/2001 byl tedy nasazen do 1. kola Poháru UEFA (hrálo se vyřazovacím systémem, nikoliv ve skupinách) proti švédskému IFK Norrköping. S tímto soupeřem si ve dvojzápase dokázal poradit s celkovým skóre 4:3 (2:2, 2:1) i díky dvěma trefám dnešního sportovního ředitele klubu Jana Nezmara. Následující kolo pak bylo pro liberecké svátkem, neboť na jejich hřiště zavítal slavný Liverpool FC i s dvojicí Čechů v sestavě – Vladimírem Šmicrem a Patrikem Bergerem. Liberec tento hvězdný tým překvapit nedokázal, podlehl mu 0:1 a 2:3 a z poháru byl vyřazen. Rozhodně se však za své výkony stydět nemusel.

2001/2002: Památná jízda

Další účast v pohárové Evropě na sebe nenechala dlouho čekat, ročník 2001/2002 byl pro Slovan historicky nejúspěšnější sezonou. Paradoxem je, že do Poháru UEFA postoupil díky skvělému národnímu koeficientu z dnes až neuvěřitelného 6. místa v lize. Na úvod dokázal ve federálním derby dvou Slovanů vyřadit slovenský ŠK Slovan Bratislava, ve 2. kole však následoval ostrý test – španělský klub RC Celta Vigo. Venkovní duel nedopadl pro liberecké hráče nejlépe, prohráli v něm 1:3. V odvetě však svého soupeře zaskočili výsledkem 3:0, a tak se z postupu radoval Liberec. Pro třetí kolo byl Slovanu nalosován další soupeř ze Španělska – RCD Mallorca. Naši hráči neklopýtli ani v jednom z duelů, podařilo se jim dvakrát zvítězit 3:1 a 2:1. V osmifinále nás čekal francouzský Olympique Lyon, na jehož hřišti vybojoval Liberec v prvním duelu nadějnou remízu 1:1. V odvetě se hrál vyrovnaný zápas, po prvním poločase byl stav opět 1:1, v závěrečné čtvrthodině však liberečtí dokázali třikrát skórovat a odveta tak skončila výsledkem 4:1 pro domácí. Spanilou jízdu Slovanu zastavil až ve čtvrtfinále německý velkoklub BV Borussia Dortmund. Náš tým musel domácí zápas odehrát v Praze na Letné, protože stadion U Nisy neodpovídal tehdejším regulím pro čtvrtfinále evropských pohárů. První duel skončil 0:0, stejný výsledek svítil na světelné tabuli i o přestávce uprostřed zápasu v Dortmundu, ve druhém poločase však Borussia dokázala čtyřikrát skórovat, celkový výsledek dvojzápasu tak byl až nezasloužených 0:4. V základní sestavě Dortmundu nastoupila i česká dvojice Tomáš Rosický a Jan Koller, druhý jmenovaný se na vyřazení Liberce podílel jedním gólem. Náš přemožitel nakonec skončil své tažení ve finále, kde nestačil na nizozemský Feyenoord Rotterdam. Zlatým hřebem této úspěšné pohárové sezony byl úspěch na domácí frontě. Jako první mimopražský tým v historii samostatné české fotbalové soutěže vybojoval Slovan v dramatickém finiši sezony titul a mohl se tak těšit na 3. předkolo Ligy mistrů.

2002: Klepání na brány Ligy mistrů

V ročníku 2002/2003 se Slovan poprvé pokusil proklouznout do milionářské soutěže. Štěstěna se však k němu při losování soupeře pro předkolo Ligy mistrů obrátila zády, los mu určil za soupeře italský velkoklub AC Milan. Z Itálie Liberec odjížděl s hratelnou porážkou 0:1, v odvetě pak soupeře sice dokázal porazit 2:1, kvůli pravidlu o vstřelených venkovních gólech však po celkovém výsledku 2:2 postoupil favorizovaný Milan. Zajímavostí je, že tento celek nakonec ve finále Ligy mistrů porazil další italský klub, Juventus Turín, a tak se náš přemožitel stal i jejím celkovým vítězem. Na Slovan čekala opět „pouze“ účast v Poháru UEFA. V prvním kole si dokázal poradit s gruzínským týmem FC Dinamo Tbilisi po výsledcích 3:2 a 1:0. V následujícím kole byl Liberci soupeřem anglický celek Ipswich Town FC, který sice v ročníku 2001/2002 sestoupil z anglické Premier League, byl však oceněn cenou za Fair Play, která zaručovala účast v Poháru UEFA. Po zápasech 0:1 a 1:0 dokázali hráči Slovanu zvítězit v penaltovém rozstřelu. Jejich cesta evropskými poháry skončila ve 3. kole na řeckém klubu Panathinaikos FC, který nejprve U Nisy remizoval 2:2 a doma tento výsledek potvrdil vítězstvím 1:0.

