FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Jihlava 0:2
07.07.2023

Slovan nestačil v přípravném utkání na Jihlavu a prohrál 0:2

Šimon Knopp
Liberec/Nymburk - Liberečtí fotbalisté sehráli poslední přípravné utkání před odjezdem na soustředění poblíž německo-rakouských hranic. Na hřišti v Nymburku nastoupili proti druholigové Jihlavě. Svěřenci Luboše Kozla bohužel nenavázali na výsledkově povedený zápas proti Varnsdorfu a s týmem z Vysočiny prohráli 0:2.
Příprava, pátek 7.7.2023, 11:00, Nymburk
0:2
(0:1)
FC Vysočina JihlavaFC Vysočina Jihlava
FC Slovan Liberec:

První poločas: Vliegen - Fukala, Mikula, Plechatý, Govaers, Pourzitidis - Doumbia, Beran Š. - Tupta, Kulenović, Penner

Druhý poločas: Vliegen - Plechatý, Chaluš, Mikula - Ghali, Varfolomejev, Beran Š. (60. Rabušic), Frýdek, Preisler - Horský, Višinský

FC Vysočina Jihlava:

První poločas: Jágrik – Svoboda, Vedral, Tombull, Farka – Pešek, Lacko – Ogiomade, Miška, Franěk – Araujo-Wilson

Druhý poločas: Jágrik – Chytrý, Piško, Tombull, Záhradnik – Vítek, Tureček – Fila, Miška, Selnar – Tall

Branky: 36. Franěk, 56. Fila

Do první šance utkání se propracoval v 7. minutě Penner, který využil své obratnosti a rychlosti. Přešel z křídelního prostoru až do vápna a stanul tváří v tvář brankáři. Jeho střelu z úhlu ale Jágrik vyrazil. Záhy zahrozila i Jihlava ve žlutých dresech, když vysunula presink a získala míč po nepřesné rozehrávce liberecké defenzivy. Byla z toho velká tutovka, když se jeden z útočníku Jihlavy objevil sám před Vliegenem. Ovšem belgický gólman předvedl skvělý zákrok a míč za záda nepustil. Další zakončení na bránu si připsal v 18. minutě aktivní Tupta, jeho tvrdý pokus vyrazil brankář Jihlavy na roh.

Fotbalisté z Vysočiny si další šanci vypracovali ve 25. minutě, na kraji vápna zakončoval Araujo-Wilson. Vliegen střelu viděl a dokázal ji vyrazit na roh. Po něm přišly menší zmatky na malém vápně, které řešil razantním odkopem Plechatý. Jako první se dočkala gólu Jihlava. Po přesné přihrávce do vápna od Ohiomadeho se ocitl sám před brankářem Tomáš Franěk. Ve velké šanci nezaváhal a otevřel skóre utkání, 0:1. Slovan mohl odpovědět ve 43. minutě, Kulenović se prosadil po křídle a zakončil. Jeho vyražený pokus si našel Fukala, ale nedokázal míč usměrnit do odkryté brány.

Druhou půli lépe načala Jihlava, která v 56. minutě odskočila již do dvoubrankového vedení. Dlouhý centr si zpracoval Lukáš Fila a nekompromisní ranou zpoza vápna zvýšil vedení svého týmu, 0:2. Následovala pasáž hry, ve které se ani jednomu z týmů nedařilo najít klid na míči a většina akcí končila nepřesnostmi v rozehrávce. V 81. minutě táhl brejk dva na jednoho Rabušic. Bohužel z celé akce bylo pouze zakončení Frýdka, které trefilo jednoho z bránících fotbalistů.

Velkou příležitost zahodil sedm minut před koncem Rabušic. Liberecký útočník se po centru z levé strany objevil nikým nehlídaný ve vápně. Hlavičkový pokus se snažil zamířit mezi tři tyče, ale to se mu nepovedlo a následoval pouze odkop od brány. Další nebezpečný pokus na brankáře Jihlavy vyslal po standardní situaci Frýdek, avšak ani on neuspěl. V 87. minutě ztratil Chaluš míč a střídající Tall mohl postupovat sám na brankáře. Vliegenovi se snažil udělat kličku, ale upadl a dožadoval se penalty. Té se od rozhodčího nedočkal a pokračovalo se za nezměněného stavu.

Ve zbytku utkání jsme již další branku neviděli a Slovan s Jihlavou prohrál 0:2. Zatímco první poločas nám nabídl hru nahoru dolů s několika šancemi na obou stranách, ve druhé polovině utkání bylo k vidění mnoho soubojů a nepřesností směrem do ofenzivy.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Dnes nemůžu být spokojený, protože jsme prohráli. Na druhou stranu si myslím, že to byla velmi užitečná prověrka, protože proti nám stál velmi namotivovaný soupeř. My jsme dnes byli asi v největší fázi únavy, ukončili jsme takovou tu fyzickou část přípravy. Prali jsme se s tím. Dnes mi to ukázalo kromě fotbalových věcí i morál hráčů, jak se s tím kdo vyrovnal. Z tohoto pohledu to bylo užitečné... Co se týče výkonu. První půle si myslím byla nahoru dolů. Šancí bylo hodně, ale my jsme prohráli zaslouženě, protože Jihlava byla efektivnější. Dokázala dát dvě branky, my bychom nedali gól asi ani do půlnoci. Prohrát v přípravě někdy nevadí, ale dnes nám to přineslo zjištění, kdy toho mají hráči plné brýle a musí se s tím prát. Někdo lépe, někdo hůř."

David Oulehla (FC Vysočina Jihlava): „Šlo o velmi dobrý zápas ve vysokém tempu. Obě celky se snažily hrát aktivně a útočně. Myslím si, že diváci viděli krásné utkání. V prvním dějství jsme si vytvořili hodně brankových příležitostí, ovšem vstřelili jsme jen jednu branku. Po přesném centru do vápna od Marvise Ogiomadeho se ocitl sám před brankářem Tomáš Franěk. Ve velké šanci nezaváhal a míč uklidil k tyči. Měli jsme i další příležitosti, ale v těch jsme selhali. I proto pořád nemohu být spokojen s naší produktivitou. Situace prostě musíme řešit lépe. Ale i Liberec měl samozřejmě šance. Šlo o vyrovnaný zápas.“