FC Slovan Liberec | Z historie Podještědského derby: Ofenzivní hody na jaře 2010
16.11.2016

Z historie Podještědského derby: Ofenzivní hody na jaře 2010

Dominik Jakubec
Liberec - V dalším díle série, během níž si připomínáme památná Podještědská derby, se zaměříme na branky. V sezoně 2009/10 nasázel Slovan svým rivalům hned čtyři a v parádní ofenzivní podívané se radoval z vítězství 4:2.
Také Podještědská derby mnohokrát přinesla velké množství branek. Například v mistrovské sezoně 2001/02 dokázal Slovan porazit své rivaly dvakrát 3:0, stejným výsledkem pak ovládli derby v historii ještě dvakrát. Jablonec takto vysokým rozdílem skóre zvítězil pouze jedinkrát.

V roce 2002 zase fanoušci viděli hned šest gólů. Slovan už po dvaceti minutách vedl dokonce 3:0, přesto tehdy zápas skončil remízou 3:3. Pouze dvakrát se však jeden z týmů dokázal prosadit více než třikrát. Pokaždé se o to postarali právě naši hráči.

V sezoně 2013/14 naši hráči v semifinále Poháru české pošty porazili Jablonec na domácí půdě 4:3, což je nejvíce branek, kolik v jednom Podještědském derby padlo. Tehdy však Slovan po kontroverzní odvetě z poháru vypadl. Také v lize skóroval v derby čtyřikrát pouze náš tým.

Šest gólů během 46 minut

Stalo se tak 28. března 2010. Na podzim tehdy Jablonec na své půdě zvítězil 2:1, Slovan tak chtěl rivalům tuto porážku vrátit. A to se také povedlo. V poněkud pozměněné sestavě, kdy například tradiční stoper Renato Kelič naskočil na postu defenzivního záložníka, nabídli naši hráči fanouškům gólové hody.

Už v sedmé minutě posadil Petr Papoušek přesný centr na hlavu Jana Nezmara a ten hlavičkou k vzdálenější tyči otevřel skóre. Po čtvrthodině však brankáři Zichovi míč vypadl přímo ke kopačkám Davida Lafaty a ten se svým pokusem do prázdné branky nemýlil. Už za šest minut se skóre znovu měnilo. Keričova přihrávka prošla trestuhodně snadno velkým vápnem a Bořek Dočkal se levou nohou trefil k tyči.

Fanoušci se museli opravdu bavit. Ve 37. minutě dostal Kerič přihrávku do úniku, nicméně zdálo se, že se v pohybu zbrzdil a nedokáže zakončit. K překvapení všech včetně brankáře Frydrycha však dokázal míč parádně technicky nasměrovat až do sítě. A sotva o minutu později Lafata hlavičkoval z dorážky za Zichova záda.

Po poločase tak Slovan vedl 3:2. A skóre stále nebylo uzavřeno. V první minutě druhé půle šel Kerič do souboje s obráncem Zábojníkem, který chtěl hlavou přiťuknout míč brankáři. Ten však vyběhl z branky a míč prosvištěl nad jeho rukavicemi až do brány. Přestože ofenzivní podívaná pokračovala, skóre se na celkových šesti brankách již zaseklo. Slovan tak tehdy opět prodloužil svou domácí neporazitelnost v Podještědském derby a udělal svým příznivcům pořádnou radost.

FC Slovan Liberec – FK Baumit Jablonec 4:2 (3:2)