2003-2005: Intertoto Cup

V následujících ročnících se Liberci nedařilo skončit v lize na pozicích zaručujících účast v jednom z hlavních evropských pohárů, musel o ni tedy bojovat v letním Intertoto Cupu. Tato soutěž umožňovala nejprve třem, v ročnících 2006-2008 dokonce jedenácti klubům, které se svou pozicí v lize nekvalifikovali do evropských soutěží, vstup do Poháru UEFA. V letech 2003, 2004 a 2005 se Liberec pokoušel tímto způsobem projít do pohárové Evropy, jeho cesta však vždy skončila před její branou. Nejprve ztroskotal v semifinále na FC Schalke 04 poté, co vyřadil irský Shamrock Rovers FC a španělský Racing Santander. O rok později nejprve vyřadil slovenskou Dubnici, následně v prodloužení triumfoval na půdě nizozemského klubu Roda Kerkrade a poradil si i s francouzským Nantes Atlantique, plány mu však ve finále opět zkřížilo německé Schalke. V ročníku 2005 pak sice nejprve postoupil po dvou jasných vítězstvích přes izraelský Beitar Jeruzalém, v dalším kole se však Liberci za předchozí vyřazení pomstila Roda Kerkrade. Právě v sezoně 2005/2006 však Liberec od prvního kola ovládl domácí soutěž a zajistil si tak druhý titul mistra Gambrinus ligy, čímž dostal další možnost bojovat o postup do Ligy mistrů.

2006: Druhý pokus o Ligu mistrů

V ročníku 2006/2007 se tak Liberec konečně opět mohl radovat z Evropských pohárů. Soupeřem Slovanu ve 3. předkole milionářské soutěže určil los ruský Spartak Moskva. Domácí zápas skončil bezbrankovou remízou, šance obou týmů pro odvetu byly tedy vyrovnané. Spartak otevřel v prvním poločase skóre, a když byl na začátku druhého poločasu po kontroverzní druhé žluté kartě vyloučen Tomáš Zápotočný, zdálo se, že si moskevský tým náskok uhlídá. V 71. minutě však ve vápně fauloval unikajícího Zbyňka Pospěcha jeden z českých hráčů v dresu Spartaku Martin Jiránek a Ivan Hodúr se z penalty nemílil. Rozhodující úder však libereckým zasadil v 78. minutě Pavljučenko a i přes několik dalších šancí v závěru se z jistých 110 miliónů za postup do základní skupiny radoval ruský klub. Zajímavostí je, že vyřadit Slovan pomohl svými výkony i druhý Čech v sestavě Spartaku – aktuální kapitán libereckého týmu, Radoslav Kováč. Na Slovan tak opět zbyla účast v Poháru UEFA. V prvním kole si poradil se srbským velkoklubem Crvenou Zvezdou Bělehrad, zvítězil nejprve 2:0 doma a následně 2:1 venku. V novém formátu Poháru UEFA, kdy se hrálo ve skupinách o pěti týmech systémem každý s každým jednou, byl Liberec nalosován do silné skupiny s portugalskou Bragou, španělskou Sevillou, nizozemským AZ Alkmaar a švýcarským Grasshopper Club Zürich. Nestačil pouze na Bragu, po remíze se Sevillou a výhře nad Grasshoppers bojoval v posledním zápase na nizozemské půdě o postup, v 89. minutě však Slovan přišel o vedení 2:1 a po remíze skončili ve skupině na čtvrtém, tedy prvním nepostupovém místě. O síle skupiny svědčí i fakt, že v jakékoliv z dalších skupin tohoto ročníku by zisk 5 bodů stačil na postup do jarní části. Bohužel to byla dosud poslední liberecká účast v hlavní části evropských pohárů.

