FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Lech Poznaň - FCSL 1:3
01.07.2023

Slovan dokázal v přípravě porazit polský Lech Poznaň 3:1

Šimon Knopp
Poznaň/Liberec - Ve třetím přípravném utkání nastoupili liberečtí fotbalisté proti soupeři z polské nejvyšší ligy. Zápas proti Lechu Poznaň začal lépe Slovan, když ve 34. minutě otevřel skóre Chaluš. Polský tým dokázal sice ve druhé půli srovnat, ale následně se trefili Horský a Rabušic a upravili na konečných 3:1 ve prospěch Slovanu. Svěřenci Luboše Kozla si tak v přípravě připisují cennou výhru proti kvalitnímu soupeři.
Příprava, sobota 1.7.2023, 11:00, Poznaň
KKS Lech Poznaň KKS Lech Poznaň
1:3
(0:1)
KKS Lech Poznaň:

1. poločas: Bednarek - Pereira, Czerwiński, Milić, Kukułka - Ba Loua, Murawski (C), Dziuba, Wilak - Amaral - Sobiech

2. poločas: Mrozek - Borowski, Tomaszewski, Tudruj, Gurgul - Wolski, Dudek, Czekała, Pietrzak - Nadolski - Pacławski

FC Slovan Liberec: Vliegen (46. Bačkovský) - Prebsl, Chaluš (60. Govaers), Pourzitidis - Ghali (46. Lehoczki), Doumbia (60. Lexa), Frýdek (46. Višinský), Varfolomejev (46. Polyák), Mikula (C) (60. Hudák) - Tupta (60. Rabušic), Kulenović (46. Horský)

Náhradníci: Bačkovský - Polyák, Lexa, Hudák, Govaers, Lehoczki, Višinský, Rabušic, Horský

Branky: 56. Nadolski - 34. Chaluš, 72. Horský, 84. Rabušic

Záznam utkání:

Slovan hrající v bílých dresech působil od prvních minut utkání aktivně. Jedno z prvních zakončení si připsal navrátilec do sestavy Tupta, ovšem jeho pokus byl zablokován a následoval pouze roh rozehraný nakrátko, který nepřinesl pro brankáře Bednarka vážnější ohrožení. V desáté minutě vyslal nebezpečnou střelu zpoza vápna Ba Loua. Jeho zatočený pokus na zadní tyč těsně minul branku Vliegena. Ve 26. minutě postupoval do dobré šance Kulenović, nakonec se rozhodl z hranice vápna vystřelit, ale nebyl přesný a bránu pouze přestřelil. Na druhé straně se snažil zahrozit Sobiech. Po výborné přihrávce se útočníku Lechu ocitl sám ve vápně, ale než stihl zakončit, skvělým skluzem ho zablokoval Varfolomejev.

První gól jsme viděli ve 34. minutě, když Slovan využil rychlého brejku. Celou akci vedl Tupta, který zužitkoval libereckého přečíslení a přihrál ve vápně Frýdkovi. Liberecký záložník viděl ještě volného Matěje Chaluše, který až z obrany podpořil rychlý útok, a předložil mu balón do ideální pozice před polským brankářem. Urostlý obránce nabízenou možností nepohrdl a otevřel skóre zápasu, 0:1. V závěru poločasu vyzkoušel ještě pozornost Bednarka Frýdek, nicméně střelu směřující na břevno brankář Lechu dokázal vyrazit.

Trenér van der Broom vyslal do druhé půle kompletní novou jedenáctku, zatímco Luboš Kozel udělal pouze čtyři změny. Nový muž mezi třemi tyčemi na straně polského týmu, Mrozek, musel řešit první nepříjemnou situaci už v 50. minutě. Z úhlu vyslal tvrdou střelu Tupta, brankář Lechu Poznaň ale včas zareagoval a míč vyrazil. V 56. minutě se do útoku dostal Pacławski, kterému se ještě podařilo najít zcela volného Aleksandera Nadolskiho. Polský ofenzivní hráč si s otevřeným prostorem skvěle poradil a ve vápně usměrnil míč za Bačkovského záda, 1:1. O pár minut později jsme viděli hezkou akci v podání Lexy a Višinského. Druhý jmenovaný zakončoval centr ve vápně, ale z dobré pozice střelou z voleje branku minul.

Další rychlou akci se zakončením předvedl Slovan v 70. minutě. Rabušic ve vápně ještě sklepl míč pro rozběhnutého Lexu, ten hledal pravý růžek soupeřovi branky, bohužel přestřelil. Aktivita Slovanu se přeci jen vyplatila. Rabušic dokázal udržet míč ve vápně a předal ho Lexovi. Mladý záložník ještě prodloužil na Filipa Horského, který se neukvapoval a tvrdou ranou od tyčky rozvlnil síť, 1:2. Následně mohl Višinský ještě vedení Slovanu zvýšit, když postupoval po výborné přihrávce sám na gólmana. Rozhodl se pro zakončení po zemi na zadní tyč, ale bránu netrefil.

Liberečtí fotbalisté se i nadále snažili hrozit směrem do útoku a v 84. minutě se dočkali třetího gólu. Volný přímý kop rychle rozehrál Višinský a přízemní přihrávkou našel ve vápně Michaela Rabušice. Ten se odpoutal od bránícího hráče a střelou z voleje usměrnil k pravé tyči. Minutu před koncem měl možnost snížit Nadolski. Fotbalista Lechu Poznaň vyslal prudkou a nepříjemnou ránu zhruba z dvaceti metrů. Bačkovský měl dobrý výhled a jeho pokus vyrazil. Další gólovou akci jsme v utkání neviděli a Slovan dokázal ve třetím přípravném utkání porazit Lech Poznaň 3:1.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Musím být spokojený. Za prvé jsme vyhráli a za druhé si myslím, že výkon byl poměrně dobrý, až asi na prvních patnáct minut druhé půle. První poločas byl samozřejmě kvalitnější, domácí měli takovou silnější sestavu. My jsme se jim vyrovnali a myslím si, že naše vedení bylo i zasloužené, po krásném gólu z rychlého protiútoku. Start druhého poločasu se nám nepovedl. Asi jsme mysleli, že když soupeř vystřídal a dal do hry mladší hráče, že to bude jednoduché. Koledovali jsme si, až jsme dostali gól. Ale jsem rád, že když jsme v šedesáté minutě prostřídali naši mladou generaci, méně zkušené hráče, tak jsme dokázali v té fázi zápasu strhnout vedení na svoji stranu a vyhrát. Jsem rád, že i když je to daleko, tak jsme sem jeli. Byla to velmi užitečná konfrontace a náš výkon nebyl špatný.“