FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Karviná 1:0
09.03.2024

Slovan vyhrál proti Karviné 1:0, rozhodl Rabušic

Adam Žatečka
Liberec - V rámci 24. kola FORTUNA:LIGY přivítal Slovan fotbalisty z Karviné. V utkání začali aktivněji Liberečtí, ale k zakončení se dlouho nedostali. To ale ani Karviná a první poločas skončil nerozhodně 0:0. I po přestávce byl Slovan tím týmem, který určoval ráz utkání, vstřelit branku ale dlouho nedokázal. Vysvobození přišlo až v 84. minutě, kdy byl nařízen pokutový kop, po ruce v karvinském vápně. K jeho rozehrání se postavil Michael Rabušic a přízemní střelou rozhodl o tom, že Slovan dokázal zvítězit 1:0.
24.kolo, sobota 9.3.2024, 15:00, Stadion u Nisy
1:0
(0:0)
MFK KarvináMFK Karviná
FC Slovan Liberec:

Vliegen - Prebsl, Chaluš, Mikula (C) - Penner (72. Preisler), Žambůrek, Varfolomejev (55. Pourzitidis), Ghali - Kok (55. Višinský), Kulenović (82. Rabušic), Tupta (82. Horský)

Náhradníci: Hasalík - Lehoczki, Pourzitidis, Fukala, Preisler, Lexa, Hudák, Višinský, Horský, Rabušic

MFK Karviná:

Holec - Krčík, Svozil (C), Bergqvist - Memić (85. Raspopović), Boháč, Čavoš (85. Traore), Moses (87. Iván), Fleišman - Regáli (61. Adeleke), Doležal

Náhradníci: Ciupa - Traore, Iván, Ražnatović, Raspopović, Adeleke, Vinicius, Čurma

Branky: 84. Rabušic z pen.

Žluté karty: 76. Prebsl, 90+2. Vliegen - 30. Svozil, 59. Bergqvist, 60. Memić

Rozhodčí: S. Volek - L. Machač, P. Líkař; VAR: J. Machálek, AVAR: J. Kříž

Diváci: 1831

Liberec začal aktivně a svého soupeře od začátku dostával pod tlak. První nebezpečné zakončení si připsal Prebsl. Po autovém vhazování a následné přihrávce Tupty se liberecký stoper za vápnem opřel do míče. Tvrdá rána ale skončila těsně vedle levé tyče. Další gólovou příležitost si připravili fotbalisti Karviné až pět minut před koncem poločasu. Po rohu z pravé strany chtěl centrovat Čavoš, ale místo toho mu sjel míč po kopačce a stáčel se do brány. Vliegen byl pozorný a nakonec se překvapit nenechal. V samotném závěru utíkal sám na brankáře Tupta. Holec si počkal a jeho střelu na zadní tyč vychytal. Pomezní rozhodčí nakonec zvedl praporek kvůli ofsajdu, ve kterém Tupta předtím byl. Skóre tak zůstalo nerozhodné a první půle skončila 0:0.

Ihned po příchodu z kabin předvedli Liberečtí dobrou kombinaci, na jejímž konci stál Žambůrek. Ten na nic nečekal a nebezpečně vystřelil, ale Holec jeho pokus odvrátil na roh. V 61. minutě se na hranici pokutového území uvolnil Ghali a zakončil svou silnější levou nohou. Jeho přízemní střela ale Karvinského brankáře nepřekvapila. Do zajímavé situace se po přihrávce Žambůrka dostal Tupta, který před sebou měl spoustu volného prostoru. Slovenský útočník si navedl míč do vápna a přihrál Ghalimu. Ale jeho střela a ani následná Prebslova dorážka Holce nepřekvapily. Zato centr Preislera, do kterého si skvěle naskočil Kulenović byl nebezpečnější. Hlavička libereckého útočníka však skončila mimo bránu.

Liberecký tlak sílil, domácí si šli za vítězstvím. V 83. minutě se po rohovém kopu dostal ke střele Mikula, ale jeho střelu zastavila ruka jednoho z obránců a byl nařízen pokutový kop. K němu se postavil Michael Rabušic a s klidem proměnil - 1:0. Liberečtí poté spíše bránili výsledek a do zakončení se už nedostali. V závěru ještě zakončoval Iván, ale pouze do prostoru vedle Vliegenovy branky. Nic dalšího se už v zápase nestalo a Slovan tak zvítězil proti Karviné 1:0.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Pro nás to bylo velice důležité utkání, protože jsme na podzim dostali od Karviné pět gólů a tím jsme se dostali do prekérní situace. Čekala nás Slavia, Plzeň a Slovácko, takový trojboj. Tam jsme to nezvládli a dnes nám hrozilo něco podobného. Na týmu byla vidět nervozita. Na druhou stranu jsme byli disciplinovaní a zodpovědní dozadu. Ale dopředu nám to trochu drhlo a bylo to asi i logické, na tomhle hřišti není jednoduché něco tvořit, jednodušší je vždy bořit. Karviná ač je v tabulce poslední, tak venku dokázala obrat o body spoustu týmů. Věděli jsme, že to nebude nic lehkého a soupeř má náš respekt. V první půli se nám nedařilo dostávat se do finální fáze, měli jsme tam špatně i nějaké taktické věci z hlediska defenzivy. Druhý poločas jsme to trochu upravili a myslím si, že jsme byli lepším týmem. Do zakončení jsme se dostávali, ale gól jsme dlouho nemohli vstřelit. Takže si cením, že jsme Karvinou v závěru dostali pod tlak a nakonec z toho byla penalta, kterou Rambo (Rabušic pozn. red.) proměnil. Tím jsme to utkání zvrátili v náš prospěch. Je to vybojované vítězství, ale někdy jsou taková cennější, než když je to jednoznačné. Cením si toho a jsem rád, že i po těch předešlých zápasech, kdy jsme soupeře pouštěli do šancí a dostávali hodně gólů, jsme to dnes zvládli vzadu s nulou. “

Juraj Jarábek (MFK Karviná): „Pro nás další těžký zápas na těžkém terénu. Hráči odvedli maximum v defenzivní práci, připravovali jsme se velmi poctivě, jako na každý zápas. Soupeře jsme do větších šancí nepouštěli. Věděli jsme o jeho ofenzivní síle, tam je velký potenciál z hlediska kreativity. Se vším jsme si poradili, až na zlomový moment. Před ním měl být odkop od brány, ale páni rozhodčí to viděli jinak, což vyústilo v penaltu, už třetí za sebou. Ruka byla jasná, tím pádem jasná penalta. Štěstí nám momentálně vůbec nepřeje. V závěru jsme vsadili vše na jednu kartu, Iván měl šanci, škoda, že to tam nepadlo. Dopředu jsme toho však celkově moc nepředvedli. Když nevystřelíme na bránu, nemůžeme dát gól. Výsledek je nešťastný pro nás a šťastný pro Liberec. Myslím, že průběhu zápasu by více odpovídala remíza.“