2007-2011: Série neúspěchů

V roce 2007 se Liberec opět pokoušel probít do Poháru UEFA přes Intertoto Cup, hned ve 2. kole této soutěže však překvapivě nestačil na kazašský FK Tobol Kostanaj a po zápasech 1:1 a 0:2 pro něj naděje na evropské poháry skončila. Podobně rychlý průběh měla i účast ve 2. předkole Poháru UEFA v následující sezoně, kdy Slovan vypadl se slovenskou Žilinou, které podlehl dvakrát 1:2.

V sezoně 2009/2010 Slovan zažil své nejspíše dosud největší selhání v evropských soutěžích. V prvním ročníku Evropské ligy, která nahradila Pohár UEFA, nejprve poměrně klidně vyřadil lichtenštejnský klub FC Vaduz po výhrách 2:0 a 1:0. V následujícím kole mu bylo soupeřem nevyzpytatelné FC Dinamo Bukurešť. Venkovní zápas ovládli nejprve hráči Slovanu, dostali se do vedení 2:0, načež v 88. minutě ovládli zápas domácí fanoušci, po jejichž výtržnostech byl duel předčasně ukončen a kontumován na výsledek 3:0 pro Slovan. Nikdo nečekal, že by rumunský celek mohl takto nepříznivý stav zvrátit, trenér Dinama dokonce vyměnil 8 hráčů základní sestavy! Bukurešť však proti všem očekáváním Liberec přehrála a v 82. minutě skórovala svůj třetí gól, což znamenalo, že zápas půjde do prodloužení. V něm žádný další gól nepadl, rozhodovali tedy penalty, v nichž bylo nakonec po výsledku 8:9 šťastnějším týmem rumunské Dinamo. Po tomto zklamání následovaly dva roky bez evropských pohárů, naději nám však dal zisk třetího ligového titulu v sezoně 2011/2012.

2012: Náročný třetí pokus

V následující sezoně však nevedla cesta Slovanu do Ligy mistrů přes pouhé jedno předkolo, jako při předchozích účastech v boji o nejprestižnější soutěž, pro postup by musel projít přes tři předkola. Ve 2. předkole čekal Liberec kazašský mistr, Šachtar Karaganda. Karagandu Slovan vyřadil po zápasech 1:0 a 1:1 po prodloužení, v dalším předkole však již hráči Liberce nestačili na silnou CFR Kluž, čímž se i třetí sen o Lize mistrů rozplynul. Rumunský celek nakonec ukončil své tažení touto soutěží až ve skupině, těsně přišel o účast v osmifinále milionářské soutěže, předtím si však připsal cenný skalp Manchesteru United na jeho stadionu. Liberec následně v posledním předkole Evropské ligy narazil na silný FK Dněpr Dněpropetrovsk. V domácím zápase byl v úvodu soupeř aktivnější, nakonec však dokázal Liberec na poslední chvíli zachránit naději vyrovnáním na 2:2. V odvetě byl za stavu 1:0 pro domácí sporně vyloučen Jan Nezmar, v 59. minutě navíc Dněpr zvýšil na 2:0 a vše směřovalo ke klidnému vítězství pro ukrajinský klub. Michal Breznaník a Renato Kelič však dokázali vyrovnat na 2:2 a dát Slovanu přeci jen naději. Dněpr sice nakonec udolal Liberec 4:2, Slovan se však z pohárů poroučel po dobrém výkonu se vztyčenou hlavou.

2013: Návrat do Evropy?

V tomto ročníku se Slovan pokusí přerušit dlouhou sérii bez postupu do hlavní části evropských pohárů, prvním soupeřem mu bude lotyšský klub Skonto Riga. Tento soupeř má na kontě již 16 titulů z lotyšské nejvyšší fotbalové ligy, což je vzhledem k faktu, že jako samostatná soutěž vznikla lotyšská liga teprve v roce 1991, opravdu skvělá bilance. Podobně jako Slovan se již vícekrát neúspěšně pokoušel probít do základní skupiny Ligy mistrů. Zároveň půjde o souboj dvou velmi mladých týmů. Rozhodně tedy je na co se těšit. Pro Slovan však není 2. předkolo cílem, rád by proklouzl alespoň do skupinové části Evropské ligy. Přijďte je podpořit v odvetném zápase 2. předkola již ve čtvrtek 25. srpna na stadion U Nisy!