FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Olomouc - FCSL 2:0
27.08.2023

Slovan se proti Olomouci nedokázal prosadit a prohrál 0:2

Šimon Knopp
Olomouc/Liberec - Liberečtí fotbalisté nastoupili v šestém kole české nejvyšší soutěže proti Olomouci. V sestavě chyběl záložník Frýdek, který si v minulém utkání poranil koleno, a Slovanu se směrem do útoku příliš nedařilo. Domácí ve druhém poločasu využili penaltu a následně i rohový kop, čímž odskočili do dvoubrankového vedení. Slovanu se nepodařilo na průběh utkání zareagovat a z Hané si odváží porážku 0:2.
6.kolo, neděle 27.8.2023, 15:00
SK Sigma Olomouc SK Sigma Olomouc
2:0
(0:0)
FC Slovan LiberecFC Slovan Liberec
SK Sigma Olomouc: Macík - Chvátal, Beneš, Pokorný, Zmrzlý - Fortelný (60. Zorvan), Breite (C) (81. Sláma), Pospíšil - Navrátil (90. Kramář), Juliš (80. Muritala), Vodháněl

Náhradníci: Trefil - Šíp, Amasi, Zorvan, Muritala, Sláma, Kramář, Matys, Přichystal

FC Slovan Liberec: Vliegen - Mikula (C), Chaluš, Pourzitidis - Fukala (63. Rabušic), Varfolomejev (63. Červ), Doumbia (83. Lexa), Preisler (63. Penner) - Ghali - Kulenović, Tupta (72. Hudák)

Náhradníci: Bačkovský - Prebsl, Lehoczki, Červ, Lexa, Hudák, Penner, Rabušic

Branky: 54. Juliš (pen.), 65. Pokorný

Žluté karty: 45+3. Breite, 73. Pospíšil, 82. Muritala - 38. Doumbia

Rozhodčí: P. Hocek - I. Nádvorník, P. Kotalík; VAR: T. Kocourek;, AVAR: O. Pechanec

Slovan hrající v bílých dresech nevstoupil do utkání špatně a v úvodních minutách byl častěji v držení míče. Přesto se k první nebezpečnější střele dostala Sigma, když Vodháněl zpoza vápna netrefil o několik centimetrů pravou tyč liberecké branky. Na druhé straně vyslal přízemní pokus Doumbia, ovšem Macík si s ním dokázal nadvakrát poradit. Následovala pasáž hry, ve které ani jeden z týmů neměl výrazněji navrch. Zajímavou příležitost ke skórování měl po standardní situaci aktivní Vodháněl, ale trefil pouze postavenou zeď libereckých fotbalistů.

Slovan se obtížně dostával do vápna soupeře, a proto několikrát zkoušel zaměstnat brankáře Sigmy střelami z dálky. Nejlepším pokusem se prezentoval Kulenović, jenž vyslal tvrdou střelu na zadní tyč, Macík byl připraven. Ke konci první půle se do rychlého brejku hnal Ghali společně s Tuptou. Druhý jmenovaný nakonec celou akci zakončil, bohužel jeho střela postrádala razanci a skončila pouze uprostřed branky, kde byl připravený gólman domácích. Do kabin se tak odcházelo za nerozhodného stavu.

Do druhého poločasu aktivněji vstoupila Olomouc. Nejprve zakončoval po rohu Beneš, ale z voleje trefil jen jednoho z obránců. Následovala šance Vodháněla, olomoucký ofenzivní hráč postupoval ze strany sám na Vliegena, avšak těsně před zakončením ztratil kontrolu nad míčem a nepodařilo se mu ohrozit libereckou branku. V 53. minutě hlavní sudí odpískal Varfolomejovi ruku ve vápně a penalty se ujal Lukáš Juliš. Olomoucký útočník „poslal“ Vliegena na druhou stranu a otevřel gólový účet zápasu, 1:0. V šedesáté páté minutě po rohovém kopu zůstal volný Jakub Pokorný a z voleje trefil prostor mezi třemi tyčemi, 2:0.

V 70. minutě zahrozil Slovan, když po rohu zakončoval Kulenović. Liberecký útočník byl možná trochu překvapený, že k němu míč prolétl a Macíka slabým pokusem příliš nevyděsil. V další šanci se objevil až pár minut před koncem Chaluš, ale jeho tvrdá rána skončila mimo. Slovanu se ani v závěru utkání nepodařilo na soupeře vyvinout větší tlak, a tak nakonec z Hané odjíždí s porážkou 0:2.

Fotogalerie

Zobrazit kompletní fotogalerii

Václav Jílek (SK Sigma Olomouc): „Náročný zápas, náročné podmínky... Špatný vstup do utkání, celkově první poločas z naší strany nepodařený. Soupeř lépe kombinoval, držel balón, měl odražené míče a byl aktivnější. První poločas byl hodně sterilní, tuším bez střely na branku soupeře. Sice Liberec neměl asi žádnou vážnější situaci, ale dobré to nebylo. Do druhé půle jsme změnili trochu postavení v rozehrávce, výše posouvali krajní obránce, rychle otáčeli hru a tlačili se více do zakončení. Celkově byla změna v pojetí a hráči to dobře akceptovali. Myslím si, že druhý poločas jsme hráli velmi dobře. Co se týče druhého poločasu jedná se o zasloužené vítězství, byť obě branky padly ze standardních situací. Porazili jsme silného soupeře, z našeho pohledu se jedná o kvalitní tři body.“

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Samozřejmě jsem zklamaný, protože si myslím, že hlavně první poločas jsme podali dobrý výkon. Měli jsme nějaké personální problémy se složením mužstva, i přes změny byl výkon docela dobrý. Domácím jsme za první půli nedovolili vystřelit na bránu. Bohužel už delší dobu nás trošku limituje taková lepší finální fáze. To znamená kvalita centrů, finální přihrávky, timing, náběh i zakončení. Tohle byl náš problém i v první půli... Proč jsme ten zápas ztratili? Myslím si, že to bylo kvůli našemu vstupu do druhé půle. Úplně si to nedokážu vysvětlit, že jsme začali tak pasivně. Celý poločas jsme se bavili o tom, abychom navázali a byli aktivní. Za pět minut byla dvě zakončení a pak z toho rekrutovala penalta. Domácí se dostali do vedení, my jsme s tím chtěli něco udělat a oživit to, ale dostali jsme gól ze standardky. Dvougólové vedení už pro domácí bylo dostačující, uklidnili se a my jsme neměli náboje k tomu, abychom s tím ještě něco v závěru udělali. Vzhledem ke druhé půli je bohužel vítězství domácích asi zasloužené.“